MYANMAR (BARMA) NA KOLE

zájezd ADVENTURA Tajuplné pagody a zlaté stúpy ve slavných městech Bagan a Yangon
Unikátní národní park Mat Na Tang a Mt. Victoria
Tetované ženy z kmene Čjinů a životodárná řeka Iravádí
Závěrečný odpočinek na plážích Bengálského zálivu

Jde o zcela unikátní, dobrodružnou cestu do velmi málo navštěvované části Myanmaru, do Čjinského a Arakanského státu, které byly ještě v roce 2013 pro jakoukoliv turistiku kompletně uzavřeny. Začneme tradičně: prohlídkou Yangonu a Baganu, dvou měst proslavených svou krásou i v daleké cizině. Až se jich nabažíme, přeplujeme přes řeku Iravádí a začneme objevovat zcela jiný Myanmar – zemi, jež se pomalu a rozpačitě osměluje k vítání prvních turistů. První část naší výpravy strávíme v Arakánském pohoří, které představuje nejjižnější výběžky Himaláje. V jeho srdci leží národní park Mat Na Tang, odlehlá část země s tropickými lesy, divokým ptactvem a rododendronovými háji v oblasti nejvyšší hory Mt. Victoria. Odsud přes myanmarský venkov postupně sestoupíme až k pobřeží Bengálského zálivu, kde si poslední dny naší dovolené užijeme zasloužený odpočinek na bílých liduprázdných plážích. Připravte se na to, že v mnoha vesnicích, kterými projedeme, budeme jedni z prvních cizinců. Tomu odpovídá i velmi nízký standard kvality ubytování především ve venkovských oblastech. Ten však vynahrazuje výtečná kuchyně plná zeleniny, tropického ovoce, ryb a mořských plodů a také přátelská otevřenost místních obyvatel. Otevřete svá srdce myanmarským úsměvům, nestyďte se dorozumívat posunky, neboť angličtinou zde vládne málokdo. Dejte prostor svému objevitelskému já a vydejte se s námi na kole po Myanmaru!

PROGRAM

1.–2. den Letecky Praha–Yangon (Rangún) s přestupem v Dubaji; transfer do hotelu a podvečerní procházka živým koloniálním centrem v okolí pagody Sule.
3. den Brzo ráno letecky do Baganu (Paganu) – centra starobylé Puganské říše; sestavení kol a první vyjížďka po šotolinových cestičkách mezi tisíci starodávných tajuplných stúp a pagod; pozorování západu slunce z terasy některého z chrámů (0–30 km).
4.–5. den Opouštíme Bagan a plavbou přes životodárný veletok Iravádí se vydáváme na cestu do odlehlého a nejméně přístupného barmského státu Čin; nížinou po venkovských silničkách lemovaných políčky s chilli papričkami a rýží, z nichž občas vystupují zlaté stúpy venkovských klášterů; ruch menších měst a oči přitahující jídelny a stánky všeho druhu (první den: 77 km/700 m, druhý den: 50 km/1000 m).
6.–8. den Třídenní průjezd unikátním národním parkem Nat Ma Taung: izolované horské vesničky Khanpetlet a Mindat, ženy s potetovanými tvářemi, pozvolný výstup/výjezd na vrchol Mt. Victoria (3034 m, pro turistiku otevřen v r. 2013); horské borovicové lesy kombinované s deštným pralesem, gigantické stromové rododendrony, rozkvetlé louky, ráj pro ornitology a nádherné výhledy z vrcholových partií mohutného masivu hory (150 km/4050 m/3 dny).
9.–10. den Sjíždíme z hor zpět do horké nížiny řeky Iravádí; zapadlé vesničky Saw a Kazoonma (80 km/1020 m) žijící po staletí stejným životem; přejezd minibusem (130 km) do pulzujícího poutního místa Shwe Settaw Pagoda na břehu řeky Mann – dle legendy zde Buddha zanechal otisky obou chodidel, na jejichž místě vznikly svatyně, kam každoročně proudí poutníci z celé země; průjezd zemědělskou krajinou do Padanu (26 km/300 m).
11. den Popovezení minibusem (38 km) z nížiny do horského sedla ve výšce 1200 m; odtud na kole úzkou vlnitou hřebenovkou s majestátními výhledy na okolní hory porostlé pralesem přejedeme hranici do Arakanského státu; dojezd do Ann, horské vesničky na břehu stejnojmenné řeky; cestou výhledy na tropický prales a bambusové lesy (70 km/1400 m).
12.–14. den Tři dny pohodové cyklistiky v úrodné nížině pobřežní oblasti Arakanského státu; po zapadlých silničkách malebným venkovem, rýžová políčka, palmové háje a melounové plantáže, usměvaví vesničané, místní tradiční tržnice, kláštery s procesím následovníků Buddhy; bývalé koloniální městečko Thandwe; dojezd k Bengálskému zálivu (230 km/2650 m/3 dny).
15. den Volný den na Ngapali Beach – bílé pláže a koupání v teplých vodách Bengálského zálivu, alternativně projížďka ospalou rybářskou vesničkou, která se teprve připravuje na nápor turistů; balení kol, nákupy suvenýrů, kulinářské přímořské speciality a příprava na návrat domů.
16.–17. den Vnitrostátní přelet Ngapali–Yangon a prohlídka toho, co jsme nestihli první den: nejposvátnější buddhistický stánek v zemi–zlatá pagoda Shwedagon; možnost návštěvy trhu Bogyoke Aung San – úžasné panoptikum myanmarského života; pozdě v noci letecky Yangon-Praha.

Termín: 26. 1. – 11. 2. 2020
Počet dní: 17 dní
Aktuální cena: 56 331 Kč
Obj. číslo: 21376001

V ceně zahrnuto: průvodce CK, letenka vč. všech poplatků Praha–Yangon–Praha, dva vnitrostátní přelety Yangon–Bagan a Ngapali–Yangon, všechny transfery, transport zavazadel během celého programu, přeplavba lodí přes řeku Iravádí, 14x turistické nebo místní hotely se snídaní (někde je ubytování velmi skromné), 1x večeře na horské chatě v NP Nat Ma Taung, vstupné do NP Nat Ma Taung.

Služby za příplatek: myanmarské vízum: 1200 Kč.

V ceně nezahrnuto (platí se na místě): vstupné do některých památkových objektů, zejména: archeologický areál Bagan (asi 20 USD), Shwedagon Pagoda (asi 10 USD).

Letenky: Na tento zájezd obvykle létáme se společností Emirates. Ve všech případech je kolo přepravováno bez příplatku, pokud se vejdete do stanoveného váhového limitu (váhový limit bude upřesněn po zakoupení letenek). Vnitrostátní lety jsou operovány malými letadly, kterými není přeprava kol možná. Zatímco my z Yangonu do Baganu a z Ngapali do Yangonu poletíme, kola pojedou (zabalená v krabicích) po zemi.

Noclehy a stravování: Ve většině oblastí, kterými budeme projíždět, jsou velmi omezené možnosti ubytování a je třeba se přizpůsobit místním skromným podmínkám. Všechny služby znamenají kompromis mezi chtěným a možným. Čím přitažlivější a turisticky neobjevenou krajinou budeme projíždět, tím chudší infrastruktura bude k dispozici. V turistických lokalitách (Yangon, Bagan, Ngapali, Kanpellet) budeme ubytováni v hotelých střední třídy s ohledem na možnosti bezpečného parkování kol. Pokoje jsou většinou dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením a teplou vodou. Ve venkovských oblastech budeme nocovat v lokálních hotelech určených pro místní cestující. Pokoje jsou většinou 2 až 4lůžkové, velmi spoře zařízené, postele představují dřevěné pryčny s velmi tenkou matrací. K dispozici je turecké WC (obvykle 1 až 2 na celou skupinu) a kyblíková sprcha se studenou vodou. Pro zvýšení komfortu a rovněž z hygienických důvodů doporučujeme vlastní karimatku a středně teplý spacák. Venkovské ubytování působí velmi skromně, umožní nám však mimořádnou exkurzi do běžného života místních obyvatel. Je možné, že během programu dojde i na ubytování v klášteře. V ceně zájezdu jsou zahrnuty všechny snídaně, někdy je dostaneme přímo v hotelu a někdy si na snídani zajdeme do nejbližší pouliční jídelny. Ostatní stravování budeme řešit individuálně. Možností máme dostatek každý den, od různých venkovských občerstvoven až po tržiště. Základem teplých jídel je rýže, jež se doplňuje různými omáčkami, zeleninou, masem apod. Na svačinu lze zakoupit čerstvé banány, mango, melouny a jiné tropické ovoce. Ceny jsou velmi příznivé, v přepočtu spíše nižší než v Česku.

Minimální počet účastníků: 10

Nástupní místa: Praha

Pořadatel: CK Adventura

Očkování: Informace o doporučeném i povinném očkování do jednotlivých zemí najdete na stránce Očkování.

Cestovní pojištění: Nabízíme vám 3 varianty cestovního pojištění UNIQA: základní pojištění léčebných výloh a zavazadel K5Z (24 Kč / 48 Kč / den), nebo balíčky zahrnující pojištění stornopoplatků, úrazu a odpovědnosti: K5SZ se standardním limitem plnění (K5Z + 2,2 % ceny zájezdu) nebo navýšenou prémiovou variantu K10SZ ( 65 Kč/ den + 2,2 % ceny zájezdu). Podrobnosti na stránce Pojištění za příplatek.

Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA