NORSKO NA KOLE: FJORDY

zájezd ck BONDO
Velkolepé přírodní krásy, přívětiví lidé
Fjordy, vodopády, řeky a hory
Nejhezčí fjord: Geirangerfjord - památka UNESCO
Jízda proslulou trollí cestou - Trollstigen
Zavítáme do Jotunheimem - nejvyšší pohoří Norska
Třpytvá ledovcová řeka Sjoa - na kole i na raftu
Spatříte nejvyšší kolmou stěnu Evropy: Trollvegen
Ty nejlepší cyklotrasy v Norsku !


Stravování:
Česká polopenze
Ubytování: Chaty v kempu

Popis zájezdu
Norsko je zemí fjordů, vodopádů, křišťálových řek a přírodních krás neuvěřitelné rozmanitosti. Poznáme hluboké lesy, syrově nádherné hory, rozsáhlé náhorní plošiny i svěží zeleň malebných údolí. Malebné fjordy, panenská příroda, přívětiví lidé Dlouhé členité pobřeží s fjordy omývanými teplým Golfským proudem, řada ostrovů, hornatý povrch a severské klima. Norsko má 37 národních parků. Zájezd je zaměřený především na poznávání přírodních krás. Pojedeme částí Zlaté cesty severu, cestou Trollů (Trollstigen) a Orlí cestou. Dojedeme do Geirangerfjordu, který je přírodní památkou UNESCO a který je díky Golfskému proudu stále zelený. Zde se můžeme nalodit na výletní člun a z hladiny Geirangerfjordu obdivovat nádhernou scenérii zelených a strmých břehů fjordu a vodopády Ženich nebo Sedm sester. Stejně jak jsou krásné norské fjordy, jsou nádherné i norské hory a náhorní plošiny. V národním parku Jotunheimen projedeme na kole horskou cestou Jotunheimvegen a také méně známá, ale o to romantičtější místa jako jezero Tesse či hora Steinho. V Jotunheimenu žijí sobi, losi, jeleni, rosomáci a rysi. Soby jsme potkali již nejednou a pravděpodobnost, že je uvidíme opět, je větší, než že bychom potkali nějakého človíčka. V Jotunheimenu budeme ubytováni poblíž ledovcové řeky Sjoa a kdo má rád adrenalin, může si vyzkoušet sjíždění řeky na raftu. Navštívíme říši norského národního hrdiny v údolí Peer Gynta. Poslední zastávkou bude hlavní město Oslo, prohlídkou centra, přístavu, opery a nádherného parku soch - Vigeland naši severskou pouť ukončíme. Na kole, pěšky nebo na raftu ? Zkuste vše !

