JIŽNÍ MAROKO NA KOLE

zájezd ADVENTURA Etapově s doprovodným vozidlem
Historie i současnost pouštních národů
Podél životadárné řeky Dráa až do mýtické Zagory
Ait Benhaddou a Marrákeš

Naše cyklistické putování zahájíme ve Ouarzazattu a přilehlé kasbě Ait Benhaddou, náležící k památkám UNESCO. Poté se v poklidném tempu vydáme po stopách dávných karavan na jih, až do Zagory – města, ze kterého to mají velbloudí karavany směřující do Timbuktu už jen 52 dnů. My se ale raději otočíme zpátky na sever, i když výlet do pravé marocké pouště nevynecháme. Přes kaňony a pod stolovými horami uzavřeme naše putování opět ve Ouarzazattu a odtud se již autobusem přesuneme do Marrákeše. Na jednom z nejrušnějších náměstí Afriky, na Náměstí mrtvých (Jemaa el Fna) a na přilehlých súkách nakoupíme unikátní suvenýry a další den se vrátíme zpět do Prahy.

PROGRAM

1. den Let Praha–Marrákeš; transfer do Ouarzazattu, oázy uprostřed pouště, která již po staletí představuje významnou dopravní křižovatku pouštních karavan; sestavení kol a nocleh.
2. den Okružní cyklistický výlet: kolem světoznámých filmových ateliérů po hraně pouště až k zelené palmerii a její hliněné dominantě, překrásné kasbě Ait Benhaddou; odpolední šálek kávy nebo mátového čaje v kulisách známých z mnoha světových filmů (57 km/800 m/ převážně pouštní mírně kamenitá pista; alternativně 62 km objížďkou po asfaltu).
3. den Přes pouštní masiv Džebel Saghro, jehož nejvyššího bodu dosáhneme v průsmyku Tizi n´Tinififft (1700 m), dále na jih do městečka Agdz; jedna z nejdelších marockých řek, řeka Dráa, zde proráží kamenitou poušť hammadu a dává prostor vzniku 200 km dlouhé oázy lemované svěže zelenými palmeriemi; podvečerní procházka ke kasbě a medině v Tamnougaltu (79 km/1100 m/převážně asfalt).
4.–5. den Cesta mezi palmovými háji oázy Dráa vede mezi starobylými kasbami a ksary; unikátní poznání berberského venkova si zpestříme jednodušším, zato autentičtějším ubytováním u místní rodiny ve vesničce Ait Lahcen; ochutnáme světově proslulé marocké datle a vychutnáme si svěží zeleň vinoucí se podél řeky; jako kontrast k zeleni palmerií přejedeme nehostinné pláně Džebel Rhart a s řekou Dráa se opět setkáme v mýtickém pouštním městě Zagora (120 km/1400 m/2 dny/převážně pouštní pista, místy kamenitá).
6. den Zagora a okolí: den určený k odpočinku a procházce po malebném pouštním městě; cyklističtí nenasyté se mohou vydat na krátký výlet do Tamegroute - řada vzájemně propojených ksarů, obklopujících slavnou knihovnu je zároveň místem, kde se řeka Dráa vsakuje do pouště a kde lze navštívit tradiční keramickou dílnu (38 km), nebo až dále na písečnou dunu Tinfou; odpoledne transfer autobusem do 130 km vzdálené podhorské oázy Foum Zguid.
7.–8. den Výlet do pravé saharské pouště s noclehem ve stylovém berberském kempu pod hvězdnatou oblohou (66 km/300 m/pouštní pista); další den na kole vyhlídkovou cestou kaňony a horskými oázami lemovanou stolovými horami do městečka tkalců Taznakht (65 km/900 m/převážně asfalt).
9. den Rozloučení s pouští závěrečnou etapou s návratem do Ouarzazattu (73 km/963 m/šotolina); pro nenasyty možnost večerní vyjížďky ke zdařile zrekonstruované kasbě Taourirt a medině ve Ouarzazattu.
10.–11. den Transfer do královského města Marrákeš; cestou fotografická zastávka na vyhlídce v sedle Tizi´n Tichka (2260 m); podvečerní procházka po náměstí Jemaa el Fna neboli Náměstí mrtvých; nazítří celodenní prohlídka rušné metropole na úpatí zasněžených hor; paláce, medína, súky, ochutnávka místních specialit a mnoho dalšího.
12. den Poslední nákupy v Marrákeši a odlet do Prahy.

