LITVA A LOTYŠSKO

zájezd KUDRNA Dnes už malé pobaltské státy nejsou vnímány jen jako chudé a nezajímavé „ruské“ končiny kdesi na východě… Jsou to neuvěřitelně čisté a upravené země s nekonečnými lesy, přírodně velice příjemné a poutavé, každá s několika Národními parky a úžasnými mořskými plážemi, originální kuchyní, řezbářskou tradicí, bohatou historií a příjemnými lidmi. Od dob, kdy byly posledními výspami pohanství na kontinentu, přitahovaly pozornost Křižáků, trpěly pod nadvládou Němců, Švédů, Poláků a hlavně Rusů dosáhly lichotivého přízviska „Švýcarsko východu“. Pro exkurz do této části Evropy je přímo ideální zkombinovat nenáročné svezení v sedle bicyklu s pěším poznáváním historických míst a malebných národních parků i vyjetím na nejvyšší horu Litvy! Navíc vzhledem k náročnosti (na kole se projedeme cca polovinou zájezdu, možnost výběru kolo-pěší, zbytek tvoří návštěvy hlavních měst a přejezdy) a neustálé příležitosti ke koupání (nejen moře, ale každodenní většinou teplá jezera) je tento zájezd po zkušenostech z let minulých vhodný i pro děti. Vzhledem k tomu, že náš bus bude stát vždy zhruba v polovině cykloetap, je možné jej využít a nešlapat celé trasy. Naopak po dohodě s průvodcem je možné si i přidat nad rámec programu.

PROGRAM

1.–2. Z Brna noční přejezd Polskem do Litevského DRUSKINIKAI. Po ubytování v kempu vyrazíme na projížďku lázeňským městem do Grúto Parkas – muzea totality pod širým nebem. (- do 30 km)
3. Prohlédneme si hl. město VILNIUS a severněji staneme na skutečném středu Evropy. V NP AUKŠTAITIJA strávíme odpoledne i noc v PALÚŠE. V parku si můžeme udělat příjemnou procházku nebo zpestřit plavbou na zapůjčených kánoích. (bez kola)
4. Opustíme Litvu a okolo DAUGAVPILS nás nejdelší lotyšská řeka DAUGAVA dovede do JÉKABPILS. V NP GAUJA navštívíme skanzen z doby kamenné i bronzové – ARAIŠU. Vpodvečer v kempu nás čeká pravá sauna s „nekonečným“ výběhem do jezera Ungurs. (bez kola)
5. Už opět na bicyklech spatříme starobylé město i hrad CÉSIS. Vrátíme se do kempu a po koupačce projedeme kolem hradu TURAIDA a údolím okolo GÚTMANOVY jeskyně do kempu u řeky GAUJA. Navštívíme i novoklasický palác KRIMULDA. (- do 50 km)
6. Nový a Starý hrad SIGULDA a dojezd do LIGATNE – unikátní jeskynní vinné sklepy, přírodní ZOO park a prohlídka s místním průvodcem v podzemním utajovaném bunkru, určeném pro velení Lotyšské SSSR (do r.1990). Zakempujeme u půvabné zátočiny řeky Amata s visutým mostem a pískovcovými „skalami“. (- do 40 km)
7. Čas oběda si vychutnáme v ulicích a parcích hlavního města. RIGA - perla secesní architektury s množstvím pozoruhodných budov a kostelů, lotyšské muzeum války, námořnictva a jiná muzea, Dům Černohlavců, Tři bratři, kavárničky, muzikanti v ulicích, největší tržnice Pobaltí…. Historie Lotyšska je asi nejlépe zdokumentována v místním Muzeu války. Poté si poprvé necháme omočit nohy mořskou vodou v letovisku JÚRMALA. (bez kola)
8. Návrat do Litvy. Zastávka u působivé a poutní HORY KŘÍŽŮ s františkánským klášterem. Dojezd k litevskému pobřeží Baltu. Tři noci zůstaneme ve stejném kempu na pobřeží, nebudeme balit, budeme užívat krás okolí i báječného koupání. (bez kola)
9. Vyjedeme si na celodenní výlet do nedaleké PALANGY, mezi Litevci nejoblíbenějšího letoviska. Den prožijeme prohlídkou města, nejdříve místní botanické zahrady - se známým Muzeem jantaru, Birutiným kopcem či Oranžérií a následně pobytem na riviéře s desítkami restaurací a obchůdků a na místních plážích. (- do 40 km)
10. Vydáme se kolmo do přístavu v KLAIPEDĚ a trajekt nás převeze na jedinečné místo naší planety – písečný poloostrov KURSKOU KOSU. Je zcela na vás, chcete-li po mnohobarevném podmořském světě v akváriu shlédnout ještě světovou podívanou v delfináriu nebo se projet k jihu podél nádherných pláží do JUODKRANTÉ a vystoupat na Horu čarodějnic nebo největší dunu Evropy anebo se „hecnout“ až k ruským hranicím za rybářskou osadu NIDA. (- 35 až 150 km dle osobních preferencí)
11. Podél řeky Nemunas, historické to hranice, nad níž se tyčí hrady a kostely se ocitneme v kouzelném centru starého KAUNASU. Projdeme si také RUMSIŠKÉS – Muzeum litevských tradic pod širým nebem, 175 hektarový skanzen se 150-ti domy dovezenými z celé země doplněnými větrnými mlýny. Poslední noc přespíme v kempu u jezera Galvé. (bez kola)
12.–13. Dopoledne si naposledy vyjedeme k legendárnímu ostrovnímu hradu TRAKAI, do muzea Karaimů (krymští judaisté) nebo na Starý hrad. Poslední možnost nákupu jantaru v místních stáncích a pak už nás čeká cesta zpět přes Polsko domů a ranní dojezd do Brna. (- do 20 km)

