NÁRODNÍ PARKY LITVY NA KOLE

zájezd NOMÁD
Příjemné toulání na kolech mírně zvlněnou krajinou Litvy. Navštívíme vesničky s tradiční lidovou architekturou, nahlédneme do života obyvatel i starých způsobů hospodaření. V národních parcích pojedeme malebnou krajinou litevské vysočiny se severskými lesy a stovkami jezer, zastavíme se na místech bobřích hradů, projdeme a projedeme naučné stezky a podíváme se do skanzenů. Cestu si zpestříme při plavbě na veslových člunech mezi nespočtem jezer, abychom zase v sedlech vyrazili za romantikou dřevěných kostelů a vodních mlýnů.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Žďár n.Sáz. - Palúše, Ignalina. Busem přes Polsko do Litvy, N.P. Trakai - sídlo litevských knížat: vodní hrad. Hlavní město Vilnius, okresní město Ignalina na hranici N.P. Aukštaitios.
3.den: Labanoras - Purvenai. Kulionys. Etnokosmologické centrum (hvězdárna - expozice, národní památník, vyhlídková věž aj.), Labanoras - mohutná borovice - památný strom oblasti, jezera Baltis - prehistorické památky a Aisetas - nejdelší přírodní jezero v Litvě.
4.den: Meironys - dřevěné plastiky. Odpočinkově podél jezer Lúšiai a Asalnai. „Hora“ Ladakalnis. Vodní mlýn v Ginučiai. Šestset let starý dub v Trainiškis. Palúša - botanická stezka.
5.-6.den: Jezero Almajos, Pakretuone. Pro zpestření plavba na veslových člunech labyrintem jezer a říček krajinou s rozlehlými lesy, kde při troše štěstí lze spatřit orla, kormorána či vzácného bobra. Dřevěné lidové plastiky, „Tarzanův“ ostrov, bobří hrad, jezero Aimajas. Palúše v N.P. Aukštaitios: dřevěný kostel z 18. století. Další den vodní mlýny, jezera Žeimenys - bobři, Kretuonas - památky na dobu kamennou a železnou. Reškuténai - muzeum.
7.den: *Stripeikai. Gaveikenai, Knyčio: botanicko zoologická rezervace, jezero Tauragnas - nejhlubší v Litvě (67 m), Stripeikai: muzeum včelařství. Trasa vede kolem jezer, lesy a dřevěnými vesničkami.
8.-9.den: Palúše - Žďár nad Sázavou. Rumšiškés: rozsáhlý skanzen lidové architektury Litvy. Zastávka v Kaunasu. Průjezd Polskem, návrat domů.

Obtížnost: 2-3, doporučujeme MTB nebo cross

Délka tras: autobusem 2800 km, na kole 0-220 km, v loďkách 20 km

Počasí: podobné jako u nás, může být deštivěji

Odjezdy: Praha, Žďár n. Sázavou, Brno, Český Těšín

Termín (1301): 1.7. - 8.7. 2018
cena v Kč: *9 990,- (8 dní)

V ceně je: doprava klimatizovaným autobusem, přeprava kol, polopenze, 6x ubytování ve 2-lůžkových a 3-lůžkových pokojích hotelu, půjčení lodí, průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. *Program prvního termínu je zkrácený o 7.den (5x ubytování).

Zájezd najdete na stránkách CK NOMÁD