VELKÁ SKANDINÁVSKÁ POUŤ NA KOLE

zájezd ck BONDO
Na velkou jízdou skandinávskými zeměmi až za severní polární kruh
Švédsko, Finsko, Laponsko, Lofoty, Norsko
Na země, kde žili Vikingové a kde žijí Sámové
Fascinující souostroví Lofot omývané teplým golfským proudem
Hlavní města Stockholm, Rovaniemi, Trondheim, Oslo
Trollí cesta a Trollí stěna - domov Trollů
Finská plovoucí sauna, noční divočinou, lov ryb na moři
Skandinávská pouť - perla všech cyklozájezdů


Stravování:
Česká polopenze
Ubytování: Chaty v kempu

Popis zájezdu
Na severu Evropy objevíte fascinující přírodu. Její rozmanitost, velkolepost a krása na vás zapůsobí podmaňujícím klidem a otevřeností. Tisíce finských jezer, nezapadající slunce za polárním kruhem, nesčetné ostrovy, fjordy, majestátní pohoří, divoké řeky. Kdysi tu žili Seveřané, starogermánské kmeny, již dali základ dnešnímu Norsku a Švédsku. Ve Finsku to pak byli ugrofinové, dnešní Finové a Sámové. Projedeme nejsevernější oblastí Skandinávie, Laponskem, jenž se rozkládá na území všech tří severských států. Kde slunce nezapadá a všechno vychází. Čtyři hlavní města: Navštívíme několik hlavních měst: Stockholm ve Švédsku, Rovaniemi ve finském Laponsku, Trondheim, který byl za Vikingů hlavním městem Norska, a také nynější hlavní město Norska Oslo. Plující sauna - Vikingové - Vodní víry - Polární kruh - Trollí cesta Finské Laponsko: Sámové jsou velmi spjati s přírodou, věří na duchy a v posvátná místa. Dovedeme vás do oblastí, jež vás svou úchvatností přesvědčí, že se nacházíte na místě poslední evropské divočiny. Domov tu mají sobi, losi, rosomáci, medvědi, vlci. Lofoty: Soustroví tvořené asi 80 ostrovy s hornatými panoramaty čnějícími vysoko k nebi. Snová krajina, v níž se v hladinách oceánu a fjordů zrcadlí hluboká modř oblohy, aby na pevnině přešla ve všechny odstíny zelené prošpikované sytě červenou barvou typických severských stavení. 6000 let osídleny člověkem. Místo věčného rybolovu a domov obávaného mořského proudu zvaného Malstróm. Západní Norsko: U fjordu Romsdlasfjorden se nad údolím Romsdalen zvedá nejvyšší kolmá skalní stěna v Evropě - Trollveggen. Pojedeme se za ní podívat proslulou trollí cestou Trollstigen, jež je součástí Zlaté cesty severu. Nádherné údolí řeky Rauma vlévající se do fjordu a překrásné horské scenérie jako z pohádky ! Zveme vás na pouť skandinávskou !