Termíny: 18. 8. - 30. 8. 2020
Cena: 13 800 Kč


Cena zahrnuje: dopravu autobusem včetně přepravy kol
trajekt na Kurskou kosu
polopenzi
9x kemp a 1x tábořiště
průvodce
pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
zákonné pojištění CK
pišingr Chimpanzee

Ubytování: Nocovat budeme 9x v kempu a 1x na tábořišti ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si jej zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované ještě volné). Kempy jsou moderní se sprchami a WC.

Strava: Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře). Letos jsme se rozhodli posunout označení „polní kuchyně“ na vyšší úroveň, než tomu bylo doposud. Naše jídla jsou nově připravována s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Můžeme vyhovět i požadavkům různých druhů strávníků, jako jsou vegetariáni či vegani. Uspokojíme i ty, kteří mají různá omezení, jako např. celiakie nebo intolerance laktózy (je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality jejich kuchyně. Možnost dokupování místních potravin bude denně. První jídlo, které dostanete, bude večeře v Turgeliai ve středu 19. 8. a poslední jídlo od nás oběd v sobotu 29. 8.

Doprava: Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Náročnost: Samotný program zájezdu je naplánován tak, aby byl dostatek času nejen na cyklistiku, ale i na poznání historických památek, měst a také přírodních zajímavostí. V sedle bicyklu pobudeme zhruba polovinu pobytu. Ostatní čas věnujeme přejezdům, návštěvě hlavních měst a zajímavých míst, plavbě na kanoích, koupání v moři a užívání si báječných pláží. Při tomto cykloputování pojedeme po slušně udržovaných asfaltových silničkách s běžným provozem a zpevněných cestách s povrchem písčitým. Počet ujetých kilometrů samozřejmě záleží pouze na vás, ale měli by jste se dostat k celkovému číslu 200 km. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu.

Doporučený typ kola: trekové, silniční

Povrch: 50% asfalt, 50% písečné cesty

Organizované cyklovyjížďky: Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Přeprava kol: Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokola: Na tento zájezd je možné vzít jen velmi omezený počet elektrokol. Může se stát, že nebude možné z kapacitních důvodů nabíjet naráz více než jednu baterii. Tedy možnost si vzít s sebou elektrokolo, určitě konzultujte s naší prodejnou zájezdů.

Cestovní doklady: Do navštívených zemí nám stačí občanský průkaz. Ten však musí být vybaven strojově čitelnou zónou (dvouřádkový číselný a písmenkový kód na spodní části přední strany).
Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Zájezd najdete na stránkách CK KUDRNA