SICÍLIE NA KOLE

zájezd ADVENTURA Pitoreskní Taormina, velkolepé Syrakusy
Villa Romana del Casale - nejzachovalejší římské mozaiky na světě
Monumentální Etna – horská prémie
Bělostné pláže San Vito Lo Capo a přírodní rezervace Zingaro
Liparské ostrovy
Ubytování v kempech ve vlastních stanech, snídaně

Sicílie. Ostrov uprostřed Středozemního moře, který odjakživa lákal okolní mocnosti svou strategickou polohou i úrodnou krajinou. Za uplynulá tisíciletí tu mnohá z nich zanechala nějakou stopu a my se po nich můžeme vydat. Nasedneme na kolo vysoko na úbočí Etny, největší a nejaktivnější z evropských sopek, a sjedeme dolů mezi řečišti ztuhlé lávy – bude to setkání s přírodními silami, které na Zemi působí už miliardy let. Jen o něco mladší jsou písčité pláže, vápencové útesy a podmořské jeskyně, jimž se budeme moci obdivovat v přírodním parku Zingaro. Při stoupání na vrchol opevněného města Erice budeme projíždět místy osídlenými před "pouhými“ třemi tisíci let. Vzpomínkou na další z dobyvatelů – Římany – nám bude návštěva vily Romana u Piazza Armerina. Zdejší mozaiky zachycující lovecké výjevy jsou nejzachovalejšími svého druhu na světě. Díky dvousetleté nadvládě Arabů můžeme dnes na sicilských trzích kupovat zářivě žluté citrony a v rušné cukrárně se zastavit na některý z místních slavných zákusků. Na normanský středověk pak zavzpomínáme, až obdivovat majestátní baziliku z 12. století v nedalekém Monreale. Svůj historický cykloexkurz pak zakončíme smykem na jednom z dlážděných náměstí městeček jihovýchodní Sicílie, které do architektonického slovníku jednou provždy zařadily termín "sicilské baroko". Když k tomu všemu přidáte jízdu půvabně zvlněnou sicilskou krajinou, koupání v teplém a průzračném moři a zdejší jednoduchou, ale o to chutnější kuchyni, můžete společně se syrakuským rodákem Archimédem zvolat radostně: „Heuréka!“ („Objevil jsem!“), neboť už víte, kam v září vyrazíte na dovolenou. Cyklistické trasy jsou připraveny doslova "pro každého" v délkách 15–85 km.

