ZAKARPATSKÁ UKRAJINA NA KOLE

zájezd ADVENTURA Hvězdicově na horských kolech s podporou autobusu
Ubytování v penzionech s polopenzí
Koločava - ves Nikoly Šuhaje
Hoverla - nejvyšší hora Ukrajiny
Vyhlídkové trasy po poloninách a horských cestách Karpat

Kraj nepříliš bohatých, ale pracovitých a hodných lidí zve každého, kdo si chce zajezdit na kole a přitom mít oči otevřené. Láká toho, komu nestačí jen si protáhnout tělo v lesních serpentinách, ale dokáže i posedět u bači, koupit si od něj mléko a sýr a pak poslouchat zvonky ovcí a rozjímat nad tajemnými pralesy na svazích Karpat. Pojedeme oblastí, kterou stále rychlejším tempem zasahuje civilizační pokrok i politické změny v Evropě, ale kde jsme ještě před pár lety mohli bez nadsázky říci, že čas se zde téměř zastavil. Většinou pojedeme po polních nebo dřevařských cestách, ale i na asfaltu místních silnic bohatě využijeme vlastností horských kol.

PROGRAM

1.–2. den Odjezd večer, dopoledne prohlídka centra Užgorodu a fakultativně místního skanzenu a hradu (pouze v případě hladkého přechodu hranic); ubytování na 3 noci v oblasti Siněvirské poloniny; večer projížďka k vodopádu Šipot.
3. den Bývalá vorařská klauzura na Ozerjance, jezero Ozerce, kde byl poslední předválečný Foglarův skautský tábor; na kolech krajem vorařů k Siněvirskému jezeru až do malebné horské vesničky Sloboda (50–70 km/820 m).
4. den Z Volovce do Svaljavy podél železniční trati na Lvov; cestou řada brodů, téměř neosídleno; alternativně lze vyrazit na okruh po hřebenech s dalekými výhledy: jezero Vito, horská vesnice Volosjanka s pravoslavným kostelem, centrum oblasti město Volovec, přes sedlo Guklivyj zpět do Pilipce; část trasy lze absolvovat stylově vlakem (50–70 km/260 m).
5. den Ráno busem do Koločavy – ves Nikoly Šuhaje, fakultativně procházka skanzenem lidové architektury, oběd ve stylové restauraci v bývalé četnické stanici, na kole údolím řeky Těrebly nebo Mokrianky (60–90 km); v podvečer přejezd busem do Lazeščiny, která tvořila spolu s Jasiňou prvorepublikovou východní výspu země.
6. den Na kole do Jablonického průsmyku a odtud vyhlídkovou cestou po poloninách až do Vorochty a dále hřebenovkou zakončenou jízdou po sjezdovce (40–60 km/1060 m).
7. den Výjezd do sedla pod Hoverlou, pěší výstup na nejvyšší vrchol Ukrajiny Hoverlu (2061 m) nebo ne tolik turisticky frekventovaný Petroš (2023 m); návrat do Lazezčiny stejnou cestou nebo variantně přes Kvasy (40–60 km).
8. den V okolí Jasině podél řeky Čorna Tisa k prameni a zpět (30 km), nebo lyžařská centra Bukovel a Dragobrat, muzeum v Jasině (40–60 km).
9.–10. den Loučení a odjezd domů, cestou navštěva geografického středu Evropy a krátká prohlídka Mukačeva; v podvečer odjezd, příjezd následující den ráno.

Termín: 31. 7. – 9. 8. 2020
Počet dní: 10 dní
Aktuální cena: 12 470 Kč
Obj. číslo: 11570003

Služby za příplatek: Povinný příplatek za elektrokolo (omezený počet) 1 000 Kč

V ceně zahrnuto: průvodce, doprava autobusem s cyklovlekem, 7x ubytování s polopenzí, potřebné mapy, vstup do NP Hoverla, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Ubytování: na dvou místech, 3x nedaleko Volovce, 4x v Lazeščině nedaleko Jasině; k dispozici jsou 2–4lůžkové pokoje převážně s vlastním příslušenstvím; na přání lze doobjedat saunu.

Stravování: 7x bohatá místní polopenze.

Povrch a profil: asfaltové silničky, horské a lesní cesty, občas kamenité nebo bahnité úseky, celkově hornatý terén mnohdy s větším převýšením; doporučujeme horské kolo. V maximalistických variantách tras spíše obtížnost 3.

Velikost skupiny: 25–44 účastníků.

Nástupní místa: Praha, Jihlava, Brno, Olomouc, Žilina Valašské Meziříčí

Pořadatel: CK Adventura

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA