Černá Hora na kole


ČERNÁ HORA NA KOLE (...z postele)


kaňony + kopce = aktivní dovolená, co nemá chybu!
cyklo zájezd za parádní přírodou, jídlem a prima lidma
vážné varování : ČERNÁ HORA JE SILNĚ NÁVYKOVÁ ...


zájezd EXTREM TOUR V roce 2014 jsem doprovázel skupinu cyklistů na zájezdu po Černé Hoře jako řidič. Již druhý den jsem se do téhle mrňavé země zamiloval a třetí den jsem se rozhodl, že se sem musím vrátit. No a přeci si tenhle zážitek nenechám jen pro sebe. Následující rok (a další roky) jsme to zrealizovali a pro rok 2018 vám to nabízíme ještě vylepšené. Asi i vám je jasné, že se nebude jednat o procházku rozkvetlou loukou! Jak už vyplývá ze samotného názvu země, bude se jezdit v horách, ale i v kaňonech mezi nimi. A nebojte, dostaneme se i k moři!
Ještě dnes se v duchu Černohorcům omlouvám za moji předchozí představu. Nejde o žádnou zemi 3.-5. světa! Na turismus jsou velmi dobře připraveni, jídlo v restauracích (mmj. vynikající) je za přijatelné ceny, ubytování také na slušné úrovni. Jen ty silnice by mohly být lepší (ale i na silničním kole jsem to celkem zvládl).
Černá Hora je nejmladším státem Evropy. Vznikla 13. 6. 2006 poté, co si samostatnost odhlasovali její občané v referendu. Mluví se tu srbsky, takže se bez problémů domluvíte i česky.
Celé území Černé Hory náleží k Dinárským horám a jde o velmi hornatý stát. Nejvyšší vrcholky přesahují nadmořskou výšku 2500 m - Zla Kolata (2534 m), Dobra Kolata (2528 m), Rosni vrh (2524 m), Bobotov kuk (2523 m). Nejhornatější je sever a západ státu spolu s pruhem kolem pobřeží. Nížiny se vyskytují pouze v okolí Skadarského jezera. Černá Hora byla prohlášena „ekologickým státem“ a zřízeno zde bylo hned pět národních parků: Lovćen (považovaný za prapůvodní Černou Horu), Biogradska Gora, Skadarské jezero, Durmitor a Prokletije.
NEVÍM CO BYCH VÁM JEŠTĚ VYBÁSNIL – PROSTĚ POJEĎTE - JE TO TAM SUPER!
Cyklistické etapy měří od 36 do 85km podle terénu a chuti najet více či méně kilometrů. Jezdíme ve skupinkách dle vlastního výběru nebo i samostatně, takže tempo i trasu si můžete vybrat dle libosti. Jezdí se nalehko. Vedoucí zájezdu si vyhrazuje právo změny programu dle počasí.
Etapy jsou přiměřené a přijatelné pro všechny, pro chrty je kde a co přidávat.

Program
1.den:
Odjezd z Prahy v 18,00 přes Brno, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko a Bosnu do Černé Hory.
2.den: Přejezd busem v ranních hodinách do ŠČEPAN POLJE na hranicích Černé Hory. KOLO: první kilometry na kole kaňonem podél řeky Piva a Pivského jezera. Stoupání krásným krpálem s úžasnými výhledy a dojezd do kempu EKO SELO v TRSA v Národním Parku DURMITOR. Nocleh v chatičkách. 36KM
3.den: KOLO: pohodová zvlněná etapa Durmitorem ke Crnomu Jezeru u ŽABLJAKU a následně do chatiček blízkého kempu Razvršje. Lehká, ale nejkrásnější etapa. 48KM
4.den: KOLO: Mírně kopcovitá, ale pohodová etapa k řece TARA do KOLAŠÍNA. Ubytování v chatách. 82KM
5.den: KOLO: Náročnější etapa Národním Parkem BIOGRADSKÁ HORA přes BERANE do chatičkového kempu v EKO-KATUN ŠŤAVNA. Etapu lze zkrátit cestou přes MATAŠEVO. 81KM nebo 32KM
6.den: KOLO: Pokračujeme dále na jih a projíždíme Národní Park PROKLETIE a kolem jezera Plav dojedeme k Albánským hranicím do romantického ubytování v GREBAJE. 78KM
7.den: KOLO: Černá Hora nám začíná být malá, a tak si zajedeme kousek přes ALBÁNII. Na další hranici kola naložíme a busem dojedeme kolem Skadarského jezera do k hotýlku v LIMJANI. 130 km (NA KOLE 75 km)
8.den: KOLO: Okružní etapa. Když překonáme slušné vedro, můžeme zajet kousek k Jadranu či Skadarskému jezeru. Pozor - i tam to je kopcovité. Trochu odpočinku určitě přijde vhod a tedy 0 - 30 - 80 KM
9.den: KOLO: Cestou od moře se vyhneme se celkem nezajímavému, modernímu hlavnímu městu PODGORICA a celkem pohodovou etapou se dostaneme do historického bývalého královského města, dnes městečka CETINJE a odtud přes krásný Národní park LOVČEN k nejkrásnějšímu sjezdu tohoto zájezdu, ke KOTORSKÉMU ZÁLIVU.. Příjemné ubytování se nachází kousek od historického centra překrásného KOTORU. 83 KM
10.den: Po snídani odjezd směrem domů. Po 2 hodinách delší zastávka (4 hodiny) v historickém DUBROVNÍKU a přes Chorvatsko, Rakousko a Brno odjezd domů. Možno jet i přes Bratislavu.
11.den: Příjezd do Prahy kolem poledne.

Termín: 13.9. - 23.9.2018
Cena: od 13 990,-

Odjezd
13.9.18 (čtvrtek) v 1800 z Prahy od metra B – Radlická, ul. Kutvirtova. Nakládání kol od 1700.
Příjezd

23.9.18 (neděle) kolem poledne tamtéž.

Cena obsahuje: Veškerá doprava osob a kol, 8x nocleh v posteli s povlečením, dobrá svačina cestou tam, cestovní pojištění, dálniční a jiné poplatky, infor. a mapové materiály, vedoucí zájezdu.

Cena neobsahuje: Strava, vstupy, vinárny atd.

Doprava: Minibusem s cyklistickým vlekem. Doporučujeme tašky nebo batohy, kufry nejsou vhodné.

Ubytování: 8x v posteli ve 2 - 4 lůžkových pokojích v horských chatách, hostelech či hotelu.

Strava: Ve většině noclehů je možnost zajištění snídaní v rámci ubytování, či je možno si snídani připravit z nakoupených či dovezených potravin (je to ale škoda). Rychlovarné konvice a hrnky zajistíme. Večeře doporučujeme v restauracích v přilehlém okolí či přímo v objektu – ceny jsou přijatelné a kvalita super.

Zájezd najdete na stránkách EXTREM TOUR