JIŽNÍ INDIE NA KOLE

zájezd ADVENTURA Etapově nalehko vnitrozemím
Hotely se snídaní
Skalní svatyně v Mahábalipuramu a velkolepé čólské chrámy
Pohoří Západní Ghát a čajové plantáže
Unikátní exkurze indickým venkovem
Závěrečná relaxace na plážích Arabského moře

Vydejte se s námi do tropického ráje, do jižní Indie, jež nabízí jedinečnou kombinaci fascinujících památek, pestrobarevného venkova i nádherné přírody. Během putování poznáme Indii ze všech stran, se všemi jejími ctnostmi i nectnostmi. Nad něčím užasneme, nad jinými věcmi budeme nevěřícně vrtět hlavou a někdy musíme přimhouřit oko. Společně navštívíme dva úchvatné jihoindické státy: chrámy oplývající Tamilnád a zelení překypující Kéralu. V poklidné a uvolněné atmosféře prozkoumáme vzácnou biodiverzitu pohoří Západního Ghátu ?, projížďkou mezi rýžovými políčky a čajovými plantážemi po zapadlých silničkách se seznámíme s autentickým jihoindickým venkovem, ve městech budeme obdivovat starobylé kulturní památky a nasávat vůni koření, vonných tyčinek i celosvětově známé indické kuchyně. Na závěr si odpočineme ve stínu kokosových palem na bílých plážích Arabského moře a nakoupíme suvenýry v malebném rybářském přístavu Kóčin.

PROGRAM

1.–2. den Letecky Praha–Madrás, přesun do Puduččéri se zastávkou v Mahábalípuramu: unikátní monolitické skalní chrámy a reliéfy, první ochutnávka indické kuchyně; Puduččéri – bývalé hlavní město francouzských držav s impozantními kostely a širokými bulváry; podvečerní procházka po pobřežní promenádě a odpočinek po cestě.
3. den Dopoledne sestavení kol a zahřívací etapa tropickými lesy do experimentální futuristické osady Auroville, jejímž posláním je podporovat spirituální rozvoj života; zpět přes pláž a možnost koupání v moři (30 km).
4. den Zahájení cyklistického putování na jih; první kontakt s indickým venkovem: plantáže banánovníků a cukrové třtiny, barevné hinduistické svatyně, melouny, manga, žakie; v podvečer dojezd do rušného Čidambaramu (85 km).
5. den Brzká ranní návštěva Natarádžova chrámu zasvěceného tančícímu Šivovi a možnost pozorovat hinduistické ceremonie a obřady nebo dostat požehnání od slona; odpoledne na kole do Pičavaramu krajem rybářských vesnic, jež se postupně vzpamatovávají z ničivé tsunami v roce 2004; fakultativně projížďka lodičkou rozsáhlou sítí kanálů mezi mangrovy (47 km).
6.–7. den Noříme se do srdce Tamilnádu, krajinou zavlažovacích kanálů a rýžových políček směřujeme do vnitrozemí; etapy nás provedou po nejvýraznějších památkách slavné čólské říše: barevné gópury a obrovské vozy v Kumbakonamu, chrám Airavatešvara v Darasuramu obklopený malebnou zahradou, pro cyklistické nenasyty zajížďka do Svámimalai – vesnice, která je uctívána jako jeden ze šesti posvátných příbytků Murugana, Šivova syna (115 km/2 dny).
8. den Den bez kol: za ranního chládku si prohlédneme Brhadéšvarův chrám v Tándžávuru a zbytek dopoledne strávíme odpočinkem a procházkou po městě; odpoledne se přesuneme autobusem do předhůří pohoří Západní Ghát.
9.–10. den Krajina se začíná měnit, přibylo zeleně i vodních nádrží, atmosféru dokreslují vinice zasazené pod žulovými masivy; cestu lemují stánky s různými druhy tropického ovoce, které svádí k ochutnání; příjemné osvěžení pod posvátnými vodopády Suruli (pozor na opice); závěrečné stoupání odvážně vedenými serpentinami s monumentálními výhledy zpět do údolí (158 km/2 dny).
11. den Volný den v oblasti NP Perijár zasazeném uprostřed pohoří Západní Ghát s množstvím fakultativních programů: návštěva čajové plantáže a výrobny čaje, procházka farmou na pěstování koření, projížďka lodí po jezeře; večer kalaripajattu – představení starověkého jihoindického bojového umění nebo kathakali – tradičního tance.
12.–13. den Oblastí koření, čaje a kaučukových plantáží sjíždíme do zelené úrodné nížiny při pobřeží Arabského moře; Kérala – jedna z nejbohatších a nejmalebnějších oblastí Indie; spleť nekonečných vodních kanálů lemovaných malebnými rybářskými vesničkami s barevnými kostelíky; přívozem přes jezero Vembanad; fakultativně návštěva ptačí rezervace Kumarakom; západ slunce nad Arabským mořem (142 km/2 dny).
14.–15. den Dopolední relaxace u moře, odpoledne na kole podél pobřeží do Kóčinu (40 km); Kóčin – staré přístavní město: portugalský kostel s bývalým hrobem Vasca de Gamy, čínské rybářské sítě, výstavní koloniální paláce či půvabná židovská synagoga; k večeři voňavá ryba zabalená v banánovém listu nebo kari z mořských plodů; zabalení kol; brzy ráno přesun na letiště a letecky návrat do Prahy.

