KYRGYZSTÁN NA KOLE

zájezd ADVENTURA Etapově na horských kolech s doprovodným vozidlem
Penziony a snídaně, v přírodě pod stanem s polopenzí od místního kuchaře
Hvězdicově malebnými dolinami pohoří Terskej Alatau
Okruh odlehlým předhůřím Centrálního Ťan-šanu v blízkosti kyrgyzsko-kazašsko-čínské hranice
Závěrečná koupel v unikátním jezeře Issyk-Kul v nadm. výšce 1700 m

Kyrgyzstán se za posledních pět let propracoval z opomíjené chudé postsovětské republiky na přední turistickou destinaci ve střední Asii lákající všechny milovníky nespoutané horské přírody. Země má opravdu co nabídnout. Horské systémy Ťan-šan a Pamír, jež sem zasahují, zvedají průměrnou nadmořskou výšku tohoto státu na těžko uvěřitelných 2750 m. V útrobách hor najdeme unikátní jezera, ledovce, vodopády, hluboké kaňony a divoké řeky. Díky jejich odlehlosti a obtížné přístupnosti je většina horských cest terénních, což nám dává ideální možnost pro využití horského kola. Přitažlivost Kyrgyzstánu navíc umocňuje stabilní politická situace, příznivé ceny a zejména přívětiví obyvatelé, kteří vás vždy rádi pohostí domácím sýrem nebo kumysem. Tento unikátní cyklistický zájezd směřuje do oblasti centrálního Ťan-šanu - bezpochyby nejúchvatnější části celého Kyrgyzstánu. Itinerář zájezdu je sestaven tak, abychom byli dostatečně aklimatizovaní před  výjezdem do nejvyšších sedel a zároveň aby se v rozumné míře střídaly noclehy pod střechou a pod stanem. Po čtyřdenní aklimatizaci v dolinách Džeti Oguz a Karakol v pohoří Terskej Alatau se vydáme na sedmidenní okruh divočinou centrálního Ťan-šanu. Zdejší nedotčená příroda je do jisté míry zásluhou toho, že se nachází v přísně střežené pohraniční oblasti (kyrgyzsko-kazašsko-čínské pomezí), k jejímuž navštívení je třeba v dostatečném předstihu získat speciální pohraniční povolení! Tím je de facto počet turistů, kteří tuto oblast navštíví, velmi limitován. Celá naše cyklistická výprava vyvrcholí ve výjimečném údolí řeky Sarydžaz – ozdobené 62 km dlouhým ledovcem Inylček, nad nímž se zvedá sedmitisícovka Chan Tengri. Tento pohled jistě patří k těm nejvýraznějším zážitkům všech cestovatelů. Závěrečný odpočinek na plážích jezera Issyk-kul nám dává příležitost prožít si znovu v myšlenkách celou výpravu a pomalu se připravit na návrat domů.

