Typy kol aneb do lesa se hodí jiné než do města

Horské (MTB)

MTB Je pravým opakem silničního kola. Miluje těžký terén, zejména prostředí, kde nejsou zpevněné komunikace. Dokáže sice zdolat i silnici, ale konstrukcí a typem plášťů pro ni není určeno. Volí jej sportovněji založený cyklista, který chce jezdit mimo cesty. Čím je kolo dražší, tím je kvalitnější a tím náročnější terény dokáže zdolávat.
je výrazně těžší než silniční převody jsou zpravidla pomalejší průměr kol je menší (obvykle 26 palců), jízda po silnici se často vyznačovala charakteristickým vrčením pláště mají výrazný dezén kolo může mít pevný rám nebo být celoodpruženéKrosové (Cross)

Cross V poslední době velmi populární typ kola, které si poradí jak s lehčím terénem, tak i se silnicí a cestou. Je ideální pro cykloturistu, který bude většinu času jezdit po polních a lesních cestách či na zpevněných komunikacích. Občas se může vzít i do nenáročného terénu mimo cestu.
je naprosto ideální pro cykloturistiku oproti horským kolům má jinou geometrii rámu posed není sportovní, cyklista sedí pohodlněji, vzpřímeně plášť je užší a má jemnější vzorek kola mají větší průměr (27 palců), jsou rychlejší převody jsou stavěny do méně náročného terénu, jsou rychlejšíTrekové (Trekking)

Trekk Nejlépe se mu daří na silnici a zpevněné cestě. Je vyloženě nevhodné je využívat v jakémkoliv terénu. Výborně slouží jako dopravní prostředek. Lze je pomocí doplňků (blatníky, svítilny, nosič atd.) vytvořit z kola krosového.
typově jde o krosové kolo doplněné nosičem, světly, blatníky Jeho vybavení odpovídá vyhlášce o pravidlech na pozemních komunikacích optimální pro cykloturistiku má přibližně stejný průměr kol (27–28 palců) i převody jako silniční kolo. Proto vykazuje vyšší rychlost než horské kolo váhou je uprostřed mezi horským a silničním kolemSilniční (Road)

Road Je rychlé, lehké, vhodné pouze pro kvalitní zpevněné cesty, jako jsou asfalt a beton bez výmolů. Zaručuje sportovní jízdu na silnicích a na uzavřených okruzích. V terénu má velké obtíže, není pro ně vůbec určeno.
nejvhodnější je především ke sportovní jízdě výrazně lehčí než horské převody jsou nejrychlejší průměr kol je největší (obvykle 28 palců) pláště i ráfky jsou nejužší a mají jemný vzorek, čím hladší, tím menší valivý odporFree - BMX

BMX BMX je jedna z disciplín cyklistiky. Při této disciplíně se používají většinou speciálně sestrojená kola o průměru 20 palců (50,8 cm).
BMX se velmi podobá skateboadingu, co se týče typu sportu. Jedná se o adrenalinový sport spojený s partou lidí se stejným zájmem, kteří se navzájem hecují a užívají si pohodu nikým nenucenou. Lidé se věnují ježdění podle toho, jak se jim zrovna chce, neexistují žádná ustanovená pravidla, kolik hodin by měli trávit na kole. Sport se dá provozovat ježděním čistě pro zábavu nebo také profesionálně. Člověk provozující tento druh sportu se nazývá biker nebo můžeme slyšet i rider, v překladu jezdec.Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/na-kolo.aspx?y=ig_kolo/typykol.htm&poz=2
a
http://cs.wikipedia.orgZPĚT