KYPR NA KOLE

zájezd ADVENTURA Pohodová cyklistika v turecké i řecké části ostrova
Cedrové lesy pohoří Trodos
Panenský poloostrov Karpasia s opuštěnými plážemi
Starobylé antické i středověké památky
Ubytování v hotelech 3*** se snídaněmi


Když se řekne Kypr, vybaví se většině lidí Kyperská republika – moderní evropská země, jež se nachází v jižní části ostrova a patří mezi nejoblíbenější turistické destinace. Existuje však ještě jeden Kypr – ten turecký... Severokyperská turecká republika není příliš známá, z politického hlediska se Evropa tváří, jako by neexistovala. Severní Kypr mnozí nazývají i poslední oázou panenského Středomoří či evropským Karibikem. Na kole se podíváme do známějších i zcela odlehlých a turismem nepoznamenaných koutů severního Kypru. Nicméně, abychom měli srovnání, strávíme i pár dní v jižní řecké části ostrova. Ubytováni budeme v hotelech se snídaněmi, občas i s večeřemi a téměř pokaždé s bazénem. Během dne budeme mít čas i na koupání v moři a na závěr je v programu zařazen relaxační "plážový" den. To že jezdíme na kole nalehko už není třeba zmiňovat.

PROGRAM

1. den Letecky Praha-Nicosie, transfer do hotelu v Laptě u nejkrásnějšího kyperského přístavu Kyrenie a společná úvodní večeře.
2. den Po snídani sestavení kol a první cyklistická vyjížďka podél moře panenskou krajinou na mys Kormakitis a do stejnojmenné vesničky, kde žije etnicky a nábožensky vzácná komunita maronitů (okruh asi 50-60 km); v podvečer koupání na plážích Lapty nebo v hotelovém bazénu.
3.–4. den Přejezd do zelení kypícího pohoří Trodos a dva dny cyklistiky v cedrových a borovicových hájích s možností výjezdu na nejvyšší vrchol ostrova Olympos (1952 m); návštěva AgiosNikolaos tis Stegis? - jednoho z deseti odlehlých horských kostelů z byzantské éry zdobených barevnými freskami z 11. století (3. den okruh 30 km, 4. den okruh 50-80 km).
5. den Z hor sjíždíme zpět k moři; cestou impozantní klášter Kykkos - nejbohatší a nejrozlehlejší na celém Kypru; projížďka Cedrovým údolím s endemickým cedrem krátkolistým; fakultativně dojezd až do Afroditiných lázní na poloostrově Akamas; nocleh v Polis - městečku pyšnícím se jedněmi z nejkrásnějších pláží na ostrově (80 km).
6.–7. den Silničkou vedoucí podél zálivu Chrysochou přejedeme do turecké části ostrova; pozůstatky starověkého paláce ve Vouni; malebné městečko Morfou usazené mezi citrusovými háji a stejnojmenným zálivem; Lapta jako vzor soužití Turků a Řeků (6. den 75 km, 7. den 80 km).
8. den Vnitrozemím do Kyrenie; cestou zastávka u trosek velkolepého hradusv. Hilaria s famózním výhledem; podvečerní procházka po městě střeženém mohutným středověkým Kyrénským hradem; fakultativně návštěva Muzea lodního vraku, večeře v jedné z mnoha rybích restaurací ve starém přístavu (asi 50 km).
9. den Pobřežní silničkou do Kaplice s vyhlídkami na moře a možností koupání, fakultativně výjezd k augustiánskému opatství Bellapais léžícímu v jedné z nejkrásnějších vesnic na celém Kypru (asi 60 km).
10.–11. den Dva dny na panenském poloostrově Karpasia - protáhlém výběžku pevniny do moře: zachovalá středověká pevnost Kantara s dechberoucím výhledem na Famagustský záliv; zapomenuté městečko Dipkarpaz; na samém konci poloostrova ležící klášter sv. Ondřeje s pramenem "zázračné" vody posvátné pro Turky i Řeky; famózní pláže a bohatá flóra i fauna včetně kriticky ohrožených karet obrovských a polodivokých oslíků; mys Zafer Burna - nejvýchodnější bod ostrova (10. den 64 km, 11. den 0-50 km).
12. den Na kole do rybářského městečka Bogaz, vyhlášeného svými skvělými plážemi a jedinečnou atmosférou, která učarovala bezpočtu návštěvníků; ubytování na poslední 3 noci v jednom z plážových hotelů (66 km).
13. den Celodenní výlet na kole do středověké Famagusty - kdysi nejbohatšího města světa obklopeného mohutnými hradbami: množství gotických kostelů přestavěných na mešity, návštěva mešity Laly Mustafy Paši, někdejší katedrály sv. Mikuláše postavené po vzoru katedrály v Remeši; cestou zpět zastávka v antické Salamíně - jedné z nejdůležitěších archeologických lokalit na ostrově (50 km).
14.–15. den Závěrečný odpočinkový den a relax na pláži; fakultativně celodenní výlet do Nicosie - hlavního města rozděleného ostrova (prohlídka obou částí, Selimova mešita, starý bazar, uličky starého města) (obě cesty asi 70 km, lze připlatit zpáteční transfer); večer zabalení kol a další den ráno transfer na letiště v Nicosii a let do Prahy.

Termín: 28. 4. – 12. 5. 2019
Počet dní: 15 dní
Aktuální cena: 33 853 Kč
Obj. číslo: 11490901

V ceně zahrnuto: průvodce CK, převoz zavazadel, letenka vč. všech poplatků a přepravy kola Praha–Kypr–Praha, 4 transfery včetně kol a zavazadel autobusem, 14x ubytování v hotelu se snídaní, 3x večeře, potřebné mapy.

Fakultativní služby: vstupy, ostatní stravování (v místě ubytování bude vždy nabídnuta možnost dokoupení večeře v hotelu v ceně 12–17 EUR).

Letenky: Pro tento zájezd využíváme leteckou společnost Turkish Airlines. Kolo můžeme zabalit do kartonové krabice, kterou budeme mít k dispozici i pro zpáteční cestu.

Ubytování: Hotely ve standardu 3***, cca z poloviny s vlastním bazénem. Tři noci v hotelu Sempati, dvě noci v hotelu Troodos, další hotely budou zveřejněny po potvrzení rezervací.

Minimální počet účastníků: 10

Očkování: Informace o doporučeném i povinném očkování do jednotlivých zemí najdete na stránce Očkování.

Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.

Pořadatel: CK Adventura

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA