NÁRODNÍ PARKY ČERNÉ HORY A ALBÁNIE

zájezd KUDRNA Černá Hora, to je balkánská kráska malá rozlohou, za to plná úchvatných hor a hlubokých kaňonů. Naše cykloputování povede všemi národními parky Černé Hory: Durmitor, Bjelasica, Prokletje, Lovćen a Skadarsko jezero. Projedeme i Prokletými horami severní Albánie a nasajeme špetku exotické atmosféry této evropské divočiny. Z drsných i přívětivých hor severu zamíříme do středomoří, užijeme si kouzelné scenérie Boky Kotorské a hlavně neopakovatelný sjezd z pohoří Lovćen do Kotoru. Nevynecháme ani gurmánské zážitky. Ochutnáme ten nejlepší balkánský pršut z Njeguši, lahodnou domácí rakij i pravý albánský koňak. A bude čas i na odpočinek a koupačku na plážích Boky Kotorské.

PROGRAM

1.–2. den Přejedeme z ČR ke slavnému mostu Đurđevića Tara přes hluboký kaňon řeky Tary (UNESCO) až do města Žabljak. Na kole vyrazíme na rozjezdovou etapu k Zminičku jezeru, na vyhlídku Ćurevac či k jezerům Riblje a Vražje. (- 20-55 km | 150-600 m).
3. den Projedeme vyhlášený okruh kolem pohoří Durmitor. Vystoupáme do Sedla s famózními výhledy na nejznámější pohoří Černé Hory, užijeme si kouzelný sjezd do kaňonu Sušice i nesčetné výhledy na kaňon Tary, jeden z nejhlubších v Evropě (- 80 km | 1.800 m). Fakultativně lze podniknout pěší výlet v NP Durmitor.
4. den Dáme si odpočinkovou etapu údolím Tary (- 65 km ^ 550 m ˇ 1.250 m), anebo přejezd liduprázdného pohoří Sinjajevina. Nekonečnou zvlněnou krajinou kolem opuštěných kamenných salaší k Zabojsku jezeru a na závěr parádní sjezd k Taře (- 65 km ^ 800 m ˇ 1500 m).
5. den Od Biogradského jezera vystoupáme na hřeben pohoří Bjelasica, užijeme si cestu pralesem, výhledy na dvoutisícové vrcholy národního parku Biogradska Gora i sjezd do městečka Berane. (- 50 km ^ 1200 m ˇ 1600 m). Trasu lze protáhnout přes sedlo Trešnjevik až do města Plav, kde se utáboříme na dvě noci (- 82 km ^ 2000 m ˇ 1900 m).
6. den Dáme si populární bajkerskou etapu přes Babino Polje k Hridsku jezeru (- 50 km | 1600 m), anebo pohodovou asfaltovou variantu kolem Plavska jezera a do doliny Grbaja s famózními výhledy na masiv Karanfili (- 40 km ^ 500 m ˇ 300 m).
7. den Nahlédneme do národního parku Prokletje a prozkoumáme přírodní šperky kolem orientálního městečka Gusinje, vodopád Grlja, vyvěračky Alipašini Izvori a Oko Skakavice. Přejedeme do Albánské části Prokletých hor, přes malebné sedlo Lepushë panoramatickou cestou do vesničky Selcë (- 45 km ^ 450 m ˇ 900 m).
8. den Z údolí řeky Cemit vystoupáme serpentinami k vyhlídce u Rrapsh – Starja a zamíříme na jih ke Skadarskému jezeru, kde si užijeme zaslouženou koupačku v největším jezeře Balkánu (- 65 km ^ 900 m ˇ 500 m).
9. den Přejedeme zpět do Černé Hory. Z vesnice Vladimir vyrazíme na kouzelnou vyhlídkovou cestu nad Skadarským jezerem. Nespočetné pohledy na ostrůvky a zátoky střídají stinné kaštanové háje a příjemné hospůdky. Odpoledne sjedeme do městečka Virpazar, zájemci mohou podniknout výlet loďkou a užít si večer na jezeře (- 55 km ^ 1050 m ˇ 1100 m).
10. den Panoramata Skadarského jezera si vychutnáme i cestou do Rijeky Crnojeviće. Opuštěné silničky nás dovedou až do Cetinje. Prohlédneme si bývalé hlavní město Černé Hory s pravoslavným klášterem a starosvětskou atmosférou (- 45 km ^ 1050 m ˇ 400 m). Nenasytní cyklisté mohou přidat pár kilometrů výjezdem do Njeguši (+ - 16 km ^ 400 ˇ 200 m).
11. den Poslední etapu zahájíme gurmánsky. V Njeguši ochutnáme ten nejlepší černohorský pršut, njegušský sýr i říznou rakiju. Pak už se nám otevřou výhledy na boku Kotorskou. Do opevněného města Kotor sjedeme pětadvaceti divokými serpentinami. Prohlédneme si přístavní město, vykoupeme se v Jadranu a večer vyrazíme domů (- 23 km ^ 150 m ˇ 1000 m). Jako bonus můžete přidat výjezd na Jezerski Vrh (+ - 24 km | 700 m).
12. den Dojezd do Brna v odpoledních hodinách.

Termíny: 1. 7. - 12. 7. 2020
Cena: 13 100 Kč


Cena zahrnuje: dopravu autobusem včetně kol
8x kemp a 1x chatku
polopenzi
průvodce
pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
zákonné pojištění CK
pišingr Chimpanzee

Cena nezahrnuje: vstup na NP Durmitor (3€/os.)
vstup do NP Biogradska Gora (3€/os.)
vstup do NP Lovćen (2€/os.)
výlet lodí na Skadarské jezero (20 €/os.)
případné další fakultativní vstupy a atrakce

Ubytování: Nocovat budeme celkem 8x v kempech (sprcha, WC) ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si je zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované ještě volné). Dopřejeme si i noc 1x v bungalovu. Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce.

Strava: Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality balkánské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. Polopenze započne druhý den zájezdu večeří a končí předposlední den zájezdu opět večeří.

Doprava: Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.

Náročnost: Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 (fakultattivně 3–4) z 5 bodové škály. Popisy náročností našich zájezdů naleznete zde. Při tomto cykloputování ujedeme celkem přibližně 500–550 km po slušně udržovaných asfaltových silničkách s minimálním provozem (jen výjimečněji pojedeme po šotolině). Na cestách se silničním provozem je nutné dbát na zvýšenou opatrnost a dodržovat základní pravidla silničního provozu a lidské slušnost. Nejvhodnější je kolo horské případně trekové s hrubšími plášti. Během etap jedeme nalehko, který nás bude při některých etapách čekat v určených hodinách na kontaktních místech. Kteroukoliv část etapy či zájezdu je pak možno absolvovat busem, popř. si udělat zcela vlastní individuální program (na kole i bez něj). Délka jednotlivých základních etap s eventuelní možností zkrácení je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu.

Doporučený typ kola: horské, trekové s hrubšími plášti (pouze pro lehčí varianty)

Povrch: 20 % šotolina/makadam, 80 % asfalt

Organizované cyklovyjížďky: Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Přeprava kol: Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokola: Na tento zájezd je možné vzít jen velmi omezený počet elektrokol. Může se stát, že nebude možné z kapacitních důvodů nabíjet naráz více než jednu baterii. Tedy možnost si vzít s sebou elektrokolo, určitě konzultujte s naší prodejnou zájezdů.

Cestovní doklady: Do navštívených zemí nám stačí občanský průkaz. Ten však musí být vybaven strojově čitelnou zónou (dvouřádkový číselný a písmenkový kód na spodní části přední strany).
Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2–3 týdny před odjezdem.

Zájezd najdete na stránkách CK KUDRNA