PROGRAM
1. DEN | Odjezd do Skandinávie

Autobusem: Z ČR přes Německo do Rostocku, noční plavba trajektem (cca 8 hod.) z Rostocku do Trelleborgu, možnost kajuty za příplatek. Letecky A: Večer odlet letadlem večer do Osla, ubytování u letiště v hotelu se snídaní. Varianta může být A nebo B podle místa odletu do Osla a dle dostupnosti letenek.
2. DEN | Příjezd do Norska
Přejezd Švédska přes Oslo, odpoledne napojení leteckých pasažérů na autobus (vyzvednutí u hotelu), dále přes Lillehamer do Andlasness, večer ubytování v kempu. Letecky B: Večer odlet letadlem večer do Osla, ubytování u letiště v hotelu se snídaní. Varianta může být A nebo B podle místa odletu do Osla a dle dostupnosti letenek.
3. DEN | Romsadalen, Trollvegen
Údolím Romsadalen výjezd na hřeben s překrásným výhledem na údolí Romsdalen s řekou Rauma. Pod nejvyšší svislou stěnu v Evropě Trollvegen. 25 km / 60 m, 37 km / 760 m nebo 57 km / 820 m.
4. DEN | Trollí cesta
Proslulá Trollí cesta - Trollstigen, součást Zlaté cesty severu, 11 serpentin vinoucích se k vyhlídce na Trollvegen a vodopád Stigfosen. Výzvou je nejdelší trasa: přejezd přes nádherné peřeje a jahodová pole na druhou stranu k fjordu Strofjorden a zpět. 33 km / 790 m, 73 km / 1 590 m nebo 103 km / 1 920 m.
5. DEN | Orlí cesta - Geiranger fjord
Překrásnou Orlí cestou mezi vodopády od fjordu k fjordu dorazíme do Geirangerfjordu, nejkrásnější fjord na světě, přírodní památka Unesco. Volitelně výlet lodí fjordem za vodopády Sedm sester a Ženich. Autobusem přejezd do druhého kempu. 30 nebo 35 km Výlet lodí: Volitelně hodinová výjížďka lodi po Geironger fjordu.
6. DEN | Jezero Tesse, Glitterheim
Kolem jezera Tesse v Jotunheimem, přes vřesy, potoky, lesy, místy připomínajíc českou krajinu, podél horské řeky Veo na úpatí druhé nejvyšší hory Glittertind k chatě Glitterheim s možností pěšího výstupu na pleso pod druhou nejvyšší horu Norska - Glittertind. 41 km / 560 m, 64 km / 750 m nebo 82 km / 840 m.
7. DEN | Peer Gynt Vegen
Horská etapa povede nejkrásnějšími horami přes údolí Gudbrandsdal rovnou do říše Peer Gynta, norského národního hrdiny. Etapa začíná v lyžařském středisku Skeikampen a pokračuje po štotolinové cestě náhorní plošinou vskutku magické a liduprosté norské krajiny. Delší trasa je pro opravdové borce, jízda horami až do našeho ubytování v kempu. 41 km / 420 m, nebo i 111 km / 1 050 m.
8. DEN | Sjoa
Nádherná trasa vedoucí údolím ledovcové řeky Sjoa, pokračuje pak do nevelkých pohoří plných jezer, krátký pěší výstup na horu Steinho s překrásným výhledem na rozlehlou krajinu.Podél hřmějící třpytivé řeky Sjoa s peřejemi a skalními průrvami k Ridderspranget. 37 km / 320 m nebo 74 km / 1 380 m. Rafting: Adrenalinový zážitek na burácející řece Sjoa, 16 km sjezd řeky Sjoa na raftu.
9. DEN | Bessegen
Světoznámá norská tůra Bessegen začíná lodí přes jezero Gjende, odtud pěší výstup na hřeben s nejvyšším bodem 1743 m. Hřeben je mezi jezery Gjende a Bessvatnet, které jsou výškově mezi sebou 400 m a každé ma jinou barvu. Famózní scenérie. Kdo nemá fotku z Bessegenu jako by nikde nebyl ! Plavba jezerem není v ceně. Pěšky 15 km
10. DEN | Jotunheimvegen
Královská etapa Jotunheimvegen, náhorní plošinou z Bygdinu kolem jezera Vinstre zemí nikoho, kde na na vás dýchne ticho a klid, otevře se nekonečný prostor. Na trase nepotkáme žádnou civilizaci ! 38 km / 430 m nebo 83 km / 860 m.
11. DEN | Oslo centrum a Vigeland
Individuální prohlídka Osla, nejznámější ulice Karl Johans Gate vedoucí ke královskému paláci , unikátní moderní Opera, City hall, Nobelovo centrum, Frognerův park se sochami norského sochaře Vigelanda, přístaviště Osla. Autobusem: z Osla do přístavu v Trelleborgu na noční trajekt. Letecky: Z centra Osla indivuduálně na letiště (metro), odlet z Osla odpoledních hodinách, večer přílet do Prahy
12. DEN | Příjezd do ČR
Ráno připlutí do Rostocku, autobusem dále přes Německo do ČR. Vzhledem k měnícím se jízdním řádům trajektové přepravy, může být posunut datum odjezdu a příjezdu zájezdu, stejně tak odlet a přílet u letecké přepravy, o max.1 den. Tato změna nejpozději 2 měsíce před odjezdem.

