TURCKO - KAPPADOKIE NA KOLE

zájezd ADVENTURA Hvězdicové výlety i etapové úseky
Cyklistika nalehko pro trekingová i horská kola
Ubytování v hotelech se snídaněmi
NP Göreme, skalní kláštery Kappadokie

Kappadokie je vulkanická oblast, jejíž unikátní geologie skýtala výborné podmínky pro osídlení už před tisíci let. Dávní obyvatelé zde v měkkých horninách vybudovali celá podzemní města včetně raně křesťanských kostelů a klášterů. Některá skalní obydlí jsou využívána dosud. Užijeme si zde deset dnů cyklovýletů v unikátním prostředí hor, skalních útvarů, soutěsek a kaňonů posetých stopami historie. Cyklistiku proložíme dnem s pěším programem v těch nejatraktivnějších místech okolí Göreme. 

PROGRAM

1. den Let Praha - Nevşehir, transfer do Selime.
2. den Cyklistika v okolí kláštera v Selime: vesnice u přehradní nádrže Mamasun Baraji, opuštěné kostely a muslimské hřbitovy, klášterní jeskynní komplex v Selime (50 km); tři noclehy na stejném místě.
3. den Výjezd pod dominantu kraje, vyhaslou sopku Hasan Dagi (3268 m): vesnice Halvedere, přejezd k monumentálnímu údolí Ihlara, do jehož úbočí byly vytesány na konci antiky první křesťanské kostely s freskami ortodoxní církve, malebná vesnice Belisirma (70 km).
4. den Selime - Güzelyurt: přes opuštěný klášter Yüksek Kilise a Manastir do Güzelyurtu sousedícímu s původním řeckým starověkým městem; navazující strmé údolí klášterů a kostelů, podzemní město (20 km).
5. den Güzelyurt - Soganli Valley: výjezd do sedla Sevrihisar Geçidi (1770 m), antický Červený kostel, přes opuštěnou vysočinu k jezeru Acigöl (zatopený kráter sopky, kde se můžeme i vykoupat); ohromující komplex antického podzemního města v Derenkuyu (až 50 metrů do nitra země); zapomenuté údolí Soganli plné opuštěných křesťanských kostelů a kolmých skal (60 km).
6. den Soganli - Mustafapaşa, město postavené na základech antického města Sobesos, cyklistika v okolí dominanty kraje - vyhaslé sopky Erciyes Dagi (3916 m), skalní jehlany, tzv. parabacalari (50 km).
7. den Mustafapaşa - Göreme přes Ürgüp, Ortahisar a Çavuşin, siesta v karavanseraji na Hedvábné stezce v Sarihanu (fakultativně večerní představení tančících dervišů), údolím nejdelší turecké řeky Kizilirmak Nehri (60 km); čtyři noclehy na stejném místě.
8. - 10. den Na kole nebo pěšky v nejmalebnější části Kappadokie v okolí Göreme: Červené údolí, Růžové, Holubí či Údolí lásky, množství křesťanských kostelů ze 4. století a horkovzdušných balonů nad hlavami (fakultativně možnost absolvování balonového letu), návštěva tzv. Muzea pod širým nebem či tureckých lázní; komplex skalních jehlanů a klášterů v Zelve, možnost individuální cyklistiky na populárních single-tracích v okolních údolích, kolem jehlanů v Paşabucagi; skalní město Uçhisar (variantní trasy 10, 60 a 103 km).
11. den Brzký ranní odjezd na letiště Nevşehir a odlet do Prahy.

Termín: 17. 5. – 27. 5. 2018
Aktuální cena: 32 064 Kč

V ceně zahrnuto: průvodce, letenky vč. všech poplatků Praha – Nevşehir – Praha, všechny transfery a převoz zavazadel, 10x hotel se snídaněmi, vstup do Soganli Valley, informační materiály.

V ceně nezahrnuto (platí se na místě): letecký transport kola –  asi 2 x 30 EUR, vstupné do fakultativních oblastí (Ihlara Valley, podzemní město Derenkuyu, Open Air Museum v Göreme).

Náročnost: všechny etapy pojedeme nalehko, buďto etapově, nebo jako okružní výlet; maximální etapové převýšení směrem nahoru je 1000 m, ale zpravidla je to podstatně méně; pro milovníky jízdy v terénu doporučujeme spíše horské kolo, jinak bohatě postačí trekingové.

Povrch a profil: přibližně z 60 % nezpevněný povrch, ze 40 % asfalt; terén kopcovitý až hornatý v nadmořské výšce 900 až 1300 m.

Klima: ideální období pro tuto oblast, svěží kvetoucí jaro v horách, přes den teplo, v noci chladněji vzhledem k nadmořské výšce.

Pořadatel: CK Adventura

Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.