ARMÉNIE NA KOLE

zájezd ADVENTURA Starobylé křesťanské kláštery a kostely
Odlehlé cesty mimo turistické trasy
Přejezd celého Náhorního Karabachu
Závěr v gruzínském Tbilisi
Ubytování v rodinných penzionech s polopenzí

Arménie, to je především hrdý křesťanský národ Arménů s pohnutou historií, který byl odtržen od své posvátné hory Ararat. Je to země, která už na počátku 4. století jako první na světě přijala křesťanství za oficiální státní náboženství a v téměř nezměněné podobě jej praktikuje dodnes. Země trvale bojující o identitu, svobodu, území, a někdy i o přežití. Srdce Malého Kavkazu tvoří vysoko položené obrovské jezero Sevan obklopené vrcholy dosahujícími výšky přes 3500 m. Navštívíme zde nejen některé z nejvýznamnějších památek země, ale na kolech projedeme úžasné přírodní oblasti po odlehlých a málo používaných cestách mimo obvyklé turistické trasy. Zájezd graduje v Náhorním Karabachu, v překrásném hornatém kulturně pestrém území s hlubokými lesy, divokými řekami a strmými skalami, ve kterých se skrývají tisíc let staré kláštery.

PROGRAM

1.–2. den Letecky Praha-Tbilisi (Gruzie), brzký ranní přílet, transfer do Arménie, cestou (dle času průjezdnosti gruzínsko-arménské hranice) zastávky u klášterů Haghpat a Sanahin, gruzínský kostel Akhtala s freskami; dojezd do Dilijanu, ubytování a sestavení kol.
3. den První cyklistická etapa přírodní rezervací Dilijan, kláštery Haghartsin a Goshavank, ubytování v horské osadě Martuni (65 km/ ^ 1400 m).
4. den Stoupání k jezeru Sevan (1900 m), kolem jezera stejnojmennou přírodní rezervací do města Vardenis východní, téměř neobydlenou trasou; zastávka na koupání na přírodních plážích (94 km/ ^ 1150 m).
5. den Odpočinkově podél břehu jezera Sevan, odbočka k sympaticky omšelému klášteru Makenyats Vank, kostel Vanevank (50 km/ ^ 500 m).
6. den Pod nejvyššími vrcholy země se z jezerní pánve přehoupneme přes sedlo Selim (2410 m) a prohlédneme si stejnojmenný karavanseráj z roku 1332; nocleh ve městě Yeghegnadzor s ochutnávkou místních vín (60 km/ ^ 800 m) .
7. den Malebným údolím Hermon s kamennými památkami minulosti, starý židovský hřbitov s náhrobky ze 13. století, horské osady Hermon a Herher, přejezd bezejmenného sedla s fantastickým výhledem na obě strany hřebene (2230 m), dojezd do podhorského města Vayk (68 km/ ^ 1500 m).
8.–9. den Do jihovýchodního cípu země přes hory, lesy, jezera a kláštery: sedlo Vorotan (2344 m), arménský "Stonehenge" Zorats Karer, dojezd do Sisianu a ubytování na dvě noci (74 km/ ^ 1500 m; při vyvezení do sedla autem: 44 km/^ 400 m); další den odpočinkový s možností několika fakultativních výletů do okolí.
10. den Krátká zastávka u vítězného oblouku ze 7. století, fakultativně impozantní biskupské sídlo klášter Tatev ležící na Hedvábné stezce, na který vede nejdelší lanovka na světě přes údolí Vorotan; sjezd starou vyhlídkovou silnicí do Goris (61 km/ ^ 1100 m).
11. den Volné dopoledne v Goris, městě položeném v malebném údolí obklopeném ze tří stran horami; troglodytní obydlí staré části města; přejezd do Náhorního Karabachu a ubytování v příjemném moderním hlavním městě Stěpanakertu (63 km/ ^ 900 m/ do sedla se popovezeme autem).
12. den Z bohatého města na chudý venkov příjemně zvlněnou krajinou, mistrovské architektonické dílo: opevněný klášter Gandzasar ze 13. stol. na vrcholu hory s monumentálním výhledem (51 km/ ^ 1200 m).
13.–14. den Vrcholné přírodní i cyklistické zážitky, silnice vedoucí kaňony i vytesané ve skalách, hřmící vodopády, zalesněné hory, vysokohorské pastviny, impozantní klášter Dadivank zmíněný již v 9. stol, hraniční pevnosti a sedlo Zod (2350 m); návrat do Arménie a uzavření okruhu ve Vardenis (13. den: 67 km/ ^ 1100 m; 14. den: 66 km/ ^ 1600 m).
15.–16. den Transfer Vardenis–Tbilisi a podvečerní prohlídka hlavního města Gruzie; procházka křivolakými uličkami starého města, bulvár Rustaveli, Náměstí svobody a prohlídka pevnosti Narikala, vyhlídka od sochy Matky Gruzie; závěrečná večeře a ranní odlet domů.

Termín: 6. 6. – 21. 6. 2020
Počet dní: 16 dní
Aktuální cena: 38 304 Kč
Obj. číslo: 21203001

V ceně zahrnuto: průvodce CK, letenka vč. všech poplatků a přepravy kola Praha-Tbilisi-Praha, všechny transfery, transport zavazadel během celého programu, 12x ubytování v soukromých penzionech s polopenzí, 2x hotel se snídaní (Stěpanakert a Tbilisi), vstupní povolení do Karabachu, potřebné mapy.

Letenky: Pro tento zájezd využíváme leteckou společnost Turkish Airlines. Kolo můžeme zabalit do kartónové krabice, kterou budeme mít k dispozici i pro zpáteční cestu. Protože letecké spojení do Jerevanu je z hlediska přepravy kol komplikované, využíváme spojení Praha–Tbilisi a gruzínsko-arménskou hranici překračujeme po zemi.

Noclehy a stravování: Převážně budeme ubytováni v soukromí, v domech běžných Arménců, což nám umožní autenticky poznat jejich život a každodenní radosti a starosti. Kvalita ubytování odpovídá možnostem v daném regionu a vesnici. Pokoje jsou většinou 2-4 lůžkové se společnou koupelnou pro celý dům. Někde bude skupina rozdělena do více domů, ale sejdeme se vždy na společnou snídani a večeři. Zejména v Náhorním Karabachu počítejte s nižším standardem ubytování a sociálním zázemím, protože zdejší možnosti jsou velmi omezené. Tekoucí voda na umytí ale bude vždy k dispozici. Večeře i snídaně jsou bohaté, většinou připravované z místních vypěstovaných produktů - dostatek ovoce a zeleniny, saláty, sýr, plněné papriky, hustá polévka a něco sladkého na závěr.

Povrch a profil: První část trasy v Arménii odpovídá obtížnosti 2-3, v Karabachu je cyklistika o něco náročnější. Celkově na kole ujedeme cca 700 km a nastoupáme celkem cca 11650 m. Zhruba z poloviny pojedeme po asfaltu (arménském) a z poloviny po horských nezpevněných cestách. Jednoznačeně doporučujeme horské kolo. Zdatní a zkušení jedinci mohou na úkor pohodlí zájezd absolovat i s kolem trekingovým s lehčími převody. V tom případě doporučujeme obout terénní pláště 1,5" (doporučujeme osobní konzultaci s garantem zájezdu). Během programu je možné se kdykoliv popovézt doprovodným minibusem se zahrádkou, ve dvou případech u výjezdu do sedel to přímo doporučujeme.

Klima: Zájezd se koná na začátku léta, kdy je v Arménii teplé a slunečné počasí s minimem srážek, horské louky jsou zelené a hýří pestrobarevně rozkvětlými lučními květy.

Průvodce: Jirka Král....od loňska tam má rozehranou šachovou partii

Minimální počet účastníků: 9

Nástupní místa: Praha

Pořadatel: CK Adventura

Očkování: Informace o doporučeném i povinném očkování do jednotlivých zemí najdete na stránce Očkování.

Cestovní pojištění: Nabízíme vám 3 varianty cestovního pojištění UNIQA: základní pojištění léčebných výloh a zavazadel K5Z (24 Kč / 48 Kč / den), nebo balíčky zahrnující pojištění stornopoplatků, úrazu a odpovědnosti: K5SZ se standardním limitem plnění (K5Z + 2,2 % ceny zájezdu) nebo navýšenou prémiovou variantu K10SZ ( 65 Kč/ den + 2,2 % ceny zájezdu). Podrobnosti na stránce Pojištění za příplatek.

Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA