ALTAJ NA KOLE

zájezd ADVENTURA Etapově na horských kolech s doprovodným vozidlem
Táboření v divočině s polopenzí od místního kuchaře
Nespoutanou divočinou hor, stepí a řek v podhůří Altaje
Lodí po Těleckém jezeře

Slovo Altaj musí v každém cestovateli vyvolat chvění dálek. Nejvyšší sibiřské pohoří, z jehož ledovců se rodí veletok Ob, přitahuje i etnograficky díky národu Altajců a jejich kultuře. Nejvíce nás však uchvátí příroda. Čtyřtisícové hory se zvedají ze sibiřských plání a vytvářejí srážkový stín pro podhorské stepi. Lesy se střídají s rozlehlými travinami a v hlubokých kaňonech burácejí vody divokých řek. V nespoutané přírodě si budeme bohatě vychutnávat táboření v divočině, večerní posezení u ohně a cyklistický okruh si můžeme zpestřit i pěšími výlety.

PROGRAM

1. – 3. den Letecky Praha – Barnaul s přestupem v Moskvě; přesun autobusem do Gorno-Altajska (registrace); úvod do života Altajců v nově rekonstruovaném Národním muzeu Altaje s ucelenou historickou, uměleckou, přírodovědeckou a etnografickou sbírkou včetně slavné „ledové princezny Altaje“; transfer k Těleckému jezeru do vesničky Artybaš; sestavení kol.
4. – 5. den Půldenní plavba přes Tělecké jezero dle možností s několika zastávkami; na kole proti proudu azurové řeky Čulyšman terénní cestou vedoucí dnem hlubokého kaňonu lemovaného dvouapůltisícovými vrcholy; cestou vodopády, divoké peřeje a nespočet možností koupání, fakultativně plavba lodičkou a pěší výlet na skalní útvar Kamenné hřiby s velkolepým výhledem na famózní kaňon Čulyšmanu (2 dny / 75 km / 730 m / terénní cesta).
6. – 7. den Stoupání na hranu kaňonu do sedla Katu Jaryk (1219 m) s velkolepou vyhlídkou;  terénní cestou do typické altajské vesnice Ulagan, návštěva Pazyryckých kurganů (archeologické lokality světového významu); Ulaganské sedlo (2070 m) nejvyšší bod naší trasy a mírný sjezd po náhorní planině zaplněné stovkami malých jezer (2 dny / 86 km / 2520 m / terénní cesta a částečně asfalt).
8. den Sjezd z jezerní kotliny do údolí řeky Čuji;  v malé horské osadě Aktaš se napojíme na legendární Čujský trakt - téměř tisícikilometrovou horskou silnici spojující Novosibirsk s Mongolskem; po proudu řeky Čuji až k jejímu soutoku s Katuní; cestou pískovcový skalní útvar Červená vrata, prehistorické skalní rytiny v oblasti Kalbak Taš, vodopád Sirlak, kolmá skalní stěna Bjelyj Bom v nejužším místě Čujského traktu, divoké peřeje Turbína, Horizont a Begemont (102 km / 680 m / převážně asfalt).
9. den Okolí soutoku Katuně (hlavní zdrojnice Obu) s Čujou a Argutem - výlet na kole i pěšky po skalách a stepních terasách nad soutěskami mohutných divokých řek nebo odpočinek (0-21 km).
10. den Po Čujském traktu širokým údolím Katuně i po hraně kaňonu; vesnice Iňa s absurdní sochou Lenina připomínající tvarem budhistickou stúpu a s mostem stavěným vězni z gulagu; dále přes Čiketamanský průsmyk (1267 m) až do Šašikmanu (87 km / 1230 m / asfalt).  
11. – 13. den Opouštíme Čujský trakt a užíváme si naturálního altajského venkova stranou hlavních tras ; přes Jaboganský průsmyk (1492 m) sedlo Kukuja (1250 m) se po vedlejších silničkách vedoucích střídavě zemědělskou krajinou a hlubokými lesy blížíme zeleným podhůřím Altaje zpět do civilizace (3 dny / 215 km / 2730 m / z půlky šotolina).
14. – 15. den Přejezd do Barnaulu, podvečerní prohlídka jednoho z nejstarších měst Sibiře ležícím na veletoku Ob; nocleh; další den ráno letecky přes Moskvu do Prahy.

Termín: 21. 7. – 4. 8. 2018
Aktuální cena: 36 384 Kč

V ceně zahrnuto: průvodce, letenka vč. všech poplatků Praha–Barnaul–Praha, pozemní transfery a terénní vozidlo na bagáž, 4x penzion/horská chata se snídaní (Gorno Altajsk, Artybaš, Malinový Ostrov, Barnul), 9x ubytování ve vlastních stanech v kempech nebo tábořištích, 9x polopenze připravovaná místním kuchařem při kempování v přírodě, informační materiály.

V ceně nezahrnuto (platí se na místě): letecká přeprava kola - asi 2 x 100 EUR (platí se na letišti). Výši poplatků nemůžeme nijak ovlivnit, proto nejsou zahrnuty v ceně zájezdu a jejich případnou změnu je třeba akceptovat. 

Letenky: Pro tento zájezd využíváme leteckou společnost Aeroflot. Kolo můžeme zabalit do kartonové krabice, kterou budeme mít k dispozici i pro zpáteční cestu.

Doprava: Doprovodné vozidlo pro zavazadla a případné indisponované jednotlivce během celého cykloprogramu.

Noclehy a stravování: Na některých tábořištích je možné dokoupit si chatičku a není nutné spát ve stanu (celkem asi 3x). Při táboření v přírodě se hygiena řeší koupelí v řece nebo potoce. Minimálně 1x lze dokoupit baňu (parní lázeň).

Náročnost: Celkem na horském kole ujedeme asi 565 km a celkem nastoupáme cca 9000 m, z toho asi polovina po šotolinových a kamenitých horských cestách, zbytek po asfaltu.

Pořadatel: CK Adventura

Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.