Termín: 9.7. - 20.7. 2020
Cena: 20 940 Kč


UBYTOVÁNÍ

Středně velká chata cca 22 m2 + terasa. Čtyřlůžková chata, palandy s kuchyňkou, pohovkou a stolkem, elektrické topení. Toalety se sprchou v kempu.
Za příplatek velká chata 36 m2 + terasa. Dvě samostatné dvoulůžkové ložnice. Obývací pokoj s kuchyňkou, pohovkou a stolem, televize, elektrické topení, vlastní toaleta se sprchou.
Ubytování je na dvou místech, 3 Andalsnes a 6 nocí Heidal.

STRAVOVÁNÍ
Česká polopenze, snídaně formou samoobsluhy, teplá večeře o dvou chodech.
Při přejezdech může být polopenze balená. Možnost zakoupení svačin za příplatek.

OBTÍŽNOST TRAS - VÝBĚR
Obtížnost č. 2 mírná pro každý den nebo
Obtížnost č. 3 střední nebo
Obtížnost č. 4 náročná
Díky výběru lehkých tras se zájezdu mohou bez obav zúčastnit všichni byť jen s průměrnou fyzickou kondicí.
Díky severskému prostředí však nelze ani krátké trasy považovat za vyloženě lehké.

Poznámka:
Zájezd má volitelný cyklo nebo pěší program, oba programy běží paralelně a ve většině míst se překrývají. Každý den zájezdu je možnost výběru mezi jízdou na kole nebo pěší tůrou.

EXTRA ZÁŽITKY
Výlet lodi Geiranger fjord skupina 360 NOK
Lodí na jezeru Gjende 190 NOK
Grilování pstruhů NOK dle váhy
Hledání trollího pokladu BONDO

ZA PŘÍPLATEK
Rafting na řece SJOA 990 Kč
Neobsazené lůžko 6 850 Kč
Kajuta 4lůžková 1 osoba 1 200 Kč
Svačiny k polopenzi 1 170 Kč
Extra sedadlo v busu (do obsazení) 1 800 Kč
Velká chata komfort 2 900 Kč
Letecky od 4 400 Kč

V CENĚ ZÁJEZDU JE
2 x plavba trajektem v kajutách přes noc
9x ubytování ve dvoulůžkovém pokoji chatce se sociálkou
9x česká polopenze
Trajekt
Doprava osob, zavazadel a kol
Pojištění storna zájezdu 70 %, max. 12 000 Kč
Služby průvodce
GPS cyklonavigace zapůjčení pro skupinky a mapky cyklotras
Poklad BONDO
Zákonné pojištění CK proti úpadku

V CENĚ ZÁJEZDU NENÍ
vstupné, příplatky, extra zážitky

DOPRAVA
Autobusem: Zájezdový autobus se speciálním přívěsem na kola. První a poslední noc se přejíždí v autobusu. Na ostrov se přejíždí trajektem.
Letecky: Letecká přeprava do / z Osla s napojením na autobus.
Letecká přeprava je za příplatek, v ceně příplatku je letenka se slevou bez lodního lístku na trajekt, v ceně letenky je malé příruční zavazadlo. Letecká přeprava je bez delegáta, přeprava na / z letiště je individuální (MHD) a účastník si hradí sám. Kola a hlavní zavazadlo se nakládají do autobusu v nástupních místech v ČR, a toprvní a poslední den zájezdu.

DOPORUČENÝ KOLA
Trekové, horské. Terén po silnici (50%), zpevněná šotolina (50%).

NÁSTUPNÍ MÍSTA
Moravsko - česká trasa:
Ostrava, Nový Jičín, Olomouc, Brno, Praha, Ústí nad Labem

Poznámka:
Změna programu vyhrazena v závislosti na objektivních podmínkách (dopravní zdržení, počasí, úrazy, onemocnění, mimořádné případy aj.) a s ohledem na bezpečnost účastníků. Změna pořadí a dne programu se nepovažuje za změnu programu. Délka zájezdu se může lišit pro jednotlivá nástupní místa v ČR podle času odjezdu / dojezdu. U zájezdu se uvádí maximální délka. Vzhledem k měnícím se jízdním řádům trajektové přepravy, může být posunut datum odjezdu a příjezdu zájezdu, stejně tak odlet a přílet u letecké přepravy, o max.1 den. Tato změna nejpozději 2 měsíce před odjezdem.

Zájezd najdete na stránkách CK BONDO