Termín: 27. 1. – 10. 2. 2019
Počet dní: 15 dní
Aktuální cena: 49 900 Kč
Obj. číslo: 21296901

V ceně zahrnuto: průvodce CK, letenka vč. všech poplatků Praha–Madrás a Kóčin–Praha, všechny transfery, transport zavazadel během celého programu, 13x turistické hotely se snídaněmi, informační materiály, transport kola letadlem.

V ceně nezahrnuto – upřesnění: indické elektronické turistické vízum – asi 80 USD (platí si každý účastník sám před odletem, viz Víza).

Letenky: Cena zájezdu odpovídá letence se společností Emirates, která přepravuje kolo bez příplatku, pokud se vejdete do stanoveného váhového limitu.

Víza: Od února 2016 mohou občané ČR nově za určitých podmínek obdržet indické elektronické turistické vízum (dále jen eTV). eTV si musí každý vyřídit sám prostřednictvím webových stránek a úhradu za něj provést přes internet platební kartou. V dostatečném předstihu vám zašleme instrukce a poradíme vám jak si o toto vízum zažádat.

Ubytování: Noclehy jsou v místních hotelech a až na výjimky se jedná o dvoulůžkové pokoje s jednou dvoupostelí, s vlastním sociálním zařízením, s větrákem u stropu, případně klimatizací (někdy centrální). V hotelech se jednotlivé pokoje mohou lišit velikostí, vybavením či výhledem, a tudíž se může stát, že všichni klienti nemohou bydlet ve stejném typu pokoje. Při výběru ubytování jsme postupovali tak, abychom nebyli zbytečně izolováni od místního prostředí, abychom měli kde bezpečně zaparkovat kola a provést určitou údržbu, aby v dostupné vzdálenosti byly restaurace, obchody atd. a samozřejmě, abychom měli potřebný komfort, adekvátní prostředí pro odpočinek i možnosti pro nerušené večerní posezení a povídání.

Povrch a profil: Na kole ujedeme asi 620 km v celkem deseti cyklistických etapách. Celá trasa zájezdu vede po asfaltových cestách a silničkách s minimálním převýšením, kromě následujících tří etap: 10. den programu převýšení 650 m, 12. den 950 m a 13. den 800 m. Celá trasa je sjízdná na trekovém kole. Pokud se rozhodnete pro kolo horské, doporučujeme přezout na hladké pláště. Samozřejmě v případě déle trvajících dešťů mohou být některé úseky rozbahněné.

Klima: Budeme se pohybovat v ná­roč­nějších klimatických podmínkách, čeká nás převážně vlhko a přes den místy i horko. Předpokládaná teplota je kolem 28 °C až 31 °C přes den a 23 °C až 25 °C v noci. Během dne může občasně i sprchnout, zejména v oblasti čajových plantáží Vagamon, kde se budeme pohybovat ve výšce kolem 900-1200 m. n. m.

Průvodce: Štěpán Popel

Minimální počet účastníků: 10

Pořadatel: CK Adventura

Zájezd najdete na stránkách CK ADVENTURA