NORSKO

zájezd KUDRNA Dovolte nám citovat několik pravdivých a velice výstižných vět z knihy Zdeňka Šmída – Za písní Severu: „Norsko je droga. Účinkuje dřív, než ji shltnem, stačí otevřít prospekt. Kdo tam doputuje doopravdy, ocitne se v zemi modré, zelené a bílé, v níž spolu s Nory žijí skřítci a trollové v horách, víly v jezerech, na pobřežích a lukách ovce, sobi a krávy. Nad smaragdy ledovců krouží rackové, kteří sem přilétají z širokosti moře. Sněžné štíty velehor čnící přímo z oceánu, louky v údolích, jezera v horách i kamenné pouště, tráva na střechách srubů, trpasličí bříza, borůvky a houby.“ Při našem cykloputování urazíme denně 50–90 km, převážně po zpevněných cestách. Etapy nejsou vyčerpávající a do programu je zařazena i pěší túra a výlet lodí po fjordu, abychom si od sedel trochu odpočinuli. Většinou budeme spát více nocí na jednom místě, odpadne nám tím každodenní balení a stěhování.

PROGRAM

1. - 2. den Večerní odjezd z ČR a přejezd přes Německo, dále trajektem do Skandinávie a přes Švédsko do Norského království.
3. - 4. den Návštěva olympijského města LILLEHAMMERU, skanzen Maihaugen. Kolmo se vydáme po stopách legendární postavy Peera Gynta (cca 42 km, ^ 600 m, ˇ 1100 m).
5. - 7. den Vychutnáme si vyhlídkovou trasu Gamlestrynefjellsvegen. Po “střeše Norska“ projedeme cestou Sognefjellsvegen, která tvoří hranici mezi masívy BREHEIMU (Domov ledovců) a JOTUNHEIMENU (Domov obrů), návštěva sídla Elvesaeter. Fakultativně vyhlídková plavba po jednom z nejkrásnějších fjordů - GEIRANGERFJORDU . Následuje pětikilometrové stoupání na Dalsnibbu, odkud oceníme krásy Geirangerfjordu (cca 67km; 75-88km; 30km).
8. - 9. den Cyklistika v okolí Randsverku (35 - 65 km). Zájemci si mohou také vyzkoušet rafting na ledovcové řece Sjoa. Celodenní pěší výlet po hřebeni Besseggen s nádhernými výhledy na jezera GJENDE a BESSVATNET a na vrcholky a ledovce Jotunheimenu.
10. - 12. den Z údolí Hemsedalu vystoupáme k jezeru Gyrinosvatnet, odtud náhorní plošinou do vesnice AL. Pojedeme jednou z nejznámějších cyklotras – cestou RALLARVEGEN, přes sněhová pole k nejvýše položené železniční stanici FINSE (1.222 m). Etapa je zakončena dlouhým sjezdem (21 serpentinami) do vesnice Flam ve výšce 2 m nad mořem. Dále pak údolím Numedal s několika sloupovými kostely (cca 48 - 86 km, ^ 820m, ˇ 920m; 82km, ^ 700m, ˇ 1700m; 51-62km).
13. - 15. den Přesun do hlavního města Norského království. Navštívíme zde muzeum lodi Fram, muzeum Vikingských lodí, Vigeland a další památky v OSLU. Trajektem do Německa a cesta domů. Návrat do Brna bude v dopoledních hodinách.

