PLÁNĚ A KAŇONY JIHOZÁPADNÍ FRANCIE NA KOLE

zájezd ADVENTURA Etapově s doprovodným mikrobusem
Ubytování v kempech se snídaní - více dní na jednom místě
Světoznámý viadukt Millau
Slavná sýrárna v Roquefortu
Monumentální přírodní amfiteátr Cirque de Navacelles

Jde o nový typ zájezdu, jenž se snaží kombinovat výhody cyklistického etapového zájezdu (malé rodinné kempy, poznání větší části daného regionu vlastními silami, svoboda celodenního pohybu na kole individuálním tempem, minimalizace nakládání a vykládání kol) s relativním pohodlím pobytových zájezdů (snížení počtu stavění stanů, možnost vynechat nebo výrazně zkrátit etapu). Budeme kempovat vždy třikrát na třech různých místech a dvakrát strávíme v kempu jen jednu noc (v půlce a na konci). První základna se nachází ve vsi Entraygues-sur-Truyere na soutoku řek Truyere a Lot na jihozápadním úpatí Francouzského středohoří. Navštívíme krásnou středověkou poutní ves Conques, projedeme si malebná údolí obou řek a vystoupáme až na náhorní planinu Aubrac, kde se v městečku Laguiole vyrábí z rohů místních krav střenky ke slavným francouzským nožům téhož jména (prohlídka manufaktury). Za druhou základnu nám poslouží město Millau s nejvyšším mostem v Evropě působivě se klenoucím přes hluboké údolí řeky Tarn, jejímž dramatickým kaňonem (a kaňony řek Jonte a Dourbie) se budeme následující tři dny projíždět. Navštívíme přitom i proslulou sýrárnu ve vesnici Roquefort. Poslední kemp, odkud budeme vyrážet na výlety, leží v kaňonu řeky Dourbie. Vydáme se odsud do monumentálního přírodního amfiteátru Cirque de Navacelles a během královské etapy se pokusíme zdolat nejvyšší vrchol pohoří Cévennes – Mont Aigoual. Závěrečný kemp se nachází na břehu jezera Salagou zalévajícího údolí s červenými útesy. V některém z místních vinařství ochutnáme víno, které se zde hojně pěstuje, a poslední den strávíme buď lenošením na břehu jezera, cyklistikou po okolí, nebo dojezdem k moři a koupáním v jeho vlnách.