PROGRAM

1. - 2. den Letecky Praha - Biškek, přejezd minibusem po severní straně jezera Issyk-kul do podhorského městečka Karakol (1750 m) - odpočinek, prohlídka (tržiště, pravoslavný kostel, unikátní „čínská“ mešita, místní muzeum), příprava kol.
3. den Jednodenní vyhlídkový a aklimatizační cyklovýlet do lázní a doliny Džety Öguz; pískovcové skalní útvary Sedm býků a Zlomené srdce, jurty v Údolí květů, pěšky k blízkému vodopádu (dle chuti až 85 km).
4. - 5. den Na kole do doliny Karakol (30 km terénní cestou), zatáboření na dvě noci v horském kempu (2500 m) v srdci Národního parku Karakol; druhý den možnost pěšího výstupu k unikátnímu vysokohorskému jezeru Ala-köl (3520 m) a do stejnojmenného sedla ve výšce 3870 m - skvělý panoramatický výhled na hlavní hřeben Terskej Alatau s řadou pětitisícovek; večer koupel v tradiční ruské bani.
6. den Sjezd do města Karakol (30 km) s případnou zajížďkou k lyžařskému středisku (10 km) nebo odpolední koupel v jezeře Issyk-kul; večer ve městě a příprava na sedmidenní okruh v pohoří Ťan-šan.
7. - 8. den Začátek severovýchodního cyklookruhu: stepními a horskými cestami přes poslední výspu civilizace vesničku Karkara, za níž vjíždíme do hlídané pohraniční zóny; údolím řeky Karkara po hranici s Kazachstánem mírně stoupáme až do působivého sedla Turuk (3481 m), odkud se otevírají výhledy na celý hřeben Centrálního Ťan-šan s dominantní sedmitisícovkou Chan Tengri; kemp u řeky Sarydžaz ve výšce 3000 m (150 km/2 dny).
9. - 10. den Proti proudu řeky Sarydžaz směrem k ledovci Enylček (40 km),  dvě noci na břehu přítoku Ašutor ve výšce 3300 m; volný den s možností jednodenního pěšího výletu s výstupem do sedla Ašutor (3912 m) ležícího na hranici s Kazachstánem; při dobrém počasí lze cestou spatřit nejvyšší horu Ťan-šanu, sedmitisícovku Pik Pobědy.
11. - 13. den Druhá část okruhu pohořím Ťan-šan, po proudu Sarydžaz hlubokým kaňoněm až k údolí řeky Ottuk;  přes nejvyšší cyklistický bod naší trasy, sedlo Čonašu (3822 m) do povodí řeky Ak-Suu; poslední kempování v divočině, v Novovozněsenovce uzavření okruhu a poklidný dojezd do Karakolu (195 km/3 dny).
14. den Okružní etapa k památníku a muzeu ruského cestovatele Prževalského, koupání v jezeře Issyk-kul, záliv Michailovka - bývalá sovětská vojenská zkušební ponorková základna (až 50 km); balení kol.
15. - 16. den Minibusem podél jižního pobřeží Issyk-kulu, zastávka na koupání na přírodních písečných plážích; Biškek - podvečerní prohlídka hlavního města země a noční let domů.

Termín: 17. 8. – 1. 9. 2018
Aktuální cena: 38 304 Kč

V ceně zahrnuto: průvodce, letenka vč. všech poplatků Praha–Biškek–Praha, veškerá místní doprava, 5x penzion se snídaní, 8x polopenze připravovaná místním kuchařem při kempování v horách, vstup do NP Karakol, vstupní povolení do pohraniční oblasti (při přihlášení později než 30 dnů před odletem zájezdu za příplatek), informační materiály.

V ceně nezahrnuto (platí se na místě): letecká přeprava kola - asi 2 x 90 EUR (platí se na letišti).

Letenky: pro tento zájezd využíváme leteckou společnost Turkish Airlines, která vezme kolo do letadla sice za příplatek, ale nijak neomezuje rozměry zabalené krabice a váhový limit na kolo činí 30 kg. Kolo můžeme zabalit do kartonové krabice, kterou budeme mít k dispozici i pro zpáteční cestu.

Doprava: transfer pronajatým minibusem z Biškeku do Karakolu a zpět, doprovodné terénní vozidlo během cyklistiky pro zavazadla a případné indisponované cyklisty.

Noclehy a stravování: nocovat budeme celkem 5x v penzionu v Karakolu a 8x ve volné přírodě ve vlastních stanech. Při stanování bude vždy dostupná tekoucí voda z blízkých potoků nebo řek, zajišťujeme také plně vybavený velký cateringový jídelní stan pro případ nepříznivého počasí.  Stravování ve městech budeme řešit individuálně, možností je dostatek, od různých malých krámků až po výtečnou karakolskou šašlikárnu s točeným pivem. Při stanování budeme zajišťovat polopenzi z místních zdrojů, kterou nám budou vařit místní kuchaři. Jídelníček je pestrý - boršč, plněné papriky, šašlik, plov, langman, na vyžádání kumys a další vynikající pochoutky z kyrgyzsko-kazašsko-uzbecko-ruské kuchyně.

Náročnost: celkem na horském kole přibližně 500 km a 8500 m převýšení, z toho asi dvě třetiny po šotolinových a kamenitých horských cestách.

Doporučené kolo: na tento zájezd doporučujeme pouze horské kolo a dobře využijete i celoodpružené.

Klima: v horách proměnlivé počasí s možností slunce, deště, ve vysokých polohách výjimečně i sněžení, vzhledem k táboření ve výškách 2200–3300 m očekávejte chladné noci (+5 až –5 °C).

Pořadatel: CK Adventura

Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.