FINSKO NA BĚŽKÁCH - NP URHO KEKONEN

zájezd RAJBAS Zájezd na běžkách NP Urho Kekonen – neobydlenou divočinou u ruských hranic, za poznáním zimní severské tundry.
Zájezd na běžkách ve Finsku
Při troše štěstí spatříme polární záři. Nocování bude zajištěno v předplacených srubech tzv. varastupach. Navštívíme druhý největší finský národní park, který je pojmenován po velni oblíbeném finském prezidentovi Urho Kallevu Kekonenovi. Tento významný muž byl mimo jiné velkým milovníkem přírody a tak díky němu mohou Finové trávit volný čas v množství národních parků, o jejichž zřízení se právě Kekonen zasloužil. Strávíte týden v opravdové pustině, bez elektřiny, wifi připojení a jiných výdobytků civilizace. Odměnou vám bude čistá hlava, jasná mysl a posílené tělo. Pojeďte poznat krásy jedné z posledních divočin v Evropě.

Předběžný program

1 – 2. den: Odlet z Prahy do Ivalo. Odtud přejezd busem do zimního střediska v Kiilopa. Zde je možno zanechat nějaké vybavení( budete se sem vracet). Odtud překrásnou severskou krajinou do srubu Suomunruoktu. cca15km.
3. den: Přejezd na srub se saunou jezera Luirojarvi. Cestou se můžeme ohřát ve srubu Tuiskukuru. Pak už jen příjemným lesnatým terénem až k cíli. cca 23km.
4. den: Přejezd na srub Hammaskuru. Na začátku etapy nás čeká pohled na kopce, které se postupně změní v rovinatou krajinu plnou zakrslých bříz a potůčků. cca20km
5. den: Přejezd na srub Murravaaraka. Cestou mineme rozeklanou soutěsku jako z pohádky o zlých skřítcích (mimochodem - těch je ve Finsku stejné množství jako v sousedním Norsku trolů...). cca 20km.
6. den: Přejezd na srub Jyrkavaara, který je krásně ukrytý v lese. Cesta vede téměř po rovině podél potoka a vládne zde opravdový finský klid a pohoda. cca 18km.
7. den: Přejezd na srub Lankojarvi. Nejdelší, ale snad nejkrásnější den. Cesta po zamrzlých jezerech, kde můžete při troše štěstí potkat stáda sobů. Minete i několik srubů, ve kterých si můžete odpočinout a posilnit se. Noclech je pak u překrásného jezera Lankojarvi. cca 28km.
8. den: Pomalu se přiblížíte k civilizaci. Do zimního střediska v Kiilopa je to 17 km. Čeká vás milé přijetí, úžasná sauna a výborné severské pochoutky v místní jídelně. Noc strávíme v místním guesthousu. cca 17 km,
9. - 10. den: Na běžkách si ještě můžete udělat výlet po okolních perfektně upravených běžeckých trasách. Polévka z lososa či jiná specialita a pak už přesun busem do Ivalo. Odtud odlet do Prahy.

Termíny: 06. 03. 2020 - 15. 03. 2020
Počet dní: 10 dní
Cena zájezdu: 12 000 Kč
Cena letenky: 9 000 Kč
Celková cena: 21 000 Kč

Cena zájezdu zahrnuje Průvodce, noclehy 6 x ve srubech, tzv. varastupach, 1 x v guesthousu, dopravu z letiště na běžky a zpět, mapy, pojištění CK proti úpadku.

Cena zájezdu nezahrnuje Pojištění léčebných výloh a stornopoplatků, jídlo.

Letenky Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 9 000 Kč.

Náročnost Zájezd je určen pro lyžaře, kteří se umí na běžkách pohybovat a ujedou každý den 20 – 25 km. Trasa je bez prudkých stoupání či sjezdů, teploty 0 - - 25°C.

Strava Z vlastních zdrojů.

Ubytování Ve srubech se zásobou dříví, které se dají rychle vytopit. Součástí vybavení jsou kamna, plynové vařiče a deky. Na srubech je dostatek nádobí, vaří se na plynových vařičích nebo kamnech. Voda se nosí z potoků a jezer. Dřevo se řeže, štípe z vedlejších dřevníků.

Doprava Letecky do Ivalo, autobusem do Kiilopa, nazpět stejným způsobem.

Vybavení Turistické běžky, nejlépe tzv. backcountry, kvalitní rukavice, oblečení do silných mrazů (může být i -25°C), obuv pro přezutí do srubů, lyžařské brýle, návleky, jídlo na 7 dní, termoska, opalovací krém, lékárna, plavky do sauny, svíčky, knížka, společenské hry, něco tekutého pro zahřátí. Trasu možno absolvovat i na sněžnicích.

Pojištění léčebných výloh Není v ceně zájezdu, na vyžádání zajistíme za cca 300 Kč.

Pojištění stornopoplatků Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 2,5 % ceny zájezdu.

Zájezd najdete na stránkách CK RAJBAS