KUBA NA KOLE

zájezd ADVENTURA Etapová cykloturistika po zapadlých silničkách kubánského venkova s minimálním provozem
Večery s podmanivou kubánskou hudbou a vůní rumu a doutníků
Ubytování převážně v soukromí kubánských rodin
Šest památek UNESCO

Zveme vás na největší karibský ostrov, pohupující se v nakažlivém rytmu salsy, který kráčel dějinami vždy svou vlastní cestou. Chcete-li ještě zažít neopakovatelnou atmosféru, vznášející se v neskutečných kulisách, máte nejvyšší čas vyrazit na cestu. Čekají nás písečné pláže lemované královskými a kokosovými palmami, silničky v divokých horách, tabáková políčka mezi vápencovými homolemi, deštné lesy s utajenými vodopády a jeskyněmi, americké bouráky, které jinde už dávno skončily na vrakovišti nebo v muzeu. Půvabně omšelé koloniální paláce, hypnotizující noční život, karibský rum, snědé mulatky i usměvaví vesničané – díky tomu všemu na Kubu jen tak nezapomenete. Jde o zájezd se středně náročnou cykloturistikou, pomocí níž vychutnáme nejatraktivnější oblasti ostrova – některé hvězdicově, jiné etapově. Základní trasy vedou převážně po asfaltových silnicích různé kvality s malým provozem. Celou trasu absolvujeme nalehko s podporou doprovodného auta.

PROGRAM

1. den Letecky Praha – Havana.
2. den Prohlídka Havany: hlavní město Karibiku nabité jedinečnou elektrizující atmosférou, koloniální paláce a pevnosti, Capitolio, všudypřítomné pomníky kubánských revolucí, večerní proslulá promenáda Malecón, Floridita – oblíbený bar Ernesta Hemingwaye a kolébka nápoje daiquiri, noční přejezd do Santiaga de Cuba.
3. den Ranní příjezd do hotelu a sestavení kol; popovezení autobusem k laguně Baconao a první cyklistická etapa silničkou klikatící se podél pobřeží přes unikátní národní park Baconao až na významnou pláž Siboney; cestou koupání v teplém moři, fakultativně návštěva bizarního muzea pravěku pod širým nebem, muzea starých aut nebo kaktusové zahrady; večer plný hudby v kubánském hudebním hlavním městě (37 nebo 52 km).
4. den Den bez kol: dopoledne prohlídka Santiaga de Cuba, odpoledne autobusový přejezd přes hory na východ ostrova až do neuvěřitelného městečka Baracoa, kde budeme ubytováni následující tři noci; cestou vyhlídka na americkou námořní základnu Guantanámo a koupání v Atlantiku u Imías.
5. – 6. den Dva dny v kouzelném koloniálním přímořském městečku Baracoa a v jeho mimořádně malebném okolí; první den výlet pralesem a koupání pod vodopádem pod magickou stolovou horou El Yunque (30 km); druhý den vyjížďka podél pobřeží na panenskou pláž Playa Maguana a koupání v Atlantiku (40 km); večery plné bohatého kulturního a společenského života.
7. den V sedle po legendární horské silnici La Farola, koupání na plážích Karibského moře, přesun do Caletónu Blanco, odlehlého místa pod Sierrou Nevadou (67 km/1000 m).
8. – 9. den Dvoudenní cyklistické putování podél romantického a opuštěného pobřeží s tříštícím se příbojem a strmými svahy divokého pohoří Sierra Maestra, pod Pico Turquino (1974 m), nejvyšší kubánský vrchol  (150 km/2 dny).
10. den Líné dopoledne u moře v oblasti Marea del Portillo nebo fakultativně objevitelská cyklistická vyjížďka v národním parku Sierra Maestra; autobusem typickým kubánským vnitrozemím přes Bayamo, město stojícího u zrodu kubánských bojů za nezávislost, až do Camagüey (0 – 30 km).
11. den Prohlídka Camagüey – hlavního města katolického srdce Kuby na stylových bici taxi. Odpoledne přejezd autobusem k unikátní strážní věži na cukrové plantáži Manaca Iznaga a odtud na kole do Trinidadu (20 km).
12. den Proslulé koloniální město Trinidad s množstvím památek, muzeí a jedinečnou atmosférou, koupání na pláži Ancón s bílým pískem (okruh 30 km).
13. den Přesun autobusem na západ do pohoří Cordillera de Guaniguanico, cestou zastávka v elegantním novoklasicistním městě Cienfuegos s francouzským šarmem, přezdívaném „Perla jihu“; v podvečer dojezd do pozoruhodné ekovesničky Las Terrazas zasazené do zelené zahrady s travertinovými kaskádami de San Juan.
14. – 16. den Tři dny v úchvatné krajině údolí Viňales a pohoří Guaniguanico – cyklovýlety pohádkovou krajinou kuželového krasu a tabákových políček (světové centrum pěstování tabáku a výroby nejlepších doutníků):  unikátní vápencové mogoty a malebný venkov, na kole na poloostrov Cayo Jutías a Playa La Mulata; koupání v průzračných teplých vodách Mexického zálivu; návštěva tabákové farmy (180 km/3 dny).  
17. – 18. den Letecky Havana – Praha.

