FILIPÍNY NA KOLE

zájezd ADVENTURA Etapově nalehko podél moře i vnitrozemím
Hotely u pláží nebo s bazénem a skvělé koupání
Pestrá kuchyně, asijská vstřícnost a křesťanská kultura
Šnorchlování na korálových útesech
Příznačný ostrovní poklid a dny plné slunce

Filipíny jsou až neskutečné uskupení několika tisíců ostrovů a ostrůvků. Během naší cyklodovolené navštívíme šest větších a několik menších z nich. Vybrali jsme je krajinově i charakterem různorodé tak, abychom si vychutnali mimořádnou pestrost tohoto ostrovního státu. Čeká nás poklidná cyklistika malebnou tropickou a zemědělskou krajinou, poznáme život místních "věčně rozesmátých“ obyvatel, učiníme i pár objevů v říši živočišné. Navštívíme několik parků, kde budeme pozorovat endemické druhy roztomilých opiček nártounů a obrovské motýly. V moři si zblízka prohlédneme delfíny nebo žraloky velrybí a při šnorchlování spatříme opravdu bohatý podvodní svět korálových útesů. Kromě kola budou nejpoužívanější součástí naší výbavy plavky. Téměř každý den se osvěžíme koupelí v teplém a průzračném moři, ale i ve sladkovodních jezerech a vodopádech. Navštívenou zemi je třeba vnímat všemi smysly, a proto se ponoříme i do lákadel místní kuchyně: ryby, chobotnice, krevety, pečené banány, spoustu čerstvé zeleniny a další dobroty můžeme zapíjet pivem, určitě ochutnáme i výborný místní třtinový rum. Příjemně osvěží také nealkoholické tekutiny – koktejly z mnoha druhů ovoce a šťáva z čerstvých kokosových ořechů. Nakupování i běžný kontakt s místními je velmi snadný díky všudypřítomné angličtině.  Každodenní etapy lze velmi snadno přizpůsobit pohodovým cyklistům i sportovním nadšencům. Základní trasa vede převážně po betonových silničkách s minimálním převýšením, ale i terénní nadšenci si zde najdou své cyklistické lahůdky. Většinou pojedeme podél moře, kde je převýšení zanedbatelné, ale některé fakultativní etapy jsou naplánovány i do hornatějšího vnitrozemí.

PROGRAM

1. - 2. den Let Praha - Cebu, nocleh v hlavním městě stejnojmenného ostrova.
3. den Cykloprůjezd městem - zastávka u Magalhaesova kříže a barokní katedrály St. Niňo s jezulátkem; první z mnoha přeplaveb na ostrov Bohol; odpolední zahřívací výjezd šťavnatě zelenou krajinou do vnitrozemí ostrova s možností návštěvy motýlí zahrady (40 km/540 m).
4. den Celodenní přejezd Boholu: vyhlídka nad tzv. Čokoládovými horami s pokračováním v rezervaci a chovné stanici nejmenších opiček na světě - nártounů, symbolu ostrova Bohol; sjezd k moři a přes most na „plážový“ ostrůvek Panglao; 2 noci v blízkosti živé pláže Alona (varianta po pobřeží: 74 km/980 m, varianta vnitrozemím: 79 km/770 m).
5. den Den bez kol, ale přesto s bohatým programem: koupání na bílých plážích, fakultativně možnost dopolední plavby do podmořské rezervace u ostrova Balicasag a úžasné šnorchlování (nebo potápění) s možností pozorování mořských želv nebo delfínů; večerní regenerace ve víru společenského života na pobřežní promenádě.
6. den Vahadlovou lodičkou, tzv. pumpboatem na kouzelný ostrov Siquijor; dle aktuálních přílivových podmínek přistání přímo v zátoce u hotelu nebo dojezd na kole podél moře; ubytování na 2 noci v chráněné zátoce s možností koupání v moři dle chuti (0 - 33 km/0 - 200 m dle přílivových podmínek).
7. den Den na Siquijoru - cykloprogram dle nálady a zdatnosti nebo celodenní koupání v moři; návštěva travertinových vodopádů a koupání v nich, krasové jeskyně, zahrada s obřími motýly, případné dobytí vrcholu ostrova či návštěva šamana, projížďka podél pláží nebo celého ostrova, koupání v moři (0-86 km dle chuti).
8. den Líné ráno na pláži a dopoledne krátká etapa podél moře do přístavu; trajektem na ostrov Negros; prohlídka univerzitního městečka Dumaquette a krátká etapa do hotelu; ospalý podvečer u hotelového bazénu a nabírání sil na zítřejší horskou etapu (33+13 km/450 m).
9. den Výjezd na kole nebo fakultativně na mopedu vyhlídkovou horskou silnicí až do NP Twin Lakes - k zatopenému kráteru vyhaslé sopky se dvěma romantickými jezery obklopenými původní tropickou džunglí - pěší vycházka pralesem (16 km/900 m); zbytek dne odpočinek u hotelového bazénu.
10. den Den bez kol: dopoledne fakultativně trajektem na ostrov Cebu a šnorchlování se žralokem velrybím (v případě příznivého počasí), alternativně dopoledne odpočinek v hotelu; odpoledne přejezd autem do San Carlos, podvečerní procházka ve městě - masáže, návštěva tržnice, svezení se typickým filipínským dopravním prostředkem cyklotříkolkou.
11. den Okružní cyklovýlet vnitrozemskou pahorkatinou: nádherné výhledy na siluety sopečných hor tyčících se do výšky až 2456 m, typická terasovitá rýžová políčka, pitoreskní vesničky (55 km/1600 m s možností se popovézt na kopec).
12. den Přejezd na sever ostrova: pozvolna se spouštíme z hor, krajinu rýžových teras vystřídají plantáže cukrové třtiny a kokosové palmy; nocleh v přístavním městečku Cadiz (80 km, převážně z kopce).
13. den Trajektem na ostrov Bantayan a projížďka po ostrově: prohlídka mangrovů a návštěva místní výrobny šperků z mořských lastur, koupání; 3 noci na stejném místě (20-60 km podél moře dle chuti).
14. - 15. den Pohoda na tropickém ostrově Bantayan: lenošení u moře, fakultativně výlet lodí na kouzelný „panenský“ ostrov Virgin Island - šnorchlování na korálových útesech a koupání na pohádkově čistých plážích, návštěva kohoutích zápasů nebo poslední cyklovýlet po ostrově Bantayan.
16. - 17. den Lodí na ostrov Cebu, autem do Cebu City, sbalení kol a letecky do Prahy.

Termín: 2. 2. – 18. 2. 2018
Cena: 47 700 Kč

V ceně zahrnuto: Průvodce CK, letenka vč. všech poplatků Praha – Cebu City – Praha v ceně 23 000 Kč, všechny trajekty a transfery, transport zavazadel během celého programu, 14x turistické hotely/lodže se snídaněmi, informační materiály, transport kola letadlem, pokud se vejdete do váhového limitu stanoveného leteckou společností (váhový limit bude upřesněn po zakoupení letenek).

V ceně nezahrnuto (platí se na místě): Odletová taxa asi 750 PHP (2016/17), což odpovídá cca 380 Kč.

Ubytování: Standard ubytování odpovídá filipínským národním zvyklostem - jednoznačně jsou zde preferovány páry, tedy většina hotelů nabízí dvoulůžkový pokoj s jednou dvoupostelí. Dvoulůžkové pokoje se dvěma oddělenými postelemi jsou ve většině případů nahrazeny tzv. rodinnými pokoji, kde je jedna dvoupostel a jedno nebo dvě jednolůžko. Ubytování na zájezdu tedy bude řešeno podle aktuálního složení skupiny a dostupnosti pokojů v jednotlivých ubytovacích zařízeních (dvou, tří a čtyřlůžkové pokoje). Jednolůžkový pokoj pro jednotlivce je u tohoto zájezdu povinný. Máte-li zájem o doobsazení pokoje, označte to na smlouvě. Bude-li k dispozici další zájemce stejného pohlaví, příplatek za jednolůžkový pokoj vám vrátíme. Na Boholu v oblasti Carmen (2. noc) nebyla po zemětřesení z roku 2012 ještě plně obnovena infrastruktura, a proto je zde kvalita ubytování nižší (malý pokoj s koupelnou, kde není sprcha, ale pouze tekoucí voda z kohoutku). Jedná se pouze o 1 noc.

Povrch a profil: Na kole ujedeme v základní variantě do 400 km. Pro zájemce lze trasy prodloužit až na 550 km. Přibližně 90 % trasy vede po asfaltových cestách a silnicích, ale pro zájemce lze doporučit i vedlejší trasy (nutný vlastní navigační přístroj nebo mobil s mapovými podklady). Etapy vedené z části po polních cestách lze se zvýšenou opatrností bez problému absolvovat bez předchozích zkušeností. Pár úseků mimo asfalt může být blátivých (v součtu asi 80 km), záleží na aktuálním počasí.

Doporučené kolo: Celá trasa je sjízdná na trekovém kole. Pokud se rozhodnete pro kolo horské, doporučujeme přezout na hladké pláště. Samozřejmě v případě déle trvajících dešťů mohou být některé úseky rozbahněné.

Klima: Budeme se pohybovat v ná­roč­nějších klimatických podmínkách, čeká nás převážně vlhko a přes den místy i horko. Předpokládaná teplota je kolem 28°- 31°C přes den a 23°- 25°C v noci. Během dne může občasně i sprchnout. V posledních dvou letech je díky klimatickému jevu El Nino aktuální počasí velmi těžko předvídatelné. I na Filipínách se objevují souvislejší deště v obdobích, kdy by mělo být sucho. I když prší, zůstávají teploty kolem 25°C.

Pořadatel: CK Adventura

Travel Asistent pro letecké zájezdy: V ceně tohoto zájezdu je zahrnuta služba Travel Asistent, která vám v případě problémů s letem zajistí bezplatnou asistenční linku a následně po návratu i možnost vyřízení případné finanční kompenzace.