SRBSKO - PODUNAJSKÁ STEZKA NA KOLE

zájezd ADVENTURA Etapově s doprovodným autobusem
Ubytování v hotelech a penzionech
Majestátný kaňon a NP Železná vrata
Středověké hrady a města

Podunajská stezka představuje v celé své nesmírné délce záruku nenáročné, ale neobyčejně přitažlivé cyklistiky. Dunaj byl vždy dopravní tepnou první důležitosti, čemuž odpovídá počet hradů, pevností a především prastarých měst podél celého toku. Tentokrát vyrazíme poznat část zatím opomíjenou, možná však o to krásnější. Na úseku ze srbského Bělehradu do pohraničního vinařského centra Negotinu potkáme vše, co si cyklista může přát. Zážitky korunují Železná vrata – vedle rakouské soutěsky Wachau nejznámější a největší kaňon tohoto veletoku. Další pozoruhodností je, že část naší trasy vede jen několik kilometrů od nám dobře známého rumunského Banátu, který leží za hranicí, na druhém břehu řeky. Odtud někteří osadníci založili své české komunity i na srbské straně. Právě po Dunaji sem před více než dvěma sty lety čeští osadníci připluli.

PROGRAM

1.–2. den Odjezd odpoledne; dopolední příjezd do srbského Bělehradu, úvodní (cyklo)prohlídka města s úvedením do oblasti Balkánu; stará pevnost Kalemegdan, kostel Sv. Sávy, malebné hospůdky na nábřeží.
3. den Z Bělehradu po levém břehu Dunaje nížinou do starého města s malebnou pevností Smederevo (asi 60 km).
4.–5. den Dále podél řeky k výletním jezerům (možnost koupání) v bývalé duně – NP Delibatska Pěščara, okruh dunou, nebo k vykopávkám římského města Viminacium (0–55 km); pojedeme místy, kde se odehrával děj známého Kusturicova filmu Crna mačka, beli mačor, kdo by ho neznal!
6. den Přívozem k hradu Ram, přes "Stříbrné jezero" a kolem "vnitrozemského moře" na Dunaji, majestátný hrad Golubac (asi 50 km), vstup do NP Železná vrata.
7. den NP Djerdap (Železná vrata); cyklistika v asi nejkrásnějším úseku Dunaje, řeka žene své vody pouze 150 m širokým a 90 m hlubokým kaňonem doslova posetým památkami na dávnou historii, například neolitické naleziště Lepenski Vir (asi 50 km).
8.–10. den Vinařská cyklistika v okolí Negotina, fakultativní výlet do Rumunska či Bulharska, monastýry na planině Vratna (0–80 km); večerní odjezd a příjezd v dopoledních hodinách.

Termín: 10. 8. – 19. 8. 2018
Aktuální cena: 11 510 Kč
Dětská cena: 10 550 Kč

V ceně zahrnuto: průvodce, doprava autobusem s cyklovlekem, 7x hotel/penzion se snídaní, 1x večeře, potřebné mapy, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Ubytování: 2–3* hotely a penziony, 2–4lůžkové pokoje, jednolůžkový pokoj pro jednotlivce je u tohoto zájezdu povinný. Máte-li zájem o doobsazení pokoje, označte to na smlouvě. Bude-li k dispozici další zájemce stejného pohlaví, příplatek za jednolůžkový pokoj vám vrátíme.

Povrch a profil: rovinaté trasy po asfaltu či kvalitním tvrdém povrchu podél řeky.

Poznámka: Celá Podunajská cyklostezka, včetně srbské části, je kvalitně značená organizací ADFC a podrobně zpracovaná do map a knižních průvodců.

Nástupní místa: Praha, Jihlava, Brno

Pořadatel: CK Adventura