Portugalsko na kole - letecky a do postýlky


PORTUGALSKO NA KOLE


aktivní dovolená a ještě letecky
velmi atraktivní cykloturistika
cyklozájezd k oceánu i do hor


zájezd EXTREM TOUR Co takhle si prodloužit léto a vydat se za sluníčkem jak nejdál to na západ půjde? Portugalsko, to je to pravé pro letošní podzim! Sklenička portského, vinice na svazích říčních údolí, historická města, živoucí přístavy i zapomenuté horské vesničky, Atlantik a nekonečné liduprázdné pláže…
Ale ta dálka! Zničit vás několikadenním přejezdem Evropy nehodláme, takže hezky pohodlně poletíte a to do Porta a zpátky z Lisabonu. Kromě jižního pobřeží s množstvím flákacích letovisek tak uvidíme vše, co stojí za to.
Nepřijdete ani o výhodu doprovodného vozidla neb kola přiveze mikrobus s cyklovlekem, který nás bude provázet celý pobyt. Na vlastní oči se přesvědčíme, zda platí rčení o portugalských nejzajímavějších městech: „Coimbra studuje, Braga se modlí a Porto pracuje.“
Naše putování začneme v severní části Portugalska a postupně budeme na kolech pomalinku směřovat k jihu. Jistě vás zaujme první hlavní město Portugalského království – Guimares i město kostelů Braga. Etapy jsou tu trochu kopcovité, ale za tu romantiku to stojí. Všechny vás pak okouzlí údolí řeky Douro lemované vinicemi a sklípky portského vína. Samotné Porto je živoucí přístav a rušné místo odkud se vydáme za pohodou a klidem na pobřeží kolem Aveira.
Atlantik sice není z nejteplejších, ale to by bylo, abyste se nevykoupali! Jen kousek ve vnitrozemí nás uvítá univerzitní Coimbra, odkud se opět vrátíme k pobřeží Atlantiku. Zde na nás čeká nevýznačnější poutní místo – Fatima a další nádherné církevní stavby.
A na závěr si necháme individuelní prohlídku hlavního města Lisabonu.
Cyklistické etapy měří většinou od 40 do 90km podle terénu. Jezdíme ve skupinkách dle vlastního výběru nebo i samostatně, takže tempo i trasu si můžete vybrat dle chuti. Vedoucí zájezdu si vyhrazuje právo změny programu dle počasí.

Program
1. den:
Odlet z PRAHY do PORTA a přesun busem do kempu v městečku LAVRA u PORTA.
2. den: KOLO – etapa přes městečko Vila do Conde a Barcelos do hostelu v GUIMARAESI (a nebo rovnou). 50-70 km
3. den: KOLO – okružní etapa přes církevní centrum Portugalska – BRAGA, keltskou osadu Citania de Briteiros, poutní místa Bom Jesus, Santuário de Sameiro, Tibaes. 40-70km
4. den: KOLO – etapa k údolí řeky Douro kolem vinic a sklípků portského vína k Atlantiku – až do kempu Madalena u PORTA. 63-90km
5. den: KOLO (možno i pěšky – okruh do Porta – prohlídka historického města, živoucího přístavu a návštěva vinných sklípků. Koho města neberou, může si užít dne na pláži nebo se projet v okolí. 0-30-99km
6. den: KOLO – etapa podél pobřeží k příjemnému letovisku AVEIRO. Cestou nespočet možností koupání na liduprázdných plážích… 80-90km
7. den: Ráno busem do universitního města, kdysi historického hlavního města COIMBRA. Po prohlídce města KOLO - k Atlantiku do přístavu FIGUEIRA DA FOZ. Cestou byste neměli minout krásné antické památky CONÍMBRIGA. 52 km
8. den: KOLO - etapa podél pobřeží dále na jih do rybářského a rekreačního městečka NAZARÉ. Cestou určitě navštívit úžasný klášter v BATALHA. 60 - 70km
9. den: KOLO – okružní etapa přes nejvýznačnější poutní místo – FATIMA a nádhernou katedrálu v ALCOBACA. 90km
10. den: Ranní odvoz do HOTELU v centru Lisabonu (cca 1,5 hodiny jízdy). Prohlídka hlavního města Portugalska (raději bez kol). Doporučuji vyhlídkové autobusy „HOP ON – HOP OFF“ (naskoč – vyskoč). Jízdenka platí 24 hodin, takže můžete pokračovat i další, odletový den.
11. den: Pokračování v individuelní prohlídce Lisabonu.Odpoledne doprava na letiště a odlet do Prahy. Letiště je od hotelu 6 km.

Termín: 3.10.-13.10.2019
Cena: od 23 990,-

V ceně je: Letenka i s letištními taxami a palivovým příplatkem v hodnotě do 6.000,-Kč, doprava kol a doprovodné vozidlo na místě, 10x nocleh v posteli, 1x extremtourácké grilování, pojištění proti úpadku CK, dálniční a jiné poplatky, informační a mapové materiály a vedoucí zájezdu.
V ceně není: Strava, vstupy, portské a úklid bungalovů. Cestovní pojištění, které vám ale rádi zařídíme vč. poj. storna za 670,-Kč/os.
Náročnost: Střední až lehká. Etapy jsou někdy delší, ale nejsou moc kopcovité. A hlavně se neunavíte cestou do Portugalska, letecky to je fakt pohodlnější.
Doprava: Letecky Praha – Porto a Lisabon – Praha. Kola po souši minibusem se speciálním cyklistickým vlekem, který nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu jako doprovodné vozidlo.
Ubytování: 8x v bungalovu, 1x v romantickém hostelu a 1x v hotelu.. Bungalovy jsou s 2-3 pokoji pro 4-6 osoby s vybavenou kuchyňkou. Sprcha a WC jsou samozřejmostí. V hostelu jsou dvoulůžkové pokoje.
Strava: Z vlastních dovezených či na místě nakoupených potravin. V bungalovu jsou vybavené kuchyňky, v hostelu je společná kuchyň opět vybavená základním nádobím a vším potřebným. Pivo a víno je až do vyčerpání zásob za Kč.

Zájezd najdete na stránkách EXTREM TOUR