PROGRAM

1.–2. den Odjezd odpoledne, noční přejezd do Francie  městečka Entraygues-sur-Truyere; na kole údolími řek Truyere a Lot (koupání) s možností vystoupat na vrchol Puy de l’Arbre s nádhernou vyhlídkou do kraje (30/40 km).
3. den Přes louky a pastviny a lesy kaštanovníků do půvabné středověké osady Conques – důležité  zastávky na pouti do Santiaga de Compostela a jedné z nejkrásnějších vesnic Francie; podél řeky Dourbie a údolím řeky Lot zpět do kempu (60 km).
4. den Opuštěnými silničkami proti proudu potoků stékajících z náhorní planiny Laguiole; návštěva stejnojmenného slavného nožířství; sjezd přes horské vesničky zpět do údolí Truyere (50/70 km).
5. den Přes řeku Lot po tisíc let starém mostu z růžového pískovce na pláně kolem městečka Bozouls; úchvatný pohled do hluboké strže, na jejíž druhé straně se tyčí mohutný románský kostel Sainte Fauste. Hustými lesy oblasti Palanges sjezd k jezeru Pont de Salars; možnost zajížďky do historického města Rodez, jež je na seznamu čekatelů UNESCO (60/75 km).
6. den Kolem jezera Pareloup po náhorní planině Lévezou až na hranu kaňonu řeky Tarn; fascinující výhledy do údolí a následně úžasný sjezd serpentinami až na jeho dno; proti proudu řeky pod druhým nejvyšším mostem světa do Millau (70 km).
7. den Proti proudu řeky Tarn scenerií jejího stále se zužujícího kaňonu, kolem starých hradů a horských vesniček prudkým stoupáním na náhorní plošinu Méjan; Impozantní výhledy do údolí Tarnu a poté táhlé klesání do kaňonu řeky Jonte, Návrat do kempu (85 km s možností zkrácení).
8. den Z kempu výšlap na netradiční výhled na viadukt Millau; po pustých pláních sjezd do sýrařské mekky Roquefort-sur-Soulzon, postranními dolinami zpět do hlavního údolí řeky Tarn, proti proudu do kempu (60/75 km).
9. den Hustými borovými lesy na planinu Causse Noir, do oblasti spektakulárních vápencových útvarů Chaos de Montpellier-le-Vieux; sjezd do údolí řeky Dourbie a proti proudu jejích průzračných vod s možností koupání pod mostem ze 14. století, dojezd do dalšího kempu (50 km).
10. den Opuštěnou krajinou náhorní plošiny Campestre do městečka Le Caylar s kostelem na skále a výhledem do širého kraje, návrat přes bývalou templářskou základnu Le Courveroitade s dokonale zachovaným středověkým opevněním; pro zdatnější cyklisty cesta údolím řeky Vis až k monumentálnímu přírodnímu amfiteátru Cirque des Navacelles (50/80 km).
11. den Královská etapa zájezdu. Výšlap na Mont Aigoual (1567 m), nejvyšší vrchol pohoří Cévennes, z nejž lze za jasných dnů pozorovat Pyreneje, Středozemní moře, Alpy i údolí Rhôny; pro méně ambiciózní cyklisty okruh přes planinu Baldits kolem vesnice Cantobre, vystavěné na skalních útesech zpět do kempu (35/75 km).
12. den Přes náhorní planinu Larzac až na její hranu; možnost navštívit jeskyni Labeil s podzemní řekou, sjezd serpentinami do bývalého římského města Lodeve s monumentální katedrálou ve stylu středomořské gotiky; po malých silničkách neobvyklou krajinou červených skal k jezeru Salagou (65 km).
13.–14. den Poslední den možnost odpočinku na břehu jezera, cyklistiky v okolí – Ďáblův most, krásná vesnice St.-Guilhem, jeskyně Clamouse s nádhernou krápníkovou výzdobou, ves Moureze vystavěná na skalních věžích; či pro zájemce dojezd k moři a koupání na plážích městečka Frontignan (0–55 km); odjezd v podvečer, návrat následující den odpoledne.

Termín: 5. 7. – 18. 7. 2018
Státní svátky, pouze 8 dní dovolené!
Aktuální cena: 13 430 Kč
Dětská cena: 12 470 Kč

V ceně zahrnuto: průvodce, doprava autobusem s cyklovlekem, na místě doprovodný mikrobus s vlekem, 11x kemp (ve vlastních stanech) se snídaní, potřebné mapy, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Ubytování: 3x 3 noci na stejném místě, 2x 1 noc v kempu (v půlce a na konci).

Stravování: Kromě snídaní zahrnutých v ceně zájezdu si lze na místě přiobjednat i večeře připravované naším kuchařem za cenu 4–6 EUR/os./večeři. Kuchař vám vždy ráno oznámí, co bude vařit a vy si v případě zájmu uděláte objednávku (jedná se vždy o čerstvé, na místě zakoupené potraviny – např. kuřecí, vepřové maso, ryba, krevety, zapékané brambory, ratatouille, specialita jihozápadní Francie cassoulet,... vše doplněno o čerstvou zeleninu nebo ovoce). Pokud této nabídky nevyužijete, můžete večeřet v restauraci nebo vám zapůjčíme vařič. Zároveň budou každý den k dispozici v dostatečném množství nábytkové sady (lavice + stoly) pro zvýšení kultury stolování a především vašeho pohodlí.

Povrch a profil: asfalt, převážně zvlněný profil, obtížnost 1–2 se týká převážně kratších variant tras, obtížnost 2 delších variant tras.

Průvodce: Štěpán Popel a Veronika Siňorová – specialisté na Francii.

Nástupní místa: Praha, Beroun, Plzeň

Pořadatel: CK Adventura