SKOTSKO: VYSOČINOU NA HORSKÉM KOLE MTB

zájezd ck BONDO
Skotská divočina HIGHLANDS
Magické údolí GLEN AFRIC
Sopečná a ledovcová krajina ostrova SKYE
GREAT GLEN a jezero LOCH NESS
Liduprázdná krajina národního parku CAIRNGORMS
Navštívíme skotské hry HIGHLANDS GAMES
Zastavíme se v palírně vhisky
Prohlédneme si HADRIÁNŮV VAL
Spatříme královské město EDINBURGH


Stravování:
Česká polopenze
Ubytování: Karavany v kempu

Popis zájezdu
Skotsko je sen bajkerů a stezky, které si zde můžete vychutnat, patří k té nejlepší horské cyklistice na světě. Skotsko má nádhernou romantickou krajinu. Její rozmanitost přivádí každého v úžas, v každém okamžiku se krajina mění po celé zemi, čím blíže k horám, tím dramatičtěji. Hluboká zelená údolí vklíněná do majestátních hor, mokřiny porostlé purpurovým vřesem, zelená krajina posetá bílými ovečkami. Gejzír přírodních krás a jeden z několika posledních koutů divočiny v celé Evropě. Highlands: Bajkový zářez každého horského cyklisty. Začneme vstupní branou na sever Spojeného království Hadriánovým valem a vstoupíme do krajiny skotské Vysočiny. V řídce obydlené oblasti plné holých kopců porostlých vřesem, ale i lesy nezřídka starodávného původu, se ubytujeme v hlavním městě Vysočiny Inverness. Odtud se budeme vydávat na cesty přes lesy, řeky, potoky, jezera, mokřady i vodopády. Navštívíme Skotské hry a podíváme se do liduprázdné krajiny národního parku Cairngorms. Přes údolí Glen Affric se starobylým kaledonským lesem se vydáme k lávovému ostrovu Isle of Skye. Pojedeme ledovcovým údolím jezera Loch Ness a samozřejmě nevynecháme ani palírnu Whisky. Perlou nakonec nám bude královské město Edinburgh s velkolepým hradem. Trasy nás čekají technicky lehké až střední obtížnosti. S horským kolem si vystačíte a některé trasy si můžete ulehčit po silnici podle potřeby. Jedeme na pohodu i výzvu.

