GAMBIE A SENEGAL

zájezd KUDRNA Je mnoho způsobů, jak poznávat Afriku. Z pohodlných sedadel klimatizovaných terénních automobilů prohlížet za skly divokou přírodou, vyhýbat se kontaktu s obyčejnými a přespávat v luxusních hotelech. To my rozhodně dělat nebudeme. Kola pro Afriku působí v Gambii již šestým rokem a za tuto dobu pomoci tisícovkám dětem ke vzdělání, které Gambie tak potřebuje. Nyní máme příležitost poznat zblízka jak moc jedno kolo dokáže změnit život dětem. Na speciálně připravených zapůjčených kolech navštívíme školy, budeme trávit čas s dětmi, naučíme se vařit tradiční Gambijská jídla, zahrajeme mezinárodní fotbalový zápas a užijeme si pestrý zážitkový program. Užijeme si také africkou přírodu, vyhlídkovou plavbu mezi hrochy v River Gambia National Park, koupání v Atlantiku i pohlazení odpočívajících krokodýlů. Zavítáme také do vedlejšího Senegalu, navštívíme rezervaci Fathala s antilopami a opicemi, a s mísními rybáři povečeříme čerstvě ulovené ryby. Zajímavý je i pohled do historie otrokářství a kolonialismu po stopách Kunta Kinteho od překladiště otroků, přes vlhké kobky samotek až ke stromu svobody. Pak pochopíme, co znamená nápis na soše "NEVER AGAIN!"

PROGRAM

1. - 2. Přiletíme na mezinárodní letiště v Dakaru, zvládneme vstupní formality, prodereme se davem taxikářů a přijedeme na hotel. Během dvou dnů navštívíme slavný Ile de Gorée, se smutnou otrokářskou historií, růžové jezero Retba a zažijeme i bujarý noční život.
3. - 4. Cestou na jih navštívíme přírodní rezervaci Bandia, kde můžeme vidět nosorožce, antilopy, žiravy a další zvířata. Projedeme si na loďce mangrovové porosty v deltě řeky Saloum, povečeříme čerstvě ulovené ryby s místními rybáři. Projdeme se po městečku Fadiouth postaveném na ostrově z mušlí, kde navštívíme mimo jiné unikátní křesťansko-muslimský hřbitov.
5. Přijedeme do Gambie na severním břehu řeky Gambie se projdeme po pevnosti Fort Bulen a navštívíme městečko Juffureh i ostrov Kunta Kinteh, kde nás zamrazí při vyprávění o kruté otrokářské historii této malé země. Poznáme, jak byli otroci přepravováni a kde byli drženi, aby ztratili síly se vzbouřit. Odpoledne dojedeme do městečka Kuntaur.
6. - 8. Vyrazíme na cykloputování po školách projektu Kola pro Afriku v Gambii. Za čtyři dny urazíme asi 150 km on road i offroad. Po probuzení úderným školním zvonkem z ocelového disku kola automobilu se budeme po přivítání se s dětmi plně vtaženi do gambijského kulturního programu a společných aktivit.Budeme například vařit tradiční gambijská jídla. Zkoumat tajemství záhadných kamenných kruhů, postavených dávnými civilizacemi obývající západní Afriku, ve Wassu. Navštívíme rezervaci River Gambia National Park kde se vydáme ke břehům ostrova Baboon Island. Zhruba tříhodinovou vyjížďku na lodi strávíme pozorováním šimpanzů i hrochů, budeme-li mít štěstí. Cestou budeme mít možnost vidět celou řadu pestrobarevných ptáků. Při západu slunce přejedeme pár kilometrů do školy v Jarumeh Koto, kde společně s studenty a ředitelem slavnostně zalijeme dříve zasazený mangovník česko-gambijského přátelství. Budeme-li mít čas a chuť můžeme pomoci místnímu mechanikovi s opravami kol. V Janjangbureh uvidíme další pozůstatek otrokářské historie. Podíváme se v jakých podmínkách museli otroci čekat na to, až budou prodáni novému majiteli a deportováni ze země. Janjangbureh v 19. století sloužilo zároveň jako centrum osvobozených otroků, navrácených do Afriky po zákazu otroctví. Byla zde postavena také jedna z první škol v západní Africe, kterou navštívíme. Shlédneme divadelní představení v režii studentů školy, naučíme se tradiční africké tance a zahrajeme si si přátelský fotbalový zápas Česko-Gambie (který při prvním konání expedice skončil nerozhodně). Na školách se zároveň seznámíme s fungování projektu Kola Pro Afriku, a vyjde-li nám načasování slavnostně předáme nová kola žákům jedné z partnerských škol.
9. Přesuneme do kempu v Sanyangu. Místo hektických přesunů dojedeme jen cca 4 km na pláž, kde strávíme den koupáním v Atlantiku, popíjením piva nebo libovolného alkoholického nebo nealkoholicého nápoje. Večer nás místní bubeníci budou učit svému hlasitému umění. A do rána určitě zvládneme základní rytmy.
11. Navštívíme přírodní rezervaci Abuko, podíváme se na největší bazar s živým dobytkem v Gambii a odtud přejedeme do Fajary, kde uctíme památku padlých ve druhé světové válce na hřbitově, popojedeme kousek do Bakau, kde si sáhnene na živé krokodýly a navštívíme místní etnologické muzeum. Zájemci zde mohou také nakoupit ručně vyráběné dřevěné sošky, barevné košile a další suvenýry. Cestou zpět do Sanyangu se podíváme do rušného rybářského centra Tajni i do umělecké vesnice Tunbung.
12. Uděláme si výlet na kolech do městečka Kartong, na hranici se Senegalem, kde se každoročně koná velký tradiční hudební festival. Cestou se zastavíme do Gambia Reptile Farm podívat se na rozmanité množství místních hadů, želv a dalších živočichů. Domluvíme se s místním rybáři, kteří nás mohou vzít lodí na lov. Večer strávíme v doprovodu místní živé hudby. Hudebníci nás rádi přiučí základům svého rytmického umění.
13. Ráno projedeme přes centrum největšího města Gambie - Serrekunda. Přejedeme kolem jedné z nejvyšších staveb v zemi - Oblouku 22., který připomíná slavný vojenský převrat z roku 1994, uvidíme parlament, povíme si o moderní historii Gambie a za slavným venkovním bazarem Albert Market, trajektem přejedeme řeku a večer přespíme opět v Dakaru.
14. Odlet z Dakaru

Termín: 24.11.2019 – 7.12.2019
Cena: 23 700 Kč
Záloha: 9 500 Kč


Délka: 14 dnů

Náročnost: 2

Doprava: letecky, místní doprava, kola

Stravování: ve vlastní režii

Ubytování: partnerské školy a kempy

Nástupní místa: Banjul

Cena zahrnuje: veškerou společnou dopravu, ubytování (4x v apartmánu, 1x v hotelu, 3x v kempu, 5x v partnerských školách - podrobněji v záložce "Nejčastější dotazy"), průvodce, benefiční příspěvek na projekt Kola pro Afriku (5.000 Kč), zprostředkování vstupního povolení (Entry Clearance), pojištění léčebných výloh a zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje: letenku (orientační cena zpáteční letenky od 18.000 Kč včetně tax), vstupy do památek a muzeí, stravování

Zájezd najdete na stránkách CK KUDRNA