GRUZIE MTB

zájezd KUDRNA biková pohoda v Gruzii

Pětitisícové vrcholy, mořské pobřeží, jedinečné památky svébytné kultury, gruzínská kuchyně a mimořádně příjemní lidé. To vše najdeme na území, jako je naše Česko. Výprava do Země pod Kavkazem je fantastickým zážitkem a na kole obzvlášť. Dobrodružný cyklistický puťák horami Gruzie, to je výzva pro každého nadšeného příznivce horského kola. Tato nádherná země je vklíněná mezi Rusko na severu a Turecko, Arménii a Azerbajdžán na jihu. Naše putování nás provede cestami a stezkami v pohoří Svaneti a Adjara. V deseti etapách projedeme v mapě obrovskou osmičku od severních hranic až k tureckým na jihu. Cesta končí triumfálním dojezdem ke břehům Černého moře. I když jedeme pěkně na lehko, v některých horských etapách dostane zabrat jak kolo, tak i zadnice. Ale každé úsilí je samozřejmě bohatě odměněno velkolepými výhledy gruzínské krajiny. Projedeme nesčetně brodů, dlouhé úseky vystoupáme na nejlehčí převod až do výšky 2.623m v sedle Zagar. Dlouhé sjezdy zase čekají ze sedla Goderdzi do opuštěného údolí řeky Adjarisckali v tureckém pohraničí. Není nad to, občas se jen tak ztratit v horách a omrknout, jak se v poklidu žije daleko od civilizace. Cestou ochutnáme místní chačapuri, chalvu, šašlik ba i čaču. Možná nás překvapí, že i v největší pustině se často naskytne možnost posedět a poklábosit s místními obyvateli a nasávat atmosféru neznámé kultury, daleko za našimi hranicemi. Kolo je k tomuto účelu, jak známo, naprosto dokonalý prostředek.

PROGRAM

1.–2. Po příletu do Kutaisi se setkáme s místním průvodcem a přesuneme se do hotelu. Po krátkém odpočinku, složíme kola a vydáme se na čistě rozjížděcí etapu ke klášteru Gelati s katedrálou Bagrati . Odpoledne, pokud zbydou síly, si můžeme prohlédnout tržiště. Nocleh v hotelu v Kutaisi. (- 25 km, ^ 660 m)
3. Brzy ráno se hned po snídani vypravíme autobusem směr Zugdidi a odtud na sever do hor. Na etapu vyrazíme až odpoledne z vesnice Khaishi. Po silnici nastoupáme první stovky metrů na úpatí Svaneti. Vystoupáme až do horské vesnice Mazeri, kdes přespíme v penzionu ve výšce 1.620 m. (- 55 km, ^ 1.800 m)
4.–5. Etapa z Mazeri do Mestie je krom počátečního trailu odpočinková. (- 36 km, ^ 750 m) Po třech silničních etapách se na čas rozloučíme s asfaltem. Vrhneme se do náruče hor po výmolovitých kamenitých cestách, velká nádhera. Po opojném sjezdu následuje samozřejmě výživné stoupání do vesnice Ushguli (2.100m). Tady se ubytujeme a potom se vydáme na obhlídku okolí, kde se naskýtají skutečné fotografické hody.  (- 45 km, ^ 1.500 m)
6.–7. Etapa nás nejdřív zahřeje příjemným stoupáním na nejkrásnější vyhlídku naší cesty. Zasněžené hory od obzoru k obzoru. Odtud se převážně terénem budeme spouštět asi o 2.000 m! (- 75 km, ^ 1.180 m) Z Lentechi pokračujeme silnicí svižně z kopce. Po 9 km hrubším terénem dorazíme k vyhlášenému kaňonu Okatse. Projdeme si okruh po lávce, abychom si způsobili pěknou závrať. Odtud se vydáme po kamením dlážděném chodníku do cíle – parkoviště a občerstvení v příjemném kiosku. Nakládáme kola a odjíždíme busem trošku se zregenerovat po náročné etapě opět do známého hotelu v Kutaisi. (- 65 km, ^ 1.530 m)
8. Začínáme v pohoří Adjara. Vystoupáme až k lázeňskému městečku Sairme. Tady se nabízí hned na začátku etapy spočinout v některé z útulných kaváren. Hned po té se vydáme na dlouhý výstup lesní cestou směr sedlo. Sedlo Zekari se nám ve výšce 2.283 m odmění dalekými panoramaty. Název sedla znamená „Sluneční brána“. Druhá část etapy už bude ve znamení velmi dlouhého terénního sjezdu. Vydechneme si až pod kopcem u jezera (na levo přes potok). Právě tady je neodolatelná příležitost posedět u piva čerstvého pstruha, přímo ze sádky. Zbývá už jen 5 km po silničce do Abastumani. Náš růžový Hotel Iveria se nachází úplně na konci vesnice. (- 46 km, ^ 1.500 m)
9. Z Abastumani se spustíme 10 km z kopce. Na křižovatce se vydáme prudce do prava. Silnička nás mírně houpavým profilem vyvede až do sedla Goderdzi Pass (2.025 m). Cestou se vyplatí přibrzdit u kiosku se šašlikem a pramenem s vodou. (- 45 km, ^ 1.720 m)
10.–11. Další velmi hodnotná etapa nabízí hned dva způsoby, kudy se ze sedla spustit do nižších poloh. Náročnější variant začíná výstupem ze sedla směrem k vesnici BakiBako u tureckých hranic. Vyšlápneme si asi 300 m až nad stanici lanovky. Odtud už se budeme víceméně spouštět dolů z kopce. Cesty jsou však nekompromisně terénní a skutečně nezvykle strmé. Cílem etapy je Hotel Shuakhevi s krásným výhledem na řeku. (- 50 km, ^ 1.650 m) V poslední etapě, jak vidno z profilu, se postupně spustíme posledních pár set metrů až na 0 m na břehu Černého moře v Batumi. Poklidná odpočinková etapa, s rušnějším provozem na závěr. (- 75 km, ^ 750 m)
12. Dnes sbalíme kola zpátky do beden a zbytek dne využijeme na prohlídku Batumi a Černého moře. Vyfotíme poslední záběry, ochutnáme poslední speciality a utratíme poslední lari.
13. V brzkých ranních hodinách vyrazíme po snídani na letiště, na zpáteční cestu k domovu.

Termín: 5.7.2018 – 17.7.2018
Cena: 33 800 Kč
Záloha: 13 600 Kč


Délka: 13 dnů

Náročnost: 3-4

Doprava: letecky, místní doprava

Stravování: místní polopenze

Ubytování: hotel, penzion

Nástupní místa: Kutaisi  

Cena zahrnuje: ubytování 3x v hotelu a 9x v penzionu, místní poplatky spojené s ubytováním, vstupy v rámci MTB programu, doprovodný vůz, místní polopenzi, 2 litry vody na osobu a den, místního cykloprůvodce během hlavního MTB programu, průvodce CK, pojištění léčebných výloh a zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje: zpáteční letenku v ceně od cca 7.000 Kč (včetně tax) a přepravu kola ve výši cca 2.000 Kč (dle aktuálních sazeb letecké přepravy)

Doporučený typ kola: horské

Povrch: 40% asfalt, 40% šotolina, 20% terén