PROGRAM
1. DEN | ODJEZD

Autobusem: Odjezd autobusem na noc do Holandska.
2. DEN | AMSTERDAM / CAMBRIDGE
Na cestě zastávka s prohlídkou Amsterdamu a nočním trajektem s přespání m v kajutách (skot01) nebo zastávka v Cambridge s přespáním v hotelu v Anglii (skot02).
3. DEN | HADRIAN'S WALL
Na cestě prohlídka Hadriánova římského valu a jeho nejzachovalejší pevnosti Housesteads, příjezd do Skotska, ubytování v Inverness. Letecky: Odlet letadlem ráno do Edinburghu, odpoledne na letišti připojení k autobusu.
4. DEN | HIGHLANDER TRAIL
Den začneme zlehka projížďkou po národním parku Cairngorms a rozjedeme se v bike parku Glenlivet Estate. Možnost návštevy palírny whiskey Glenlivet, v Tomintoulu obchod s whisky Whisky Castle. Čeká nás první výzva horské trasy MTB údolím řeky Avon. Skotské hry v Tomintoulu u trtmínu skot20. 14 km, 52 km, 59 km nebo 89 km (9 km MTB nebo 37 km MTB)
5. DEN | GLEN AFFRIC
Mimo civilizaci nejstaršími kaledonskými lesy vede projížďka magickým údolím Glen Affric s jezery, bystřinami, vřesovišti, vodopády a vyhlídkami. 50 nebo 67 km (13 nebo 31 km MTB)
6. DEN | ISLE OF SKYE
Zdoláme bahenní cestu řeky Abhuinn an t' Sratha Mhoir a nádherné údolí Sligachan v pohoří Red Cuillin. Stvořen ohněm a vytvarován ledem, tento ostrov patří k nejodlehlejším částem Skotska. Projedeme ho liduprázdnými cestami kolem kopců, řek a údolí. 31 km (24 km MTB)
7. DEN | LOCH NESS
Bajková paráda z Fort Augustus podél světoznámého jezera Loch ness s lesy, kopci, sjezdy, pastvinami i vodopády až do Inverness. 73 km (34 km MTB)
8. DEN | GREAT GLEN WAY
Lesy nad jezerem Loch Ness a cesta známá jako the Great Glen Way nás povedou okruhem z kempu zčasti lesní cestou s možností si prodloužit trasu až k hradu Urquhart. Jedna z nejkrásnějších přírodních tras. 42 nebo 68 km69 km (15 nebo 22 km MTB)
9. DEN | CAIRNGORMS
Po úbočí národního parku Cairngorms. Z Newtonmore s Highland Folk Museum – skanzenem divokých Highlanderů do lesů po Cairngormské smyčce k jezeru Loch Eilein s ostrovním hradem. Anebo ještě dál přes jeden z posledních kaledonských lesů k řece Spey. 34 nebo 64 km (22 nebo 40 km MTB)
10. DEN | SLOCHD SUMMIT
Z Avienmore a z národního parku Cairngorms k sedlu Slochd Summit. Do údolí řeky Dulnain, podél které se svezeme po bajkovce k cyklostezce k bojišti Culloden – místu posledního skotského vzdoru. 54 km (24 km MTB)
11. DEN | LOCH ORRIN
Přehrada na jezeře Orrin a návštěva palírny Glen Ord Distillery v Muir of Ord, možnost nákupu výtečné skotské Singl Malt Whisky, projížďka kolem zálivu Beuly Firth k Inverness. 56 km (25 km MTB)
12. DEN | EDINBURGH
Ráno odjezd autobusu z kempu, dopoledne příjezd do velkolepého historického města - Edinburgh, s památkami UNESCO, hradem skotských králů Edinburgh Castle, královskou mílí táhnoucí se od hradu až ke skotskému parlamentu. Odpočinek v Princes Street Gardens, Scott Monument a nakupování kiltů :-). Autobusem: Odjezd autobusu z Edinburghu, noční trajektem do Amsterdamu (skot01), přespání v hotelu v Anglii a trajektem na kontinent (skot02). Letecky: Po krátké prohlídce města z centra individuálně na letiště (MHD autobus), v odpoledne odlet z Edinburghu do Prahy. Možnost prodloužit prohlídku v Edinburgu s přespáním v hotelu s odletem ráno následující den.
13 - 14. DEN | PŘÍJEZD
Příjezd autobusu na večer až v noci do Čech, po půlnoci na Moravu. Vzhledem k měnícím se jízdním řádům trajektové přepravy, může být posunut datum odjezdu a příjezdu zájezdu, stejně tak odlet a přílet u letecké přepravy, o max.1 den. Tato změna nejpozději 2 měsíce před odjezdem.

Termín: 8.7. - 21.7. 2020
Cena: 21 810 Kč


UBYTOVÁNÍ

Karavany v kempu Bunchrew Caravan Park, který se nachází cca 4 km od Invernessu. Karavan má dvě malé dvoulůžkové ložnice, obsazení karavanu je 4 osobami, po 2 osobách v každé ložnici.
Ložnice jsou menší, větší prostor pro pobyt a umístění věcí nabízí prostorný obývák. Karavan má dále společné: obývací místnost s jídelním stolem, pohovkou, topení (plynový krb) a televize, plně vybavená kuchyňka, lednice, vařič, mikrovlnka, nádobí, dále toaleta se sprchou.
Singl účastníci si mohou zakoupit za příplatek neobsazené lůžko. Příplatek za neobsazené lůžko není povinný, druhé lůžko pak může být obsazeno dalším účastníkem zájezdu stejného pohlaví.
Karavan je možno si zakoupit jen pro sebe, za každé neobsazené lůžko je příplatek, viz ceny příplatků.
Kemp se nachází u moře nedaleko Invernessu, v kempu je malý obchůdek. Nejbližší supermarket je v Invernessu (3 km).
Ubytování na jednom místě po celou dobu zájezdu.