PROGRAM
1. DEN | Odjezd z ČR

Autobusem: Autobusem do Rostocku, odtud nočním trajektem, 8 hodinová noční plavba (od 11 večer do 7 hodin ráno) do Trelleborku ve Švédsku. Na trajektu jsou restaurace, občerstvení, obchody. Kajuta za příplatek.
2. DEN| Jönköping ŠVÉDSKO
Krátkou projížďkou začneme v Jönköpingu u jezera Vättern. Navštívíme muzeum sirek a zakončíme u krásného dřevěného kostela v Habbo Kyrka. Anebo se budem válet na pláži u jezera. 23 km
3. DEN | Stockholm
Cesta na sever s individální prohlídkou královského města Stockholm. Královský palác, staré město, Parlament, Aristokratický palác a nejstarší skansen na světě. Na noc vyrazíme na sever do Finska. Cestou projedeme skrz přírodní památku UNESCO Höga Kusten a nasnídáme se v poutní vesničce UNESCO Gammelstad. Letecky: Odlet z Prahy do Stockholmu, přeprava metrem do centra Stockholmu, krátká prohlídka Stockholmu, večer připojení k autobusu s odjezdem na noc do Finska.
4. DEN | Hiidenkirnut FINSKÉ LAPONSKO
Příjezd do Rovaniemi, ubytování, odpolední krátká vyjížďka laponskou přírodou za neobvyklým přírodním úkazem ledovcových jam. Kolem přehrad a starou vesničkou Rautiosaari s roubenkami. 34 km
5. DEN | Polární kruh
Na Severní polární kruh navštívit Santa Clause v jeho vesničce a ještě na sever k jezeru Norvajärvi (koupání). 39 km nebo 72 km Noční divočinou: Tajuplnou tajgou vyrazíme v noci krátkým výstupem na vyhlídku, v přírodě pak rozděláme oheň a vínem a malým občerstvením oslavíme návštěvu Severu.
6. DEN | Pisavaara
Na kole objedeme nejvíce střeženou přírodní rezervaci v Evropě. Doplníme pěší procházkou divokou oblastí Katkavaara kolem jezer a močálů. Krátká naučná stezka. Možnost posezení u jezera. 37 km nebo 58 km Finská sauna na řece: Relaxujte, hoďte své starosti do ohně a nechte se unášet po řece. Návštěva tradiční finské sauny. Extra program.
7. DEN | Rovaniemi
Krátký dopolední výlet do hlavního města Laponska s interaktivním museem Arktikum, prodejnou kvalitních laponských nožů, skansenem anebo museem lesnitcví. Možnost návštěvy restaurace (sobí aj. speciality). Na noc vyrazíme na severozápad směr Lofoty. 22 km
8. DEN | Stamsund LOFOTY
Příjezd na souostroví Lofoty, do ostrovní vesnice Henningsvar. Na kole nádhernou pobřežní scenérií vysokých lofotských hor a Atlantického oceánu do Stamsundu. Cestou písčité pláže, koupání. Večer se ubytujeme v rybářských chatách Rorbuer, dědictví UNESCO. 59 nebo 83 km
9. DEN | Vikingové
Pojedeme se podívat, jak kdysi žili Vikingové, na velký vikingský dům s museem do Borgu a vikingské slavnosti. Uvidíme vikingskou loď i Vikingy. Cestou krásných jezer projedeme kolem první přenádherné mořské pláže ve tvaru podkovy. Kostel v dračím stylu v Buksnes. 52 nebo 72 km
10. DEN | Nusfjord
Na kole do malebné vesničky Vikten se sklárnou s foukaným sklem, sklářská galerie, písečná pláž, malá restaurace s výhledem kam až oko dohlédne. Romantickou krajinou do rybářské vesničky Nusfjord, sevřené v kouzelné zátoce s rorbuery. 54 km Lov ryb na moři: Výlet lodí na širé moře. Lov ryb, makrel malých tuňáků, Nádherné pobřežní scenérie, zelené vrcholky hor, křídové bílé pláže, rybolov. Extra program.
11. DEN | A na konci světa
A je poslední písmeno norské abecedy a také poslední vesnička na Lofotech. Jedna z nejkrásnějších lofotských vesnic, mnoho původních rybářských budov, vesnička je téměř celá museem (Norsk Fiskevaersmuseum). Z Nusfj ordu pobřežím s plážemi do Sund, kovářská dílna, galerie, dále přes Tind, Moskenes do A je to celkem 60 km, volitelně 34 km
12. DEN | Bodo - Vodní víry Saltstraumen
Autobusem na trajekt z Moskenes do Bodo, překrásná plavba po moři, na kole do Saltstraumen krásným pobřežím. Zde vznikájí přílivem a odlivem nejsilnější vodní víry na světě, pohled z mostu (národní památka), 40 km.
13. DEN | TRONDHEIM ZÁPADNÍ NORSKO
Na cestě na jih prohlídka kdysi hlavního města království norského Trondheim. Mimo jiné: socha nejslavnějšího Vikinga Olafa Tryggvasona, královský palác, Nidaroský dóm - největší gotický chrám ve Skandinávii. Na večer se ubytujeme u fjordu
14. DEN | Trollí stěna - Trollveggen
Údolím Romsadalen výjezd na hřeben s překrásným výhledem na údolí Romsdalen s řekou Rauma. Odsud spatříte nejvyšší svislou stěnu v Evropě - Trollveggen. 25 km, 37 km nebo 57 km
15. DEN | Trollí cesta - Trollstigen
Proslulá Trollí cesta - Trollstigen, součást Zlaté cesty severu, 11 serpentin vinoucích se k vyhlídce na Trollveggen a vodopád Stigfosen. Výzvou je nejdelší trasa: přejezd přes nádherné peřeje a jahodová pole na druhou stranu k fjordu Strofjorden a zpět. 33 km, 73 km nebo 103 km
16. DEN | Oslo
Individuální prohlídka centra města s přístavem, Operou, Carl Johan Gate, královský palác, Nobelovo centrum míru. Možnost návštěvy Vikingského musea Kon-Tiki, Fram. Autobusem: Po prohlídce Osla do Trelleborgu, na noc trajektem do Německa. Letecky: Odlet z Osla do Prahy nebo prohlídce Osla metrem do hotelu u letiště, přespání v hotelu se snídaní a odlet poslední den zájezdu dle dostupnosti letenek.
17. DEN | Příjezd domů
Autobusem: příjezd odpoledne / večer do ČR. Letecky: Odlet z Osla do Prahy nebo odlet již předchozí den dle dostupnosti letenek. Vzhledem k měnícím se jízdním řádům trajektové přepravy, může být posunut datum odjezdu a příjezdu zájezdu, stejně tak odlet a přílet u letecké přepravy, o max.1 den. Tato změna nejpozději 2 měsíce před odjezdem.