Termíny: 2. 8. - 16. 8. 2020
Cena: 23 100 Kč


Cena zahrnuje: dopravu autobusem včetně kol
2x trajekt
11x ubytování v chatce
polopenzi
průvodce
pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti
zákonné pojištění CK
pišingr Chimpanzee

Cena nezahrnuje: vstupy do muzeí a památek (cca 570 NOK)
rafting na Sjoe – sjezd ledovcové řeky s instruktorem (950 Kč/os. včetně zapůjčení kompletního vodáckého vybavení)
fakultativní plavbu po Geirangerfjordu (360 NOK)

Ubytování: Nocovat budeme 11x v chatkách ve vlastních spacácích. Chatky jsou většinou čtyřlůžkové (v některých kempech mohou být i 3 či 2 lůžkové), vybavené stolkem se 4 židlemi, ledničkou, vařičem a často také vytápěním. Sociální zařízení (sprcha a WC) bývají společně v hlavní budově. Dvě noci na cestě do Skandinávie a jednu noc zpět využijeme k dlouhému přesunu autobusem. Mezitím si cestu zpestříme celodenním programem nebo se protáhneme na trajektu.

Strava: Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře). Stravování začíná snídaní v neděli druhé ráno zájezdu, 1x snídaně a 1x večeře bude při cestě zpět nahrazena balíčkem, stravování končí právě večerním balíčkem předposlední den zájezdu pře nočním přejezdem zpět do ČR. Jídla jsou připravována ve speciální „polní“ nebo lépe "cestovní kuchyni", kterou jsme se rozhodli posunout na vyšší úroveň. Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Můžeme vyhovět i požadavkům různých druhů strávníků, jako jsou vegetariáni či vegani. Uspokojíme i ty, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy (je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality severské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně.

Doprava: Doprava na zájezdu bude realizována zájezdovým autobusem.

Letecká varianta: Na tomto zájezdu můžete cestu do a z Norska absolvovat letecky. Pokud máte o tuto variantu zájem kontaktujte prosím naši prodejnu zájezdů.

Náročnost: Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 - 3 z 5 bodové škály. Popisy náročností našich zájezdů naleznete zde.

Doporučený typ kola: horské, trekové

Povrch: 40% zpevněná cesta, 50% silnice, 10% terén

Organizované cyklovyjížďky: Od průvodce dostanete barevnou mapu a itinerář doporučených cykloetap, přičemž na vyjížďku můžete vyrazit buď individuálně, nebo následovat průvodce, který pojede právě doporučenou trasu.

Délka cykloetap: Etapy nejsou vyčerpávající, denně urazíme 50 - 90 km. Délka jednotlivých etap je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu. Během etap jedeme nalehko, někdy se budeme moci občerstvi u autobusu, který nás bude při některých etapách čekat v určených hodinách na kontaktních místech. Kteroukoliv část etapy či zájezdu je možno absolvovat busem, popř. si udělat zcela vlastní individuální program (na kole i bez něj).

Přeprava kol: Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

Elektrokolo: Na tento zájezd je možné vzít jen velmi omezený počet elektrokol. Může se stát, že nebude možné z kapacitních důvodů nabíjet naráz více než jednu baterii. Tedy možnost si vzít s sebou elektrokolo, určitě konzultujte s naší prodejnou zájezdů.

Fakultativní rafting: Budete-li mít zájem, čeká vás dobrodružný sjezd ledovcové řeky Sjoe. Raftujeme na úseku řeky, kde poznáte klidnou hladinu, stejně tak i množství vírů, peřejí a válců, které vám budou vlévat adrenalin do žil. Zároveň však jde o dostatečně bezpečnou outdoorovou aktivitu v doprovodu zkušeného česky hovořícího instruktora, který se postará o bezpečí, zábavu i pořízení foto vzpomínek či kamerových záznamů. V případě zájmu je třeba se nahlásit předem na prodejně zájezdů a uhradit 950 Kč/osoba - veškeré potřebné vodácké vybavení je v ceně a před samotnou jízdou vás čeká také podrobná instruktáž. Rafting je vhodný i pro naprosté začátečníky, kteří s vodou nemají žádné zkušenosti. Nutností je však umět plavat!

Cestovní doklady: Do navštívených (i projížděných) zemí nám stačí občanský průkaz. Cestujete-li s dokladem jiným než-li českým, ve vlastním zájmu si na ambasádě ověřte, zda potřebujete vízum či jiné povolení ke vstupu.
Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.

Zájezd najdete na stránkách CK KUDRNA