NORSKO NA KOLE: FJORDY, HORY, ŘEKY

zájezd ck BONDO

Nedotčená a famózní příroda Norska
Fjordy, vodopády, řeky a hory
Nejhezčí fjord: Geirangerfjord - památka UNESCO
Pojedete proslulou trollí cestou - Trollstigen
Zavítáme do Jotunheimem - nejvyšší pohoří Norska
Necháte se unášet třpytívou řekou Sjoa - na raftu
Spatříte nejvyšší kolmou stěnu Evropy: Trollvegen


Stravování:
Česká polopenze
Ubytování: Chaty v kempu

Popis zájezdu
Norsko je zemí fjordů, vodopádů, křišťálových řek a přírodních krás neuvěřitelné rozmanitosti. Poznáme hluboké lesy, syrově nádherné hory, rozsáhlé náhorní plošiny i svěží zeleň malebných údolí. Malebné fjordy, panenská příroda, přívětiví lidé Dlouhé členité pobřeží s fjordy omývanými teplým Golfským proudem, řada ostrovů, hornatý povrch a severské klima. Norsko má 37 národních parků.
Zájezd má 2 paralelní programy: cykloturistiku a pěší turistiku, každý si může zvolit, který program si v daný den vybere. Zájezd je zaměřený především na poznávání přírodních krás. Pojedeme částí Zlaté cesty severu, cestou Trollů (Trollstigen) a Orlí cestou. Dojedeme do Geirangerfjordu, který je přírodní památkou UNESCO a který je díky Golfskému proudu stále zelený. Zde se můžeme nalodit na výletní člun a z hladiny Geirangerfjordu obdivovat nádhernou scenérii zelených a strmých břehů fjordu a vodopády Ženich nebo Sedm sester. Stejně jak jsou krásné norské fjordy, jsou nádherné i norské hory a náhorní plošiny. V národním parku Jotunheimen projedeme na kole horskou cestou Jotunheimvegen a také méně známá, ale o to romantičtější místa jako jezero Tesse či hora Steinho. V Jotunheimenu žijí sobi, losi, jeleni, rosomáci a rysi. Soby jsme potkali již nejednou a pravděpodobnost, že je uvidíme opět, je větší, než že bychom potkali nějakého človíčka. V Jotunheimenu budeme ubytováni poblíž ledovcové řeky Sjoa a kdo má rád adrenalin, může si vyzkoušet sjíždění řeky na raftu. Navštívíme říši norského národního hrdiny v údolí Peer Gynta. Poslední zastávkou bude hlavní město Oslo, prohlídkou centra, přístavu, opery a nádherného parku soch - Vigeland naši severskou pouť ukončíme. Na kole, pěšky nebo na raftu ? Zkuste vše ! Zájezd má pro k programu cyklo výletů také altrenativně program pěší. Oba programy se v mnoha bodech překrývají.A aby toho nebylo málo, můžete se také projet na raftu po burácející ledovcové řece Sjoa.