Termín: 5. 2. – 22. 2. 2018
Aktuální cena: 62 271 Kč

Termín: 4. 3. – 21. 3. 2018
Aktuální cena: 61 642 Kč

Termín: 1. 11. – 18. 11. 2018
Aktuální cena: 60 384 Kč

Termín: 18. 11. – 5. 12. 2018
Aktuální cena: 60 384 Kč

V ceně zahrnuto: Průvodce, letenka vč. všech poplatků Praha–Havana–Praha, všechny transfery, doprovodné auto na zavazadla, 2x hotel se snídaní, 10x v soukromí kubánských rodin, 2x campismo se skromnou snídaní (vybavené bungalovy), 1x chatky se snídaní, informační materiály

V ceně nezahrnuto (platí se na místě):
Letecký transport kola – asi 2 x 100 EUR

Letenky:
Na Kubu létáme:
1) se společností Aeroflot s přestupem v Moskvě při obou letech. Váhový limit na zavazadlo podané k odbavení je 23 kg + 10 kg na příruční zavazadlo. Pokud se i s kolem vejdete do tohoto váhového limitu, je přeprava kola zdarma. Pokud ho budete mít jako druhé zavazadlo podané k odbavení, činí poplatek 100 EUR /1 cesta, tedy 200 EUR celkem. 2) se společností Air France / KLM s přestupem v Paříži nebo Amsterodamu. Váhový limit na zavazadlo podané k odbavení je 23 kg + 12 kg na příruční zavazadlo. Přeprava kola se připlácí, a to částkou 100 EUR za jednu cestu, tedy 200 EUR celkem.

Ubytování: Standard ubytování odpovídá málo rozvinuté turistické infrastruktuře v zemi. O to silněji se nám ale dostane autentických zážitků, neboť na mnoha místech spíme přímo v rodinách (tzv. casas), které nás nejen ubytují, ale také nám uvaří. Pokoje jsou většinou dvoulůžkové. Celkem 2x spíme v tzv. campismo, což jsou betonové bungalovy pro dva. Je to v místech, kde neexistuje jiná možnost ubytování. Jednolůžkový pokoj pro jednotlivce je u tohoto zájezdu povinný. Máte-li zájem o doobsazení pokoje, označte to na smlouvě. Bude-li k dispozici další zájemce stejného pohlaví, příplatek za jednolůžkový pokoj vám vrátíme.

Náročnost: Celkem na kole ujedeme 550 km. Průměrná délka etap činí 50 km za den, nejdelší etapa má 90 km. Všechny etapy jedeme nalehko, zavazadla nám veze doprovodné auto. Vždy existuje možnost popovezení v případě indispozice některého z účastníků.

Povrch a profil: Převážně asfalt, rovinaté úseky se budou střídat i s kopcovitým terénem.

Průvodce: Daniela Stehlíková

Pořadatel: CK Adventura

Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.