Termín: 31.7. - 16.8. 2020
Cena: 37 640 Kč


UBYTOVÁNÍ

Chaty a penziony, dvoulůžkové pokoje, ubytovací jednotka vlastní toaleta, sprcha, WC, vybavená kuchyňka, lednice, topení. Obsazení ubytovací jednotky 4 nebo 6 osobami.
Ve Švědsku tranzitní ubytování penzion 4 lůžkové pokoje a společná sociálka. Ubytování na 4 místech: Švédsko, Finsko, Norsko Lofoty, Norsko Romsdalen.
Dispozice ubytovacích jednotek se mohou odlišovat.

STRAVOVÁNÍ
Česká polopenze, snídaně formou bufetu, teplá večeře o dvou chodech. Při přejezdech může být polopenze balená. Možnost zakoupení svačin za příplatek.

OBTÍŽNOST TRAS NA VÝBĚR
Obtížnost č. 2 mírná pro každý den nebo
Obtížnost č. 3 střední nebo
Obtížnost č. 4 náročná
Každý den je k dispozici trasa s mírnou obtížností, anebo je možné se vybrat trasy delší podle přání.

EXTRA ZÁŽITKY
Finská plující sauna na řece 55 EUR
Večer s grilováním pstruhů dle váhy
Lov ryb lodí na moři Lofoty 200 - 600 NOK
Noční divočinou s oslavou Severu v ceně
Vzrušující hledání pokladu BONDO v ceně

ZA PŘÍPLATEK
Kajuta 4L / osobu 1 350 Kč
Neobsazené lůžko na pokoji 9 840 Kč
Chatka se saunou 3x (Finsko) 800 Kč
Svačiny k polopenzi 1 940 Kč
Extra sedadlo v autobusu (pořadník) 3 450 Kč
Letecky od 8 940 Kč, více >>

V CENĚ ZÁJEZDU JE
11x ubytování v penzionu, chatách a rorbuerech s vlastním sociálním zařízením, kuchyňka, doulůžkové pokoje
14x česká polopenze
Plavba nočním trajektem do a ze Skandinávie (2x)
Plavba denním trajektem z Lofot do Bodo (1x)
Doprava osob, zavazadel a kol
Služby průvodce
GPS cyklonavigace zapůjčení pro skupinky a mapky cyklotras
Poklad BONDO
Zákonné pojištění CK proti úpadku
Pojištění storna zájezdu 70 %, max. 12 000 Kč

V CENĚ ZÁJEZDU NENÍ
vstupné, příplatky, extra zážitky

DOPRAVA
Zájezdový autobus: Klimatizace, toaleta, bar, video, speciální přívěs na kola.
Trajekt: Na cestě do/ze Skandinávie je součástí noční cca 8 hodinová plavba trajektem přes Blatické moře z Německa do Švédska a zpět. Možnost příplatku za kajuty, čtyřlůžkové kabiny se sprchou a sociálním zařízením.
Na trajeketu možnost zakoupení občerstvení, restaurace, obchody.
Letecká přeprava: Letecká přeprava z Prahy do Stockholmu a zpět z Osla do Prahy je za příplatek a probíhá samostatně bez delegáta, individuální přeprava z letiště a na letiště není v ceně zájezdu.
Účastník obdrží kompletní instrukce, jak abslovovat leteckou část přepravy. V případě letecké přepravy není přeprava trajektem do/z Skandinávie.

DOPORUČENÝ TYP KOLA
Trekové, horské. Terén po silnici (85%), zpevněná šotolina (15%).

NÁSTUPNÍ MÍSTA
Moravsko - česká trasa:
Ostrava, Olomouc, Brno, Jihlava, Praha, Ústí nad Labem

Poznámka:
Cena letecké přepravy je aktuálně platná. Letecká přeprava na vyžádání a na základě dostupnosti letenek.

Poznámka:
Změna programu vyhrazena v závislosti na objektivních podmínkách (dopravní zdržení, počasí, úrazy, onemocnění, mimořádné případy aj.) a s ohledem na bezpečnost účastníků. Změna pořadí a dne programu se nepovažuje za změnu programu. Délka zájezdu se může lišit pro jednotlivá nástupní místa v ČR podle času odjezdu / dojezdu. U zájezdu se uvádí maximální délka.Vzhledem k měnícím se jízdním řádům trajektové přepravy, může být posunut datum odjezdu a příjezdu zájezdu, stejně tak odlet a přílet u letecké přepravy, o max.1 den. Tato změna nejpozději 2 měsíce před odjezdem.

Zájezd najdete na stránkách CK BONDO