KNIŽNÍ PRŮVODCI NA CESTU

Experti na cestovní ruch vybrali nejlepší knižní průvodce:

Cestovního průvodce na výlet do ciziny není lehké vybrat. Nabídka je široká a záleží na způsobu cestování pro kzteré svého průvodce volíte. Jinou knihu zvolíte pro individuální cestu s baťůžkem při cestování s důrazem na kjinimální náklady, jiného pro cestu s cestovní kanceláří. Jinak uvažujete pokud se chcete hlavně dozvědět co nejvíce o pamětihodnostech či přírodních zajímavostech dané oblasti na jinak volíme, pokud nás zajímají reálie místního živiota s ohledem na cestování, nákupy atd. Výběr odborníků nám může taklové rozhodnutí ulehčit:

Mezi nejpouužívanější průvodce se řadí:

Rough Guide, Lonely Planet, Nelles Guide, Polyglott, Společník cestovatele od Ikaru, marco Polo, National Geographic, Berlitz, Průvodci Olympie a další.

Některé země u nás vyšly jen v angličtině, některé průvodce najdete i v českém jazyce. Lonely Planet a Rough Guide kladou důraz hlavně na praktické informace, ubytování, dopravu, ceny vstupného a další poplatky které nás čekají. Méně se ale dozvíte o historii a památkách. Ikar - společník cestovatele nás naopak seznámí s historickými souvislostmi, nabídne mnoho foografií, které čtenáře uvedou do "děje", ale infotrmací o detailech a odlišniostech místního života zde zase tolik není. Tituly vydavatelství Baedeker mívají vloženou mapu, edice National Geographic je zase luxusní a kvalitně zpracovaná, praktických rad v ní je ale také méně. Některé větší knihy ale neradi cestovatelé nosí ssebou - pro takové je ideální řada vydavatelství Marco Polo, Berlitz, Nelles nebo Freytag a Berndt. Tyto tituly bývají stručnější, ale pro zabezpečenější cestu do jednodušších zemí zcela dostačují.
Průvodci se zkrátka liší - a to je dobře.
Každý si najde snadno to své - jen nakouknout..

Zdroj: HN noviny.


ZPĚT