PROGRAM
1. DEN | Odjezd do Skandinávie

Autobusem: Z ČR přes Německo do Rostocku, noční plavba trajektem (cca 8 hod.) z Rostocku do Trelleborgu, možnost kajuty za příplatek. Letecky: Večer odlet letadlem večer do Osla, ubytování u letiště v hotelu se snídaní.
2. DEN | Příjezd do Norska
Přejezd Švédska přes Oslo, odpoledne napojení leteckých pasažérů na autobus (vyzvednutí u hotelu), dále přes Lillehamer do Andlasness, večer ubytování v kempu, chatky dvoulůžkové pokoje.
3. DEN | Romsadalen, Trollvegen
Kolo: Údolím Romsadalen výjezd na hřeben s překrásným výhledem na údolí Romsdalen s řekou Rauma. Pod nejvyšší svislou stěnu v Evropě Trollvegen. 25 km / 60 m, 37 km / 760 m nebo 57 km / 820 m. Pěší: Výstup z Andalsnes na Romsdalen. Nádherné pohledy do fjordu, na údolí řeky Rauma s Trollí stěnou. 4 km nebo 12 km
4. DEN | Trollí cesta
Kolo: Proslulá Trollí cesta - Trollstigen, součást Zlaté cesty severu, 11 serpentin vinou-cích se k vyhlídce na Trollvegen a vodopád Stigfosen. Přejezd přes nádherné peřeje a jahodová pole na druhou stranu k fjordu Strofjorden. 33 km / 790 m, 73 km / 1 590 m nebo 103 km / 1 920 m. Pěší: Z vrcholu Trollstigenu (úžasné vyhlídky na Trollstigen) horskou cestou přes kamenná pole k Trollí stěně až na její vrchol. 12 km
5. DEN | Orlí cesta - Geiranger fjord
Kolo: Překrásnou Orlí cestou od fjordu k fjordu - Geirangerfjordu - přírodní památka UNESCO. Volitelně výlet lodí fjordem, překrásné vodopády Sedm sester, Ženich. 30 nebo 35 km Pěší: Výstup od moře k vyhlídce Losta s nádherným výhledem na Geiranger fjord. 8 km Výlet lodí: Volitelně hodinová výjížďka lodi po Geironger fjordu.
6. DEN | Jezero Tesse, Glitterheim
Kolo: Kolem jezera Tesse v nejvtěším norském pohoří Jotunheimem, přes vřesy, potoky, lesy, místy připomínajíc českou krajinu. Volitelně podél horské řeky údolím hor s pasoucími se soby až na úpatí ledovce Glitterheim. 41 km / 560 m, 64 km / 750 m nebo 82 km / 840 m. Pěší: Nad horskými jezery Tesse a Lemosjoen se tyčí Trollhoe s výhledem na ledovec na Glittertind v Jotunheimem. 13 km
7. DEN | Peer Gynt Vegen
Kolo: Horská etapa povede nejkrásnějšími horami přes údolí Gudbrandsdal rovnou do říše Peer Gynta, norského národního hrdiny. 41 km / 420 m, nebo i 111 km / 1 050 m.
8. DEN | Sjoa
Kolo: Podél hřmějící třpytivé řeky Sjoa s peřejemi a skalními průrvami k Ridderspranget, do Heidalu - rafťáci. 66 km / 610 m. Rafting: Adrenalinový zážitek na burácející řece Sjoa, 16 km sjezd řeky Sjoa na raftu.
9. DEN | Steinho
Kolo: Nádherná trasa vedoucí údolím ledovcové řeky Sjoa, pokračuje pak do nevelkých pohoří plných jezer, krátký pěší výstup na horu Steinho s překrásným výhledem na rozlehlou krajinu. 37 km / 320 m nebo 74 km / 1 380 m. Pěší: Z údolí Sjodalen údolím Veodalen podél řeky Veo směrem ke Glitterheimu a zpět. 19 km
10. DEN | Jotunheimvegen
Kolo: Královská etapa Jotunheimvegen, náhorní plošinou z Bygdinu kolem jezera Vinstre zemí nikoho, kde na na vás dýchne ticho a klid, otevře se nekonečný prostor. 38 km / 430 m nebo 83 km / 860 m. Pěší: Světoznámá norská tůra Bessegen začíná lodí přes jezero Gjende, odtud pěší výstup na hřeben s nejvyšším bodem 1743 m. Hřeben je mezi jezery Gjende a Bessvatnet, které jsou výškově mezi sebou 400 m a každé ma jinou barvu. Famózní scenérie ! 15 km.
11. DEN | Oslo centrum a Vigeland
Prohlídka Osla, nejznámější ulice Karl Johans Gate vedoucí ke královskému paláci , unikátní moderní Opera, City hall, Nobelovo centrum, Frognerův park se sochami norského sochaře Vigelanda, přístaviště Osla. Autobusem: z Osla do přístavu v Trelleborgu na noční trajekt. Letecky: Z centra Osla indivuduálně na letiště (metro), odlet z Osla odpoledních hodinách, večer přílet do Prahy
12. DEN | Příjezd do ČR
Ráno připlutí do Rostocku, autobusem dále přes Německo do ČR.

Termín: 29.6. - 10.7. 2018
Cena: 19 840,- chata standard
Cena: 22 980,- chata komfort

UBYTOVÁNÍ CHATA STANDARD
Chata standard. Střední chata 22 m2 + terasa. Jedna čtyřlůžková ložnice, palandy. Obývací pokoj s kuchyňkou, pohovkou a stolkem, topení. Toalety se sprchou v kempu.

UBYTOVÁNÍ CHATA KOMFORT
Chata komfort. Velká chata 36 m2 + terasa. Dvě samostatné dvoulůžkové ložnice. Obývací pokoj s kuchyňkou, pohovkou a stolem, televize, topení, vlastní toaleta se sprchou. Ubytování jsme na zájezdu je na dvou místech, 3 a 6 nocí. Variantně ubytování ve vlastním stanu se slevou.

STRAVOVÁNÍ
Česká polopenze, snídaně formou bufetu, teplá večeře o dvou chodech. Při přejezdech může být polopenze balená. Možnost zakoupení svačin za příplatek.

OBTÍŽNOST TRAS - VÝBĚR
Obtížnost č. 2 mírná pro každý den nebo
Obtížnost č. 3 střední nebo
Obtížnost č. 4 náročná
Díky výběru lehkých tras se zájezdu mohou bez obav zúčastnit všichni byť jen s průměrnou fyzickou kondicí. Díky severskému prostředí však nelze ani krátké trasy považovat za vyloženě lehké.

EXTRA ZÁŽITKY
220 NOK Výlet lodi Geiranger fjord skupina
160 NOK Lodí na jezeru Gjende
NOK dle váhy Grilování čerstvých pstruhů
1 den 50 NOK Rybolov povolenka
Hledání trollího pokladu BONDO

ZA PŘÍPLATEK
990 Kč Rafting na řece SJOA
6 850 Kč Neobsazené lůžko
1 350 Kč Kajuta 4lůžková
990 Kč Svačiny 9x
1 800 Kč Extra sedadlo v busu (pořadník)
4 350 Kč Letecky (cena platní do 31.12.2017)

DOPRAVA
Autobusem: Zájezdový autobus se speciálním přívěsem na kola. První a poslední noc se přejíždí v autobusu. Na ostrov se přejíždí trajektem.
Letecky: Letecká přeprava do / z Osla s napojením na autobus. Letecká přeprava je za příplatek, v ceně příplatku je letenka se slevou bez lodního lístku na trajekt, v ceně letenky je malé příruční zavazadlo. Letecká přeprava je bez delegáta, přeprava na / z letiště je individuální (MHD) a účastník si hradí sám. Kola a hlavní zavazadlo se nakládají do autobusu v nástupních místech v ČR, a to v den odletu a 1 den po příletu.

DOPORUČENÝ KOLA
Trekové, horské. Terén po silnici (50%), zpevněná šotolina (50%).

NÁSTUPNÍ MÍSTA
Moravsko - česká trasa: Ostrava, Nový Jičín, Olomouc, Brno, Jihlava, Praha, Ústí nad Labem

Poznámka:
Změna programu vyhrazena v závislosti na objektivních podmínkách (dopravní zdržení, počasí, úrazy, onemocnění, mimořádné případy aj.) a s ohledem na bezpečnost účastníků. Změna pořadí a dne programu se nepovažuje za změnu programu.

V CENĚ ZÁJEZDU
2 x plavba trajektem v kajutách přes noc
9x ubytování ve dvoulůžkovém pokoji chatce se sociálkou
9x česká polopenze
trajekt
2x pišingr
Doprava osob, zavazadel a kol
Pojištění storna zájezdu 70 %, max. 12 000 Kč
Služby průvodce
GPS cyklonavigace zapůjčení pro skupinky a mapky cyklotras
Poklad BONDO
Zákonné pojištění CK proti úpadku

V CENĚ NENÍ
vstupné, příplatky, extra zážitky

Zájezd najdete na stránkách CK BONDO