RUMUNSKO - ČESKÝ BANÁT NA KOLE

zájezd ADVENTURA Hvězdicově na horských kolech ze dvou míst s podporou autobusu
Ubytování v českých vesnicích u krajanů, kde se domluvíte česky
Výtečná banátská kuchyně v biokvalitě
Divoká třípatrová jeskyně s průchodem k vodám Dunaje
Vyhlášené lázně Băile Herculane s horkými prameny

O českém Banátu a českých vesnicích v Rumunsku už slyšel asi každý. Poznat jej na vlastní kůži je jedinečný zážitek, který vám možná srovná žebříček hodnot a budete na něj dlouho vzpomínat. Ubytování u krajanů, kde se domluvíte česky, spolu s krásnou přírodou a vynikajícím domácím jídlem zanechává hluboké zážitky. Je to úplně jiná dovolená, než na jakou jste zvyklí. Na kole projedeme pět ze šesti českých vesnic, poznáme, jak kraj dole u Dunaje, který spoutala Železná vrata, tak překrásné hřebeny, ze kterých spatříte nejkrásnější výhledy do banátských houpavých kopců a údolí. Na své si tu přijdou zejména milovníci přírody. Srdečnost krajanů, se kterými budete sdílet jejich domy, vás přesvědčí, že komfort není vždy důležitý. Oni se s vámi podělí o ten svůj na úkor vlastního pohodlí. Tím, že se u nich ubytujeme a nakoupíme místní produkty v jedinečné biokvalitě, jim výrazně pomůžeme. Příjmy z turistiky v místech, kde nyní skoro nejsou pracovní příležitosti, jsou pro ně významným přilepšením do rodinného rozpočtu. Ochutnáme místní sýry, med a zavařeniny včetně té vyhlášené šípkové. Právě tyto místní produkty si z Banátu přivezeme. Tento cyklozájezd vyžaduje zvládnutí jízdy v terénu na horském kole, většina tras nemá lehčí „únikovou“ variantu.

PROGRAM

1.–2. den Odjezd večer, noční přejezd přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska; prohlídka Temešváru, příjezd a ubytování u krajanů v Eibentálu; večeře a ubytování.
3. den Na kole přes vyhlídku Známana a českou vesnici Bígr; možnost koupání v Dunaji (55 km/931 m).
4. den Na kole k obřímu reliéfu dáckého krále Décebala ve skále; pěšky do divoké jeskyně Poniková, na lodičkách do dunajských soutěsek Malé a Velké kotle (48 km/780 m).
5. den Autobusem do lázní Băile Herculane, prohlídka města nebo pěší túra na Domogled (1105 m), koupání v teplých pramenech (den bez kol).
6. den Na kole do českých vesnic Rovensko a Gernik, prohlídka typických voděnic v lokalitě U Petra; možnost prohlídky jeskyně Turecká díra; ubytování v české vesnici Svatá Helena (43 km/1066 m).
7. den Odjezd ze Svaté Heleny podél Dunaje kolem skály Babakaj, Plačící skály a jeskyně Muší díra k Eibentálu; možnost koupání v Dunaji (41 km/130 m variantně 79 km/608 m); možnost prodloužení přes Padina Matei a Gernic.
8.–9. den Dopoledne prohlídka místního muzea a školy v Eibentálu, nákup místních produktů či výlet pěšky či na kole do Ujbánie; odpolední odjezd, příjezd následující den dopoledne.

Termín: 18. 7. – 26. 7. 2020
Počet dní: 9 dní
Aktuální cena: 12 950 Kč
Obj. číslo: 11531003

Služby za příplatek: Povinný příplatek za elektrokolo (omezený počet) 1 000 Kč

V ceně zahrnuto: průvodce, doprava autobusem s cyklovlekem, 6x ubytování s místní polopenzí, všechny výlety uvedené v programu, vstup do lázní Băile Herculane, potřebné mapy, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

V ceně nezahrnuto (platí se na místě): vstupné do památkových a jiných objektů.

Ubytování: Bydlet budeme u krajanů v českých vesnicích. Ubytování v pokojích pro 2–4 osoby, společné sociální zařízení s domácími, v některých případech suché WC. Vlastní povlečení není třeba.

Stravování: 6x bohatá místní polopenze domácí banátské kuchyně, ostatní potraviny je možné dokoupit v českých vesnicích v místních koloniálech.

Povrch a profil: Terénní trasy (asi 50 %) většinou šotolina, ale místy také vymletá hlína či váté písky, někde v užším profilu (trail), asi 50 % po asfaltu, části tras s náročnějším stoupáním. Nadmořská výška od 100 m (cesty u Dunaje) až cca 800 m (hřebenovky).

Klima: Horské, více kontinentální než u nás, v nižších polohách teploty často nad 30 °C, ve vyšších polohách teploty 20–25 °C ve stínu, s možností bouřek; rána chladnější.

Průvodce: Radka Žákova

Velikost skupiny: 25–44 účastníků.

Nástupní místa: Praha, Jihlava, Brno

Pořadatel: CK Adventura

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA