RUMUNSKO - BUKOVINA NA KOLE

zájezd ADVENTURA Etapově s doprovodným autobusem
Ubytování v penzionech s polopenzí
Dřevěné kostely a vyřezávané brány Maramureše
Malované pravoslavné kláštery Bukoviny
Masiv Ceahlau a soutěsky Bicaz

Bukovina je část severního Rumunska známá zejména svými jedinečnými byzantskými malovanými kláštery, které se s pomocí UNESCO vracejí do své původní barevné krásy. Geografickou polohou v blízkosti ukrajinských a moldavských hranic je dán i její pestrý přírodní a kulturní charakter. Za týden projedeme několik pohoří severních Karpat, v živém "skanzenu“ údolí řeky Izy budeme obdivovat dřevěné kostely i lidovou architekturu Maramureše. Z horských sedel dohlédneme až k horám Zakarpatské Ukrajiny a zcela nicotní si budeme připadat pod impozantními svahy pohoří a NP Rodna. Vystoupíme na majestátní skalnatý masiv pohoří NP Ceahlau a národním parkem Bicazských soutěsek dojedeme až k vulkanickému pohoří Harghita. Tato oblast je bohatá na sirné prameny a termální koupele a obývá ji enkláva maďarské menšiny v Rumunsku, což jen dokresluje rozmanitost celé projeté trasy.

PROGRAM

1.–2. den Odjezd odpoledne, ranní příjezd do rumunské Moldávie; na kolech ze sedla Gutin (987 m) do údolí Izy s dřevěnými kostely a zdobenými vstupními branami, komplex kláštera Birsana, nocleh v Sacelu (40–80 km); částečně variantní trasa i pro horská kola.
3. den Busem do sedla Prislop (1416 m), horská vesnice s tržištěm Cirlibaba, opuštěnou krajinou pohoří Maramureš až k hranicím s Ukrajinou, dojezd ke klášteru Moldovita (30–85 km).
4. den Přes sedlo Ciumarna (1100 m) ke klášteru Sucevita a odtud ke klášteru Humor (45–75 km).
5. den Klášter Voronet, přejezd pohoří Stanisoarei přes horské vesnice a sedlo Tarnita (1161 m) do údolí řeky Bistrita (50-90 km); dojezd busem do NP Ceahlau.
6. den Den v NP Ceahlau: pěší túra na hřeben vápencového pohoří Ceahlau, nebo cyklistika u jezera Izvorul Muntelui a pěší výstup ke kaskádovému vodopádu Duruitoarea.
7. den Národním parkem Bicazské soutěsky kolem unikátního jezera Lacu Rosu do sedla Pangarati (1256 m) s dalekým výhledem na pohoří Harghita (4063 km), nebo pěší turistika ve stejné oblasti; nocleh ve městě Gheorgheni.
8. den Okruh v pohoří Giurgeu – místo pramenů řeky Olt, sedlo Covacipeter (1243 m), jezero Balan (60 km nebo zkrácená trasa); případně ještě krápníková jeskyně Sugau.
9.–10. den Závěrečná pohodová etapa: Lazarea – nádherný zámek, muzeum a klášter františkánů, kolem řeky Mureš s pramenem výborné minerálky (40 km), nebo pěší výstup ke kapličce sv. Anny a návštěva salaše s koupí ovčího sýru a brynzy (10 km), zpět do Gheorgheni; večerní odjezd, příjezd následující den odpoledne.

Termín: 27. 7. – 5. 8. 2018
Aktuální cena: 12 470 Kč

V ceně zahrnuto: průvodce, doprava autobusem s cyklovlekem, 7x penzion s polopenzí, potřebné mapy, výškové profily tras, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Ubytování: 2lůžkové pokoje (rodiny a skupiny i 4lůžkové); v NP Ceahlau a v Gheorgheni spíme vždy dvě noci na stejném místě. Jednolůžkový pokoj pro jednotlivce je u tohoto zájezdu povinný. Máte-li zájem o doobsazení pokoje, označte to na smlouvě. Bude-li k dispozici další zájemce stejného pohlaví, příplatek za jednolůžkový pokoj vám vrátíme.

Náročnost: Většinu etap lze zkrátit popovezením v autobusu, nebo je absolvovat celé, tomu odpovídá uvedená kilometráž.

Povrch a profil: 75 % asfaltové silnice, občas hladké šotoliny v převážně hornatém terénu, vhodné pro treková i horská kola.

Nástupní místa: Praha, Jihlava, Brno

Pořadatel: CK Adventura