PROGRAM

1.–3. den Odjezd a noční přejezd k Lago di Bolsena – na kole kolem jezera (30 km), nebo krajem skal a vinic do středověkého města Orvieto (50km/400 m); další den příjezd na Sicílii, ubytování, koupání či prohlídka Giardini Naxos (městečko se světoznámými vykopávkami) (0-35km), přílet letecké varianty ( dle letových řádů).
4. den Z kempu od moře po bývalé horské železniční trati přes středověké městečko Castiglione a poté podél řeky Alcantra až k samotné soutěsce, kde nás osvěží "plavecká túra" v ledové vodě, dojezd do kempu; večer busem do malebného města Taormina (antické divadlo a výhled na Etnu) (60 km/1100 m).
5. den Autobusem pod Etnu (3323 m), variantně po asfaltu k výchozímu bodu výstupu na Etnu Rifugio Sapienza (15 km/1200 m), nebo drsný výjezd po zpevněné lávě z Rifugio Sapienza ke stanici Torre del Filosofo (2920 m) (7 km/1100 m), eventuelně pěší výstup ke kráterům, poté sjezd (asi 20 km); podvečerní přejezd autobusem do kempu u Syrakus.
6. den Cyklovýlet do NP Cava Grande del Cassibline s velkolepým výhledem na samotnou soutěsku, město Noto – šperk barokní architektury (60 km/900 m).
7. den Busem do Archimedových Syrakus – antický areál s největším řeckým divadlem, lomy s jeskyní Dionýsovo ucho, katakomby, prohlídka večerního města a katedrály Duomo di Siracusa (den bez kol).
8. den Autobusem do Sortina, sicilským vnitrozemím do Pantalica Necropolis, údolím řeky Anapo s výhledy na hrobky vytesané do vápencových stěn, návrat do kempu autobusem (60 km/600 m).
9. den Přejezd autobusem do kempu v Castellammare del Golfo nedaleko Palerma, po cestě prohlídka nejstarších římských mozaiek ve Villa Romana del Casale a městečka Piazza Armerina (den bez kol).
10. den Cyklovýlet do Segesty (dórský chrám vysoko nad mořem), řecké divadlo; na kole přes sirné lázně a hezký přístav Castellammare del Golfo do kempu (55 km/900 m).
11. den Z kempu na kole do přírodní rezervace Zingaro, pěší výlet tam a zpět po 7 km divokého pobřeží Sicílie, které je domovem mnoha vzácných druhů zvířat i rostlin (koupání na nejhezčích sicilských plážích) (30 km/600 m).
12. den Přejezd autobusem do kempu v Oliveri; po cestě prohlídka mozaikami zdobené světoznámé katedrály v Monreale, která je spolu s přilehlým klášterem jednou z největších dochovaných památek normanské architektury na světě; návštěva mondénního letoviska Cefalu s prohlídkou snad nejkrásnější sicilské katedrály Duomo di Cefalu.
13. den Fakultativní lodní výlet – Liparské ostrovy – ostrov Vulcano: volný program, pěší výlet na kráter, bahenní koupele; ostrov Lipari: muzeum a pevnost Lipari; alternativně cyklovýlet z kempu do malebného středověkého městečka Montalbano Elicona (40 km/1000 m), závěrečný večírek.
14. den Volný den, loučení s mořem, nákup suvenýrů, nebo z kempu na kole po pobřeží s možností koupání do přímořškého města Milazzo (50 km/200 m); letecká varianta: transfer na letiště a odlet (dle letových řádů).
15.–17. den Autobusová varianta: 15. den koupání a noční přejezd k Římu, 16. den ráno příjezd do Tivoli u Říma, prohlídka Hadriánovy vily (císařská rezidence z 2. století), prohlídka města a vily Villa d'Este ? s přilehlými zahradami; noční přejezd a následující den návrat do ČR v odpoledních hodinách.

Termín: 14. 9. – 25. 9. 2020 (letecky)
Počet dní: 12 dní
Aktuální cena: 32 150 Kč
Obj. číslo: 11291006

Termín: 12. 9. – 28. 9. 2020 (autobusem)
Počet dní: 17 dní
Aktuální cena: 23 990 Kč
Obj. číslo: 11291005

V ceně zahrnuto: průvodce, letenka vč. poplatků Praha–Katánie–Praha ve výši 8500 Kč, doprava autobusem s cyklovlekem, 12x kemp s polopenzí (letecká varianta 11x), potřebné mapy, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

V ceně nezahrnuto – upřesnění: vstupné do památkových a jiných objektů, degustace.

Noclehy a stravování: Tento zájezd patří mezi několik posledních evropských zájezdů s ubytováním v kempech ve vlastních stanech. Je to dáno jeho charakterem - jedná se o etapové putování, což znamená, že se téměř každý den přesouváme. Bonusem těchto zájezdů je doprovodný tým, který zajišťuje polopenze. Samozřejmostí je také minibar v podobě teplých i chlazených nápojů. Jedná se vždy o čerstvé, na místě zakoupené potraviny – např. kuřecí, vepřové maso, ryba, krevety, zapékané brambory, ratatouille, španělská specialita paella,... vše doplněno o čerstvou zeleninu (ovoce) nebo dezert. Zároveň budou každý den k dispozici v dostatečném množství nábytkové sady (lavice + stoly) pro zvýšení kultury stolování a především vašeho pohodlí. V závěru podmínek zájezdu naleznete proklik na fotografie soupravy doprovodného týmu, vleku a stravování.

Poznámka: Termín se může nepatrně změnit podle trajektových/letových řádů. Cena je kalkulována rok dopředu podle letošních cen. Zejména cena letecké varianty je závislá na cenách letenek v r. 2018. Letecká varianta nabízí absolvování programu bez autobusového přejezdu z/do ČR. Jde o individuální cesty bez průvodce CK. Přeprava kol i dalších zavazadel je autobusem se zájezdem, takže vyžaduje jejich dopravení k odjezdu autobusu (den předem) a vyzvednutí při jeho příjezdu.

Nástupní místa: Praha, Beroun, Plzeň

Pořadatel: CK Adventura

Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA