ČERNÁ HORA NA KOLE

zájezd ADVENTURA Etapová cyklistika nalehko i hvězdicové cyklovýlety
Ubytování v hotelech a penzionech se stravováním
Šest různých pohoří, nejhlubší kaňon Evropy
Pravoslavné i muslimské památky
Středomořský přístav Kotor, dalmatské pobřeží

Navštívíme pohoří Prokletije, Bjelasica, Komovi, Lovćen, Moračka planina a Durmitor, z nichž každé má svůj specifický ráz, etapy jsou tudíž velice pestré. Kromě přírodních krás budeme obdivovat také monastýry, pravoslavné kostely a muslimské mešity nebo pevnostní architekturu na středomořském pobřeží. Oblast nabízí lehčí terény pro treková kola i náročnější terény pro horská kola. Většina etap umožňuje výběr tras různé délky a obtížnosti či přejezd autobusem. Často je možné připojit se ke skupině pěších turistů, kteří jedou paralelně s námi, a absolvovat s nimi horské túry.

PROGRAM

1.–2. den Odjezd dopoledne, ráno příjezd do muslimského městečka Gusinje (2 noci); ruzné varianty cyklistiky - výlet do albánské vesnice Vermosh a do sedla Lepushë v NP Theth, projížďka kolem Plavského jezera, k vývěrům Alipašini izvori a další možnosti (nejnáročnější varianta 60 km).
3. den Cyklistika dolinou Grbaja (20 km) a pěší výstup na Voljušnici, nebo jiné varianty cyklistiky.
4. den Přejezd autobusem k Biogradskému jezeru, cyklistika v pohoří Bjelasica – NP Biogradska gora, nocleh v sedle Trešnjevik (50 km).
5. den Ze sedla Trešnjevik v pohoří Komovi kaňonem Lijeve rijeky (70 km), přejezd autobusem do historického města Cetinje.
6. den NP Lovćen, výjezd na Jezerski vrh, Njegošovo mauzoleum, ochutnávka vyhlášeného pršutu, sýru a pálenky ve vesnici Njeguši; sjezd do města Kotor vyhlídkovou silnicí s úchvatnými "leteckými" pohledy na Boku Kotorskou(57 km), koupání v Jadranu či procházka starým centrem; večerní přejezd do údolí řeky Komarnica ke kaňonu Nevidio (2 noci).
7. den Moračka planina – okružní cyklistika v malebně tvarované oblasti travnatých horských luk a skalních vápencových hřebenů s výškou kolem 2000 m, Kapetanovo jezero, sjezd do Šavniku (variantní trasy 40–60 km).
8. den Podhůřím NP Durmitor přes Riblje, Vražje a Zminijske jezero do horského městečka Žabljak (variantní trasy 40–55 km) (3 noci).
9. den NP Durmitor: okružní etapa přes tři horská sedla a Sušický kaňon s výhledy na nejvyšší vrcholy (80 km); nebo kratší etapy v okolí Žabljaku a řeky Tary.
10. den Přes planinu Sinjavina k Zminičko jezeru nebo k nejhlubšímu evropskému kaňonu řeky Tary, vyhlídka Ćurevac (variantní trasy 40–60 km); fakultativně rafting na Taře.
11.–12. den Procházka kolem Černého jezera, nebo individuální program před odjezdem; polední odjezd domů, návrat následující den odpoledne.

Termín: 20. 6. – 1. 7. 2018
Aktuální cena: 14 390 Kč

V ceně zahrnuto: průvodce, doprava autobusem s cyklovlekem, 9x hotel/horská chata, 9x snídaně, 5x večeře, vstupné do NP, potřebné mapy, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Ubytování: 3x hotel a 6x horská chata, ve 2–5lůžkových pokojích.

Povrch a profil: Asfaltové, částečně šotolinové cesty, převýšení 500–1400 výškových metrů, doporučujeme horské kolo nebo trekingové se širšími terénními plášti; variantně pěší výstupy s denním převýšením od 300 do 1000 m, časová náročnost 4–8 hodin.

Poznámka: V autobuse společně jedou zájezdy do Albánie a Černé Hory, program obou zájezdů je úplně nezávislý.

Nástupní místa: Praha, Jihlava, Brno

Pořadatel: CK Adventura