NÁROČNOST
Technická náročnost 2 - mírná až 3 - střední
Fyzická náročnost 2 - mírná až 3 - střední

STRAVOVÁNÍ
Česká polopenze. Snídaně formou samoobsluhy, teplá večeře o dvou chodech. Při přejezdech může být polopenze balená. Svačiny za příplatek.

EXTRA ZÁŽITKY
Highland games L6
Lodí jezero Loch Ness L15
Ochutnávka whisky v palírně
Skotská restaurace - haggis, scoth pie, skirlie
Hledání řízného pokladu BONDO

ZA PŘÍPLATEK
Neobsazené lůžko 4 980 Kč
Extra sedadlo v busu (pořadník) 1 800 Kč
Svačiny 1 170 Kč
Letecky od 4 900 Kč

V CENĚ ZÁJEZDU JE
9x ubytování v karavanu
9x česká polopenze
2x pišingr
Doprava osob, zavazadel a kol
Pojištění storna zájezdu 70 %, max. 12 000 Kč
Služby průvodce
GPS cyklonavigace zapůjčení pro skupinky
Mapy cyklotras
Poklad BONDO
Zákonné pojištění CK proti úpadku

V CENĚ ZÁJEZDU NENÍ
vstupné, příplatky, extra placené zážitky

DOPRAVA
Autobusem: Zájezdový autobus se speciálním přívěsem na kola. První noc se přejíždí v autobusu. Zpět příjíždí autobus na noc.
Trajektem: Termín skot01 přes kanál La Manche Amsterdam - Newcastle, přespání ve čtyřlůžkových kajutách (druhá a předposlední noc).
Termín skot02 přes kanál La Manche Calais - Dover s přespáním v hotelu čtyřlůžkové pokoje.
Letecky: Letecká přeprava do Edinburghu a zpět s napojením na autobus. Letecká přeprava je za příplatek, v ceně příplatku je letenka se slevou bez lodního lístku na trajekt, v ceně letenky je malé příruční zavazadlo.
Letecká přeprava je bez delegáta, přeprava na / z letiště je individuální (MHD) a účastník si hradí sám. Kola a hlavní zavazadlo se nakládají do autobusu v nástupních místech v ČR, a to 1 den před odletem a 1 den po příletu.
Leteckou přepravu je možno zajistit na cestě tam dříve nebo na cestě zpět později s přespáním v hotelu v Edinburghu.

DOPORUČENÝ TYP KOLA
Horské kolo se silnějšími plášti a odpružením, bajkové kolo. Terén převážně MTB (65%) a silnice (35%)

NÁSTUPNÍ MÍSTA
Moravsko - česká trasa:
skot91: Ostrava, Olomouc, Brno, Hradec Králové, Praha, Ústí nad Labem
skot92: Ostrava, Olomouc, Brno, Praha, Ústí nad Labem

Poznámka:
cena příplatku Letecky je aktuálně platná, během nabídky se může v čase měnit.

Poznámka:
Změna programu vyhrazena v závislosti na objektivních podmínkách (dopravní zdržení, počasí, úrazy, onemocnění, mimořádné případy aj.) a s ohledem na bezpečnost účastníků. Změna pořadí a dne programu se nepovažuje za změnu programu. Délka zájezdu se může lišit pro jednotlivá nástupní místa v ČR podle času odjezdu / dojezdu. U zájezdu se uvádí maximální délka. Vzhledem k měnícím se jízdním řádům trajektové přepravy, může být posunut datum odjezdu a příjezdu zájezdu, stejně tak odlet a přílet u letecké přepravy, o max.1 den. Tato změna nejpozději 2 měsíce před odjezdem.

Zájezd najdete na stránkách CK BONDO