Termín: 20. 10. – 31. 10. 2019
Počet dní:12 dní
Aktuální cena: 33 504 Kč
Obj. číslo: 21402901

V ceně zahrnuto: průvodce CK (průvodce řídí doprovodné auto převážející zavazadla), letenka vč. všech poplatků Praha–Marrákeš (nebo Casablanka)–Praha, všechny transfery, doprovodné vozidlo po celou dobu cyklistiky, 10x ubytování v hotelech nebo tzv. auberge (ubytovnách), 1x ubytování v pouštních stanech v berberském kempu, 9x skromná snídaně, 2x polopenze (ve Foum Zquid), bakšiše místním průvodcům a řidičům, informační materiály.

V ceně nezahrnuto (platí se na místě): letecký transport kola – asi 2x 60 EUR (bude upřesněno po zakoupení letenek).

Noclehy a stravování: V Maroku jsou omezené možnosti ubytování, je třeba přizpůsobit se místní infrastruktuře, která se rok od roku mění, a ne vždy k lepšímu, a zvyklostem. Všechny služby jsou kompromisem mezi chtěným a možným. Čím zajímavější krajinou budeme projíždět, tím chudší infrastruktura bude k dispozici. Většinu nocí budeme ubytováni v hotelích nebo penzionech zvaných auberge. Pokoje bývají zpravidla 2 až 3lůžkové, v některých místech jsou však např. pouze 2 místnosti pro ubytování celé skupiny. Sociální zařízení je většinou společné např. pro dva pokoje, někde ale může být společné i pro celou skupinu. Všude bude k dispozici voda na mytí, většinou teplá. Většina hotelů nemá v pokojích topení a ačkoliv jsou vybaveny přikrývkami, je potřeba mít i vlastní dostatečně teplý spacák. Jednu noc strávíme v berberském domě ve vesničce Ait Lahcen. Ubytování zde je velmi skromné, ale umožní nám mimořádnou exurzi do běžného života místních obyvatel. V domě nejsou postele, ale pouze matrace položené na kobercích na zemi. Pokud chcete zvýšit komfort, vezměte si vlastní karimatku. Možností stravování je dostatek – od restaurací, přes různé občerstvovny a běžné obchody až po tržiště. Ceny jsou příznivé, v přepočtu spíše nižší než v Česku. V ceně zájezdu jsou zahrnuty všechny snídaně, které však bývají v některých místech skromné.

Povrch a profil: Celkem na kole ujedeme asi 460 km s převýšením cca 5 500 metrů. Většina etap vede po šotolinových a prašných cestách, ale nevyhneme se ani asfaltu. Některé části jsou i mírně kamenité. Délky denních etap a převýšení jsou uvedeny u jednotlivých dnů programu. Jednoznačně doporučujeme horské kolo.

Klima: Přes den očekávejte teploty kolem 20 stupňů, ovšem v noci mohou teploty klesnout až k 10 stupňům. Ve většině hotelů zcela chybí topení, proto doporučujeme vybavit se teplým spacákem a i teplejším oblečením. V některých úsecích se budeme muset vypořádat i s nárazovým větrem.

Minimální počet účastníků: 7

Očkování: Informace o doporučeném i povinném očkování do jednotlivých zemí najdete na stránce Očkování.

Cestovní pojištění: Nabízíme 2 varianty pojištění UNIQA s výhodnými podmínkami: základní pojištění léčebných výloh a zavazadel L5Z (24 Kč / 48 Kč / den) nebo kompletní balíček K5SZ (2,2 % ceny zájezdu + L5Z), který navíc zahrnuje pojištění stornopoplatků, úrazu a odpovědnosti. Podrobnosti na stránce Pojištění za příplatek

Pořadatel: CK Adventura

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA