PATAGONIE NA KOLE

zájezd ADVENTURA Etapově na horských kolech s doprovodným vozidlem
V civilizaci hotely, v přírodě kempování
Carretera Austral - mýtická cesta do Patagonie
1200 km úchvatnou patagonskou krajinou, 6 národních parků

Legendární "Jižní cesta“ začíná na severní hranici Patagonie v Puerto Montt a směřuje dál na jih Chile. Z půlky štěrková silnice vede úžasnou krajinou nedotčené přírody. Během více než tisícikilometrového putování pojedeme kolem neproniknutelných pralesů, vykoupeme se v horkých pramenech, budeme obdivovat rozkvetlé louky i divoké ledovcové řeky a fjordy. Vulkány a horské štíty se sněhovými čepicemi nám budou zdobit cestu směrem k jihu až do travnaté jihoamerické pampy. Po cestě okusíme skvělé chilské pochoutky – bifteky, ryby, sýry, víno… a určitě i legendární pohostinnost Chilanů. Kromě několika málo větších osídlených městeček nás po cestě čeká jen úchvatná příroda a sem tam pár barevných domků v poloopuštěných vesnicích. Silnice Carretera Austral vznikla jako spojnice Patagonie s centrální částí Chile. Vzhledem k obížnosti celého projektu byli na stavbu povoláni vojenští ženisté, kteří vybudovali cestu překonávající mnoho řek, fjordů a horských hřebenů. Oproti prvním představám je nakonec cesta velice málo využívaná automobily a proto se také někdy nazývá nejdražší cyklostezkou na světě. Věci nám poveze doprovodné vozidlo, takže si lépe vychutnáme i občasné terénní záludnosti oné královny mezi silnicemi - Carretery Austral.

PROGRAM

1.–2. den Letecky Praha–Santiago de Chile–Puerto Montt; sestavení kol a ubytování.
3.–5. den Cyklistika v NP Alerce Andino, NP Hornopirén, NP Pumalín, městečko Chaitén (památník Carretery); zelené etapy bujnými pralesy podél pobřeží s výhledy na ledovce a bílé vrcholky hor; část trasy po pobřeží, návštěva termálních lázní (180 km/3 dny; žádné dlouhé kopce, ale zvlněný terén, při pobřeží roleta).
6.–11. den Městečko Chaitén a dále údolím stejnojmenné řeky k ledovci Yelcho přes průsmyk Moraga, podél řek Frío a Palena, kolem jezera Risopatron do "německého" městečka Puyuhuapi, napříč NP Queulat ke stejnojmennému sedlu, kolem vodopádu Garcia, podél řeky Manihuales k jezeru Aguirré Cerda s úžasným výhledem na okolní hory; po silnici vedoucí údolími řek v NP Río Simpson; silnice vede údolími řek, občas vystřílená v kolmých skalách, překonává několik sedel (460 km/6 dní; přibližně stejný poměr šotoliny a asfaltu).
12.–19. den Město Coyhaiqué (zasloužený odpočinkový den v centru oblasti), po kousku asfaltu vjedeme do sušší oblasti pampy; průsmyk Ing. Ibáneze (1120 m) - nejvyšší bod naší trasy, výhledy na "skalní zámek" NP Cerro Castillo, kaňony a údolími řeky Ing. Ibáneze k jezeru General Carrera; krásné etapy okolo blankytně modrého jezera; 30 km cesty vystřílené ve stěně nad jezerem, cíl v Chile Chico; v případě nevyužití časové rezervy též cyklovýlet pampou do Argentiny (500 km/7 dní; okolo jezera po šotolině, zbytek asfalt).
20.–21. den Trajekt přes jezero General Carrera a dále už jen po asfaltu do Balmacedy (80 km/2 dny).
22.–23. den Přelet do Santiaga a letecky zpět do Prahy.

Termín: 15. 2. – 8. 3. 2020
Počet dní: 23 dní
Aktuální cena: 69 201 Kč
Obj. číslo: 21863002

V ceně zahrnuto: průvodce CK, letenka vč. všech poplatků Praha–Puerto Montt a Balmaceda–Praha v celkové výši 30 000 Kč, všechny trajekty a transfery, doprovodné vozidlo pro převoz zavazadel, ubytování: 2x rodinný penzion, 5x chatky, 13x kempování, všechny snídaně (celkem 21x), z toho 17x připravované průvodcem z místních zdrojů, 16x večeře připravovaná průvodcem, informační materiály.

V ceně nezahrnuto (platí se na místě): letecký transport kol - předpokládaný poplatek za leteckou přepravu kola je 200 USD

Noclehy a stravování: Ubytování je celkem 13x ve vlastních stanech ve skromně vybavených kempech nebo tábořištích. V některých kempech je možno si dokoupit na vlastní náklady chatičku, ale kapacita nestačí pro celou skupinu. 8x pak budeme ubytováni pod střechou, a to buď v tzv. cabanas (chatičkách) nebo v hospedaje (jednotlivých vícelůžkových pokojích). Pokud bude při leteckém přestupu nutné nocovat v Santiagu, budeme zde nocovat v hotelu (záleží na aktuálním leteckém spojení Balmaceda - Santiago - Praha). Při kempování a tam kde není jiná možnost stravování bude průvodce vařit polopenzi z místních zdrojů - celkem 17x snídaně a 16x večeře. Další 4 snídaně budou poskytnuty jako součást ubytování.

Povrch a profil: přibližně stejný poměr štěrkových cest a asfaltu, doporučujeme horské kolo, celkem ujedeme na kole přibližně 1200 km.

Průvodce: Průvodce na tomto zájezdu řídí doprovodné vozidlo a připravuje polopenzi.

Minimální počet účastníků: 10

Nástupní místa: Praha

Pořadatel: CK Adventura

Očkování: Informace o doporučeném i povinném očkování do jednotlivých zemí najdete na stránce Očkování.

Cestovní pojištění: Nabízíme vám 3 varianty cestovního pojištění UNIQA: základní pojištění léčebných výloh a zavazadel K5Z (24 Kč / 48 Kč / den), nebo balíčky zahrnující pojištění stornopoplatků, úrazu a odpovědnosti: K5SZ se standardním limitem plnění (K5Z + 2,2 % ceny zájezdu) nebo navýšenou prémiovou variantu K10SZ ( 65 Kč/ den + 2,2 % ceny zájezdu). Podrobnosti na stránce Pojištění za příplatek.

Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA