SRBSKO - HORY A JIŽNÍ POHRANIČÍ NA KOLE

zájezd ADVENTURA Hvězdicově i etapově s doprovodným autobusem
Ubytování v hotelech a penzionech
Národní parky Tara a Kopaonik
Horská oblast Zlatých borovic Zlatibor
Pravoslavné kláštery s freskovou výzdobou

Srbsko je zatím pro zahraniční turisty téměř neznámou destinací. Lepší důvod pro naši cestu bychom si snad ani nemohli přát, přesto jich existuje ještě celá řada. Jihozápadní část země je dnes, po rozpadu Jugoslávie, příhraniční horskou oblastí, poměrně špatně přístupnou. I díky tomu tu běží život tradičním způsobem ve starých kolejích a civilizace západního stylu sem proniká jen pomalu. Příhraniční hory jsou naprosto uchvacující a ohromující svými rozměry, dalekými výhledy, hlubokými údolími, rozlehlými lesy i otevřenými pastvinami. Navíc příroda je zde stále mimořádně zachovalá a obyvatelé vysoko položených vesnic s ní žijí v harmonickém soužití. Stejně jako v sousedních zemích i zde nalezneme významné památky v podobě středověkých pravoslavných klášterů s dochovanými freskami, postupně rekonstruovanými za podpory UNESCO. Pobudeme i v převážně muslimském městě Novi Pazar, jehož většinu obyvatel tvoří etničtí Kosované, naštěstí však žijící s křesťany v míru a shodě. Tento kulturní mix vytváří mimořádnou atmosféru, kterou si budeme moci vychutnat i tím, že zde strávíme poslední večer.

PROGRAM

1.–2. den Odjezd odpoledne, příjezd do NP Tara; v městečku Peručac strávíme tři noci na břehu stejnojmenného jezera; na kole podél jezera a následně kaňonem můžeme vystoupat podle chuti do svahů nejzápadnějšího výběžku parku, vytyčeného hlubokým údolím hraniční řeky Driny.
3. den Výlet do Bosny: popovezení busem k městu Bratunac, na kolech varianta podél řeky Driny nebo přes Srebrenici (i zde jsou dvě další varianty); zastávka u hřbitova s památníkem a pietním místem obětem událostí z roku 1995 (50–70 km, asfalt).
4. den Okruh v NP Tara - výběr silniční trasy nebo několik variant pro horská kola; monastýr Rača, horské středisko a centrum národního parku Mitrovac, jezero Zaovine (od 40 km po asfaltu po 82 km s terénem pro MTB nadšence).
5. den Přejezd busem do horské oblasti Zlatibor, varianta poznávací nebo cyklistická: pověstná horská úzkokolejka Šarganská osmice proslavená filmy Emira Kusturici, Mokrá Gora se zachovalou dřevěnou architekturou a stylový Kusturicův Drvengrad, fakultativně odpolední jízda vlakem Mokrá Gora - Šargan, nebo na kolech dojezd do města Zlatibor poměrně náročnou, avšak mimořádně krásnou trasou (45 km/částečně terén).
6. den Zlatibor: okružní výlet, výběr z mnoha tras po silnici nebo v kombinaci s terénem; dřevěný kostel v Jablanici, vysoko položená vesnice Stublo (40–60 km).
7. den Zlatibor - jednou z mnoha možných tras po silnici nebo terénem: přírodní skalní most Prerast u Dobroselice, vodopád u Gostilje, jeskyně Stopiča, dojezd do městečka Sirogojno se skanzenem, v jehož stylových domcích i přenocujeme (varianta silniční nebo částečně terénní 35–52 km).
8. den Busem do města Ivanjica v údolí řeky Moravica; přejezd přírodního parku a biosférické rezervace Golija-Studenica, monastýry Pridvorica, Isposnica a Studenica (40–50 km).
9. den Busem do NP Kopaonik - nejvyšší pohoří Srbska, Pančičev Vrh (2017 m), vykládka v sedle 1800 m; horské středisko Suvo Rudiště, jezero Semetěško, sjezd na 400 m k hranicím s Kosovem, dojezd do města Novi Pazar (55 km); obchůdky, tržiště, posezení na pěší zóně v centru.
10.–11. den Na kolech za největšími křesťanskými památkami v okolí: kostel Sv. Petra s unikátním hřbitovem, monastýry Durděvi Stupovi a Sopočani postavené v krásné přírodě (40 km); poslední nákupy, večerní odjezd, příjezd následující den odpoledne.

Termín: 31. 8. – 10. 9. 2018
Aktuální cena: 12 470 Kč

V ceně zahrnuto: průvodce, doprava autobusem s cyklovlekem, 8x hotel/penzion, 4x snídaně v hotelu, potřebné mapy, trasy a důležité body do GPS, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Ubytování: 5x hotel ve 2lůžkových pokojích, 2x ve dvou a vícelůžkových apartmánech s kuchyňkou, 1x ve skanzenu ve stylových domcích s kuchyňkou. Jednolůžkový pokoj pro jednotlivce je u tohoto zájezdu povinný. Máte-li zájem o doobsazení pokoje, označte to na smlouvě. Bude-li k dispozici další zájemce stejného pohlaví, příplatek za jednolůžkový pokoj vám vrátíme.

Náročnost: Všechny trasy mají lehčí i obtížnější varianty, do většiny sedel se lze vyvézt busem.

Povrch a profil: Hornatá oblast, ale i zde jsou možné etapy s malým převýšením; na trekingovém kole lze absolvovat všechny trasy po asfaltu, s využitím horských kol i náročnější varianty po cestách s různým povrchem.

Nástupní místa: Praha, Jihlava, Brno

Pořadatel: CK Adventura